n/a - en to de_DE translation catalogue (931 entries)

en:  and
de_DE:  und

en: "Accept all" button/link
de_DE: "Alle akzeptieren"-Button/Link

en: "Continue without consent" button/link
de_DE: "Weiter ohne Einwilligung"-Button/Link

en: "Hide service information" link
de_DE: "Service-Informationen ausblenden"-Link

en: "Individual privacy preferences" button/link
de_DE: "Individuelle Privatsphäre-Einstellungen"-Button/Link

en: "Load content" button/link
de_DE: "Inhalt laden"-Button/Link

en: "Powered by" link text
de_DE: “Powered by"-Linktext

en: "Save" button
de_DE: "Speichern"-Button

en: "Save" button/link
de_DE: "Speichern"-Button/Link

en: "Show service information" link
de_DE: "Service-Informationen anzeigen"-Link

en: %1$d pages failed to be scanned. | %1$d pages failed to be scanned.
de_DE[0]: %1$d Seite konnten nicht gescannt werden.
de_DE[1]: %1$d Seiten konnten nicht gescannt werden.

en: %1$s <strong>%2$s</strong> could not be created due to the following error: <code>%3$s</code>. Skipped.
de_DE: %1$s <strong>%2$s</strong> konnten aufgrund des folgenden Fehlers nicht erstellt werden: <code>%3$s</code>. Übersprungen.

en: %d recommendation found | %d recommendations found
de_DE[0]: %d Empfehlung gefunden
de_DE[1]: %d Empfehlungen gefunden

en: %s is a network of globally distributed servers that cache content and deliver it to your website visitors faster based on their location, reducing website load times and improving performance. This technology is also known as a content delivery network (CDN). {{strong}}Servers may also be located in countries that are considered unsafe in terms of data protection law.{{/strong}}
de_DE: %s ist ein Netzwerk global verteilter Server, die Inhalte zwischenspeichern und sie deinen Website-Besuchern basierend auf ihrem Standort schneller bereitstellen, wodurch die Ladezeiten der Website verkürzt und die Leistung verbessert werden. Diese Technologie wird auch als Content Delivery Network (CDN) bezeichnet. {{strong}}Server können sich auch in Ländern befinden, die in Bezug auf das Datenschutzrecht als unsicher gelten.{{/strong}}

en: %s unfortunately sets cookies that are not technically essential according to our knowledge, for which consent would be required. At the same time, the CDN cannot be blocked with a content blocker until the website visitors have given their consent, as otherwise parts of your website may malfunction. Therefore, in our legal opinion, {{strong}}it is not possible to use this service in a legally compliant manner.{{/strong}}
de_DE: %s setzt leider Cookies, die nach unserem Kenntnisstand nicht technisch essenziell sind, für die also eine Einwilligung nötig wäre. Gleichzeitig kann das CDN nicht mit einem Content Blocker blockiert werden, bis die Webseitenbesucher ihre Einwilligung gegeben haben, da es sonst zu Fehlfunktionen von Teilen deiner Webseite kommen kann. Daher ist es unserer Rechtsauffassung nach {{strong}}nicht möglich, diesen Service rechtskonform zu nutzen.{{/strong}}

en: <strong>%1$s</strong> is processing data to %2$s
de_DE: <strong>%1$s</strong> verarbeitet Daten in %2$s

en: <strong>%s</strong>: You are trying to import a template but have not activated a licence. Please activate a licence so that you can import services and content blockers created from templates here! Skipped.
de_DE: <strong>%s</strong>: Du versuchst, eine Vorlage zu importieren, hast aber keine Lizenz aktiviert. Bitte aktiviere eine Lizenz, damit du Services und Content Blocker, die aus Vorlagen erstellt wurden, hier importieren kannst! Übersprungen.

en: <strong>%s</strong>: You are trying to import a template from Real Cookie Banner PRO, but here you are using the free version of the plugin. Please remove this service before exporting the services or use the PRO version on this website! Skipped.
de_DE: <strong>%s</strong>: Du versuchst, eine Vorlage aus Real Cookie Banner PRO zu importieren, aber du verwendest die kostenlose Version des Plugins. Bitte entferne diesen Service, bevor du die Services exportierst, oder verwende die PRO-Version auf dieser Website! Übersprungen.

en: <strong>Adblocker detected</strong>: You may use an adblocker in your browser. This can block parts of the settings of the Real Cookie Banner and thus lead to errors. <strong>Please deactivate your adblocker for your own website!</strong>
de_DE: <strong>Adblocker erkannt</strong>: Du verwendest möglicherweise einen Adblocker in deinem Browser. Dieser kann Teile der Einstellungen des Real Cookie Banners blockieren und somit zu Fehlern führen. <strong>Bitte deaktiviere deinen Adblocker für deine eigene Website!</strong>

en: <strong>Be sure to review the following points and consider whether you would like to adjust them in your cookie banner configuration!</strong> You decide which changes to activate or ignore - we don't make any fundamental changes without your consent.
de_DE: <strong>Schau dir unbedingt die folgenden Punkte an und überlege, ob du sie in deiner Cookie Banner Konfiguration anpassen möchtest!</strong> Du entscheidest, welche Änderungen aktiviert oder ignoriert werden - wir führen keine grundlegend Änderungen ohne deine Einwilligungen durch.

en: <strong>Consent cannot be saved in the cookie banner:</strong> Website visitors (not logged into WordPress) currently cannot save consents in the cookie banner. This may result in the cookie banner being displayed again each time the website visitor visits a page.
de_DE: <strong>Die Zustimmung kann nicht im Cookie Banner gespeichert werden:</strong> Website-Besucher/innen (die nicht in WordPress eingeloggt sind) können derzeit keine Zustimmungen im Cookie Banner speichern. Das kann dazu führen, dass das Cookie Banner jedes Mal wieder angezeigt wird, wenn der Website-Besucher eine Seite besucht.

en: <strong>Pixel Manager for WooCommerce</strong> embed trackers by default without waiting for consent. Please activate "Enable Explicit Consent Mode" under <a href="%1$s"><i>WooCommerce > Pixel Manager > Advanced > Cookie Consent Management</i></a> to embed trackers only after consent. In addition, since you are using Real Cookie Banner, you need to enable all the suggested service templates in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> for the trackers embedded with "Pixel Manager for WooCommerce".
de_DE: <strong>Pixel Manager für WooCommerce</strong> bindet Tracker standardmäßig ein, ohne auf die Einwilligung zu warten. Bitte aktiviere "Enable Explicit Consent Mode" unter <a href="%1$s"><i>WooCommerce > Pixel Manager > Advanced > Cookie Consent Management</i></a> um Tracker nur nach Einwilligung einzubinden. Da du Real Cookie Banner verwendest, musst du außerdem alle vorgeschlagenen Service-Vorlagen unter <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> für die mit "Pixel Manager for WooCommerce" eingebundenen Tracker aktivieren.

en: <strong>Pixel Your Site</strong> embed trackers by default without waiting for consent. Please activate the Real Cookie Banner integration under <a href="%1$s"><i>PixelYourSite > Consent</i></a> to embed trackers only after consent. In addition, since you are using Real Cookie Banner, you need to enable all the suggested service templates in <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> for the trackers embedded with "PixelYourSite".
de_DE: <strong>Pixel Your Site</strong> bettet Tracker standardmäßig ein, ohne auf die Zustimmung zu warten. Bitte aktiviere die Real Cookie Banner-Integration unter <a href="%1$s"><i>PixelYourSite > Zustimmung</i></a>, um Tracker nur nach Zustimmung einzubetten. Da du Real Cookie Banner verwendest, musst du außerdem alle vorgeschlagenen Dienstvorlagen unter <a href="%2$s"><i>Cookies > Scanner</i></a> für die mit "PixelYourSite" eingebetteten Tracker aktivieren.

en: <strong>Real Cookie Banner allows you to automatically configure all relevant TCF vendors for your cookie banner,</strong> so you don't have to manually set up hundreds of vendors to maximize revenue.
de_DE: <strong>Real Cookie Banner erlaubt es dir, automatisch alle relevanten TCF-Vendoren für deinen Cookie Banner zu konfigurieren,</strong> sodass du nicht hunderte Vendoren manuell einstellen musst, um den bestmöglichen Umsatz zu erzielen.

en: <strong>You have not yet consented to collecting telemetry data.</strong> They do not contain any personal data about your website visitors. We would be very pleased if we could learn from your usage behavior as well!
de_DE: <strong>Du hast dem Sammeln von Telemetriedaten noch nicht zugestimmt.</strong> Diese enthalten keine personenbezogenen Daten über deine Website-Besucher. Wir würden uns sehr freuen, wenn wir auch aus deinem Nutzungsverhalten lernen könnten!

en: <strong>You should adopt the new standard text for third-country data processing in the cookie banner to correctly inform about all possible safety mechanisms!</strong> The settings for the security mechanisms themselves can be configured for each service.
de_DE: <strong>Du solltest den neuen Standardtext für die Datenverarbeitung in Drittländern im Cookie Banner übernehmen, um korrekt über alle möglichen Sicherheitsmechanismen zu informieren!</strong> Die Einstellungen für die Sicherheitsmechanismen selbst können für jeden Service konfiguriert werden.

en: <strong>You should definitely take a look at the following points and apply them to your cookie banner configuration!</strong> You decide which changes to activate or ignore - we don't make any fundamental changes without your consent.
de_DE: <strong>Du solltest dir unbedingt die folgenden Punkte ansehen und sie auf deine Cookie Banner Konfiguration anwenden!</strong> Du entscheidest, welche Änderungen aktiviert oder ignoriert werden - wir führen keine grundlegend Änderungen ohne deine Einwillung durch.

en: <strong>You should definitely take a look at the following points, because we have adjusted the behavior of the cookie banner.</strong> All changes can be optionally activated or ignored. We will not fundamentally change your cookie banner without your consent.
de_DE: <strong>Du solltest unbedingt einen Blick auf die folgenden Punkte werfen, denn wir haben das Verhalten des Cookie Banners angepasst.</strong> Alle Änderungen können wahlweise aktiviert oder ignoriert werden. Ohne deine Einwilligung werden wir deinen Cookie Banner nicht grundlegend verändern.

en: <strong>[ACTION REQUIRED]</strong> As of January 16, 2024, Google AdSense will only display advertising on your website if you obtain consent in accordance with the TCF standard. You must act now to continue earning advertising revenue!
de_DE: <strong>[HANDLUNG ERFORDERLICH]</strong> Ab dem 16. Januar 2024 wird Google AdSense nur noch dann Werbung auf deiner Website anzeigen, wenn du die Einwilligungen nach dem TCF-Standard eingeholt hast. Du musst jetzt handeln, um weiterhin Werbeeinnahmen zu erzielen!

en: A cookie banner for your website is installed. With it, you can integrate e.g. <strong>Google Analytics, Google Maps or YouTube videos</strong> legally compliant. You just have to configure it!
de_DE: Ein Cookie Banner für deine Website ist installiert. Damit kannst du z.B. <strong>Google Analytics, Google Maps oder YouTube Videos</strong> rechtskonform einbinden. Du musst es nur noch einrichten!

en: A cookie policy is a document that lists all the cookies and similar instruments used on a website and provides comprehensive information about each cookie. There <strong>is no obligation</strong> to create a cookie policy under the GDPR or the ePrivacy Directive. But it can help you to present the handling of cookies and cookie-like technologies to your website visitors transparently and separately from your privacy policy.
de_DE: Eine Cookie-Richtlinie ist ein Dokument, das alle Cookies und ähnliche Instrumente auflistet, die auf einer Website verwendet werden, und umfassende Informationen über jeden Cookie enthält. Es besteht <strong>keine Verpflichtung</strong> zur Erstellung einer Cookie-Richtlinie im Rahmen der DSGVO oder der ePrivacy-Richtlinie. Sie kann dir jedoch dabei helfen, den Umgang mit Cookies und Cookie-ähnlichen Technologien für deine Website-Besucher transparent und getrennt von deiner Datenschutzrichtlinie darzustellen.

en: A cookie policy is a document that lists all the cookies used on a website and provides comprehensive information about each cookie. They also help website visitors understand how their data is used, how long cookies remain on their device and other important information. Creating a cookie policy can help to clearly divide up the information on your website and avoid having to enter everything in the privacy policy. While your privacy policy encompasses details about all the data you gather, handle, store, or transmit, a cookie policy specifically focuses on cookies. There is <strong>no obligation</strong> to create a cookie policy under the GDPR or the ePrivacy Directive but shows your efforts to treat your website visitors fairly and transparently.
de_DE: Eine Cookie-Richtlinie ist ein Dokument, das alle auf einer Website verwendeten Cookies auflistet und umfassende Informationen zu jedem Cookie liefert. Außerdem helfen sie den Website-Besuchern zu verstehen, wie ihre Daten verwendet werden, wie lange Cookies auf ihrem Gerät bleiben und andere wichtige Informationen. Die Erstellung einer Cookie-Richtlinie kann dabei helfen, die Informationen auf deiner Website klar aufzuteilen und zu vermeiden, dass du alles in die Datenschutzrichtlinie eintragen musst. Während deine Datenschutzrichtlinie Details zu allen Daten enthält, die du erhebst, verarbeitest, speicherst oder übermittelst, konzentriert sich eine Cookie-Richtlinie speziell auf Cookies. Es gibt <strong>keine Verpflichtung</strong>, eine Cookie-Richtlinie im Rahmen der GDPR oder der ePrivacy-Richtlinie zu erstellen, aber sie zeigt deine Bemühungen, deine Website-Besucher fair und transparent zu behandeln.

en: A suitable content blocker for this service can be created automatically.
de_DE: Ein passender Content Blocker für diesen Service kann automatisch erstellt werden.

en: Above
de_DE: Oberhalb

en: Accept all
de_DE: Alle akzeptieren

en: Accessibility to comply with the European Accessibility Act
de_DE: Barrierefreiheit zur Erfüllung des European Accessibility Act

en: According to the %1$sGDPR recital 32%2$s, you are not allowed to pre-select services in the form of pre-selected checkboxes for the visitor. However, the GDPR and ePrivacy Directive do not prohibit the use of a button to agree to all services, if there is also a button to agree only to the essential services or to make a user-defined selection.
de_DE: Gemäß der %1$sDSGVO Erwägungsgrund 32%2$s darfst du keine Services in Form von vorselektierten Checkboxen für den Besucher auswählen. Die DSGVO und die ePrivacy-Richtlinie verbieten jedoch nicht die Verwendung eines Buttons zur Einwilligung in alle Services, wenn es auch einen Button gibt, um nur den essenziellen Services zuzustimmen oder um eine benutzerdefinierte Auswahl zu treffen.

en: According to the <a href="%s" target="_blank">guidance of the data protection authorities in Germany (German)</a>, there must be an equivalent way for your visitors to express their choice (agree to everything, continue without consent or an indivudual decision). Equivalent does not necessarily mean that the buttons/links must look exactly the same. However, you should be safest if they look exactly the same.
de_DE: Gemäß der <a href="%s" target="_blank">Orientierungshilfe der deutschen Datenschutzbehörden</a> muss es für deine Besucher eine gleichwertige Möglichkeit geben, ihren Willen auszudrücken (in alle einwilligen, ohne Einwilligung fortfahren oder eine individuelle Entscheidung treffen). Gleichwertig bedeutet nicht unbedingt, dass die Buttons/Links genau gleich aussehen müssen. Am sichersten bist du jedoch, wenn sie genau gleich aussehen.

en: According to the <a href="%s" target="_blank">guidance of the data protection authorities in Germany (German)</a>, there must be an equivalent way for your visitors to express their choice (agree to everything, continue without consent or an indivudual decision). Which order of options is considered equivalent is unclear. Therefore, the options should be arranged according to the cultural conditions of the main target country.
de_DE: Gemäß der <a href="%s" target="_blank">Orientierungshilfe der deutschen Datenschutzbehörden</a> muss es für deine Besucher eine gleichwertige Möglichkeit geben, ihren Willen auszudrücken (in alle einwilligen, ohne Einwilligung fortfahren oder eine individuelle Entscheidung treffen). Welche Reihenfolge der Optionen als gleichwertig gilt, ist unklar. Daher sollten die Optionen nach den kulturellen Gegebenheiten des Hauptziellandes angeordnet werden.

en: According to the GDPR and the ePrivacy Directive, the user must be free to choose which services to use and be informed about their purpose before giving consent. Therefore, the user must be given the opportunity to access the page with the individual privacy settings.
de_DE: Gemäß der DSGVO und der ePrivacy-Richtlinie muss der Nutzer frei wählen können, welche Services genutzt werden sollen und über deren Zweck informiert werden, bevor er seine Einwilligung gibt. Daher muss dem Nutzer die Möglichkeit gegeben werden, die Seite mit den individuellen Privatsphäre-Einstellungen aufzurufen.

en: According to the GDPR, you have to prove that a visitor has consented to cookies and processing of personal data if he or she doubts this. We document consent completely and make it possible to trace the origin of the consent afterwards. You are on the safe side even in the worst case!
de_DE: Gemäß der DSGVO musst du nachweisen, dass ein Besucher in Cookies und die Verarbeitung personenbezogener Daten eingewilligt hat, wenn er dies anzweifelt. Wir dokumentieren die Einwilligung vollständig und ermöglichen es, die Entstehung der Einwilligung im Nachhinein nachzuvollziehen. So bist du auch im Fall der Fälle auf der sicheren Seite!

en: Accordions and list
de_DE: Accordions und Listen

en: Acknowledged
de_DE: Zur Kenntnis genommen

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activate Cookie Banner and Content Blocker
de_DE: Cookie Banner und Content Blocker aktivieren

en: Activate Google Consent Mode
de_DE: Google Consent Mode aktivieren

en: Activate banner-less consent
de_DE: Einwilligung ohne Banner (Banner-less) aktivieren

en: Activate license
de_DE: Lizenz aktivieren

en: Activate new design options
de_DE: Neue Design-Optionen aktivieren

en: Activate now
de_DE: Jetzt aktivieren

en: Activate optimizations
de_DE: Optimierungen aktivieren

en: Activate sticky legal links
de_DE: Sticky rechtliche Links aktivieren

en: Activate the sticky legal links widget on your website now!
de_DE: Aktiviere jetzt das Sticky-Widget für rechtliche Links auf deiner Website!

en: Activate your license
de_DE: Lizenz aktivieren

en: Active state
de_DE: Aktiver Zustand

en: Add all services (cookies) from your website
de_DE: Alle Services (Cookies) von deiner Website hinzufügen

en: Add content blocker
de_DE: Content Blocker hinzufügen

en: Add more links to the cookie banner footer
de_DE: Weitere Links im Footer des Cookie Banners hinzufügen

en: Add operator details
de_DE: Betreiberdetails hinzufügen

en: Add service
de_DE: Service hinzufügen

en: Add to Menu
de_DE: Zum Menü hinzufügen

en: Addition for the DSG in Switzerland
de_DE: Ergänzung für das DSG in der Schweiz

en: Addition to the privacy policy
de_DE: Ergänzung der Datenschutz-Richtlinie

en: Additional info below the "Load content" button
de_DE: Zusatzinfo unterhalb dem "Inhalt laden"-Button

en: Additional teachings
de_DE: Zusätzliche Belehrungen

en: Additional teachings below service groups
de_DE: Zusätzliche Belehrungen unter den Service-Gruppen

en: Adjust handling of failed consent documentation
de_DE: Handhabung fehlgeschlagener Einwilligungsdokumentation anpassen

en: Adjust the settings of the cookie banner
de_DE: Einstellungen des Cookie Banners anpassen

en: Adopt background color
de_DE: Hintergrundfarbe übernehmen

en: Adopt font color
de_DE: Schriftfarbe übernehmen

en: Adopt font family
de_DE: Schriftart übernehmen

en: Adopt font family from theme
de_DE: Schriftart von Theme übernehmen

en: Adopt font size
de_DE: Schriftgröße übernehmen

en: Adopt font size for description block
de_DE: Schriftgröße für Beschreibungsblock übernehmen

en: Adopt font size for service groups
de_DE: Schriftgröße für Service-Gruppen übernehmen

en: Adopt maximum width
de_DE: Maximale Breite übernehmen

en: Adopt text align
de_DE: Textausrichtung übernehmen

en: After installation, the checklist will guide you through all steps to be able to set up Real Cookie Banner in a legally compliant manner. We also explain the legal basis of features and the legal consequences if you change settings. So, you can quickly and safely set up your cookie banner!
de_DE: Die Checkliste führt dich nach der Installation durch alle Schritte, um Real Cookie Banner rechtssicher einrichten zu können. Außerdem erklären wir dir die Rechtsgrundlagen von Features und rechtliche Auswirkungen, wenn du Einstellungen veränderst. So kannst du schnell und sicher dein Cookie Banner einrichten!

en: Age notice
de_DE: Altershinweis

en: Age notice in content blocker
de_DE: Altershinweis im Content Blocker

en: Age notice in cookie banner
de_DE: Altershinweis im Cookie Banner

en: Age notice is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
de_DE: Der Altershinweis ist derzeit deaktiviert. Bitte navigiere zu %1$sEinstellungen > Einwilligung%2$s, um diesen zu aktivieren.

en: Align buttons side by side
de_DE: Buttons nebeneinander ausrichten

en: Alignment
de_DE: Ausrichtung

en: Alignment relative to headline
de_DE: Ausrichtung relativ zur Überschrift

en: All consents are documented, so that you can prove in doubt who, when and how a consent was given. Statistics about this will help you to e. g. extrapolate Google Analytics data. You can use them to estimate how many visitors have visited your website, even if not all of them have consented to use statistics services.
de_DE: Alle Einwilligungen werden dokumentiert, sodass du im Zweifel nachweisen kannst, wer, wann und wie eine Einwilligung erteilt hat. Statistiken darüber helfen dir z. B. bei der Hochrechnung von Google Analytics-Daten. Mit ihnen kannst du abschätzen, wie viele Besucher deine Website besucht haben, auch wenn nicht alle von ihnen der Nutzung statistischer Services zugestimmt haben.

en: All design templates have been revised by us with regard to accessibility. In addition, when <a href="%1$s" target="_blank">customizing the cookie banner design</a>, you will now find an accessibility score that evaluates how accessible your current design settings are. Customize your design now!
de_DE: Alle Design-Vorlagen wurden im Hinblick auf Barrierefreiheit von uns überarbeitet. Außerdem, wenn <a href="%1$s" target="_blank">du das Design des Cookie Banners anpasst</a>, findest du jetzt einen Accessibility Score, der angibt, wie barrierefrei deine aktuellen Design-Einstellungen sind. Passe dein Design jetzt an!

en: All the services and content blockers you created are up to date!
de_DE: Alle von dir erstellten Service und Content Blocker sind auf dem aktuellen Stand!

en: Already configured
de_DE: Bereits konfiguriert

en: Already created
de_DE: Bereits erstellt

en: Already enabled
de_DE: Bereits aktiviert

en: Already started
de_DE: Bereits gestartet

en: An "X" icon is displayed at the top right of the cookie banner, which allows website visitors to close the cookie banner. It has the same function as clicking on the "Continue without consent" button/link.
de_DE: Oben rechts im Cookie Banner wird ein "X"-Symbol angezeigt, mit dem Website-Besucher das Cookie Banner schließen können. Es hat die gleiche Funktion wie ein Klick auf die Schaltfläche/den Link "Weiter ohne Einwilligung".

en: Animation on display
de_DE: Animation beim Einblenden

en: Animation on hide
de_DE: Animation beim Ausblenden

en: Animation only on mobile devices
de_DE: Animation nur auf mobilen Geräten

en: Anti-Adblocker optimization
de_DE: Anti-Adblocker-Optimierung

en: Appearance of service details
de_DE: Darstellung der Service Details

en: Apply new texts
de_DE: Neue Texte anwenden

en: Apply new texts and important design changes
de_DE: Neue Texte und wichtige Design-Änderungen anwenden

en: Are you really embedding ads and content from all created TCF vendors on your website? <strong>Asking for consent from vendors you don't use could be an abuse of rights and could make the entire consent ineffective.</strong> You make it difficult for your website visitors to make an informed choice by using too many vendors. We therefore recommend you to create only TCF vendors that you actually use!
de_DE: Bindest du wirklich Werbung und Inhalte von allen erstellten TCF-Vendoren auf deiner Website ein? <strong>Wenn du die Einwilligung von Vendoren einholst, die du nicht nutzt, könnte das ein Rechtsmissbrauch sein und die gesamte Einwilligung unwirksam werden lassen.</strong> Du machst es deinen Website-Besuchern schwer, eine informierte Entscheidung zu treffen, wenn du zu viele Vendoren nutzt. Wir empfehlen dir daher, nur TCF-Vendoren einzurichten, die du tatsächlich nutzt!

en: Are you sure? All your current texts will be overwritten (this does not include service and content blocker texts!).
de_DE: Bist du dir sicher? Alle deine aktuellen Texte werden überschrieben (das gilt nicht für Service- und Content Blocker-Texte!).

en: Arrow color
de_DE: Pfeilfarbe

en: Arrow type
de_DE: Pfeil-Typ

en: As of January 2024, Google AdSense requires consent in accordance with the Transparency & Consent Framework (TCF) in order to continue to be able to display advertising in full. This requires consent not only for Google Advertising Products (vendor ID <code>755</code>), but also for all other advertising networks connected to Google AdSense. This allows them to participate in the real-time bidding process and maximizes the revenue from advertising on your website.
de_DE: Google AdSense erfordert seit Januar 2024 Einwilligungen nach dem Transparency & Consent Framework (TCF), um weiterhin vollständig Werbung ausspielen zu können. Dabei ist nicht nur eine Einwilligung für Google Advertising Products (Vendor ID 755) notwendig, sondern auch für alle weiteren an Google AdSense angeschlossenen Werbenetzwerke. So können diese am Real-Time-Bidding-Verfahren teilnehmen und du maximierst den Umsatz mit Werbung auf deiner Website.

en: As of June 2025, the <a href="%1$s" target="_blank">European Accessibility Act</a> requires accessibility for most websites. You can already offer an equal and obstacle-free website experience with Real Cookie Banner!
de_DE: Ab Juni 2025 fordert der <a href="%1$s" target="_blank">European Accessibility Act</a> Barrierefreiheit für die meisten Websites. Du kannst schon heute mit Real Cookie Banner eine gleichberechtigte und hindernisfreie Website-Erfahrung anbieten!

en: Astra Banner
de_DE: Astra-Banner

en: Astra Dialog
de_DE: Astra-Dialog

en: At the moment we do not provide a live preview for content blocker texts.
de_DE: Derzeit bieten wir keine Live-Vorschau für Content Blocker Texte an.

en: Avada Banner
de_DE: Avada-Banner

en: Avada Dialog
de_DE: Avada-Dialog

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background color on hover
de_DE: Hintergrundfarbe bei Hover

en: Background color when active
de_DE: Hintergrundfarbe wenn aktiv

en: Banner link
de_DE: Banner Link

en: Banner links
de_DE: Banner Links

en: Basic Layout
de_DE: Grundlegendes Layout

en: Before you apply the new texts, you can %1$screate an export%2$s to backup the old texts.
de_DE: Bevor du die neuen Texte anwendest, kannst du einen %1$sExport erstellen%2$s, um die alten Texte zu sichern.

en: Block content and show overlay until consent
de_DE: Inhalt blockieren und Overlay anzeigen bis zur Einwilligung

en: Blur effect
de_DE: Unschärfe-Effekt

en: Blur radius
de_DE: Unschärferadius

en: Body
de_DE: Hauptbereich (Body)

en: Bold
de_DE: Fett

en: Bolder
de_DE: Fetter

en: Border
de_DE: Rahmen

en: Border color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Border radius
de_DE: Radius des Rahmens

en: Border width
de_DE: Rahmen-Breite

en: Border width (px)
de_DE: Rahmen breite (px)

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Bottom border
de_DE: Unterer Rahmen

en: Bottom center
de_DE: Unten Mitte

en: Bottom left
de_DE: Unten links

en: Bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Box shadow settings
de_DE: Box-Schatten Einstellungen

en: Briefly summarized, consents according to TCF are considered too non-transparent, not understandable for the website visitor and therefore invalid. IAB Europe, publisher of TCF, is required to redesign the standard within six months so that it collects legally effective consents. At the same time, IAB Europe is taking legal action against the decision of the data protection authority.
de_DE: Kurz zusammengefasst werden Einwilligungen nach dem TCF als zu intransparent, für den Website-Besucher nicht verständlich und daher ungültig angesehen. Die IAB Europe, Herausgeber der TCF, muss den Standard innerhalb von sechs Monaten so umgestalten, dass rechtswirksame Einwilligungen gesammelt werden können. Gleichzeitig geht IAB Europe rechtlich gegen die Entscheidung der Datenschutzbehörde vor.

en: Bright appearance with gold-green accent.
de_DE: Helle Optik mit gold-grünem Akzent.

en: Bullet color
de_DE: Kreis-Farbe

en: But what happens in the meantime? By default, only essential services will be served in this case. <strong>However, you can now customize this behavior and take a higher risk.</strong> This can be particularly useful if you are expecting a large number of visitors in a short period of time, for example after being on a TV show.
de_DE: Aber was passiert in der Zwischenzeit? Standardmäßig werden in diesem Fall nur essenzielle Services ausgespielt. <strong>Ab sofort kannst du dieses Verhalten jedoch anpassen und ein höheres Risiko eingehen.</strong> Das kann besonders dann sinnvoll sein, wenn du mit einem großen Besucheransturm in kurzer Zeit rechnest, beispielsweise nach einem Auftritt in einer Fernsehsendung.

en: Button border radius
de_DE: Button-Rahmen: Abgerundete Ecken

en: Button in Content Blocker
de_DE: Button im Content Blocker

en: Button: Accept all
de_DE: Button: Alle akzeptieren

en: Button: Continue without consent
de_DE: Button: Weiter ohne Einwilligung

en: Button: Individual privacy preferences
de_DE: Button: Individuelle Einstellungen

en: Buy a license of Real Cookie Banner PRO
de_DE: Kaufe eine Lizenz von Real Cookie Banner PRO

en: Cancel scan
de_DE: Scan abbrechen

en: Cancellation policy
de_DE: Widerrufsbelehrung

en: Center
de_DE: Zentriert

en: Change privacy settings
de_DE: Privatsphäre-Einstellungen ändern

en: Changes have been made to the templates you use in Real Cookie Banner. You should review the proposed changes and adjust your services and/or content blockers if necessary to be able to remain legally compliant. The following services are affected:
de_DE: Es wurden Änderungen an den Vorlagen vorgenommen, die du in Real Cookie Banner verwendest. Du solltest die vorgeschlagenen Änderungen überprüfen und deine Services und/oder Content Blocker gegebenenfalls anpassen, um rechtskonform sein zu können. Die folgenden Services sind betroffen:

en: Changing or revoking consent must be as easy as giving consent itself. Therefore, you need to provide legal links for these actions on every subpage of your website, which was previously only possible via shortcodes or menus.
de_DE: Das Ändern oder Widerrufen von Einwilligungen muss genauso einfach sein wie das Einwilligen selbst. Deshalb musst du auf jeder Unterseite deiner Website rechtliche Links für diese Aktionen bereitstellen, was bisher über Shortcodes oder Menüs möglich war.

en: Check consent storage process again
de_DE: Vorgang der Speicherung der Zustimmung erneut prüfen

en: Check icon color
de_DE: Haken-Icon Farbe

en: Check out statistics about consents
de_DE: Statistiken über Einwilligungen ansehen

en: Checked state
de_DE: Aktivierter Zustand

en: Clean Dialog
de_DE: Sauberer Dialog

en: Clean Green
de_DE: Sauberes Green

en: Clean Red
de_DE: Sauberes Red

en: Clean design which suits perfect to themes without many colors.
de_DE: Sauberes Design, das perfekt zu Themes ohne viele Farben passt.

en: Close
de_DE: Schließen

en: Close icon
de_DE: Schließen-Symbol

en: Close without saving
de_DE: Schließen ohne Speichern

en: Collect telemetry data
de_DE: Telemetriedaten sammeln

en: Color
de_DE: Farbe

en: Color opacity
de_DE: Farbdeckkraft

en: Configure Google Consent Mode
de_DE: Google Consent Mode konfigurieren

en: Configure TCF vendors
de_DE: TCF Vendoren konfigurieren

en: Configure data processing countries
de_DE: Datenverarbeitungsländer konfigurieren

en: Consent Forwarding
de_DE: Weiterleitung der Einwilligung

en: Consent Forwarding is currently disabled or no external hosts have been defined (a different domain than the current website domain). Please navigate to %1$sSettings > Consent Forwarding%2$s to configure it.
de_DE: Die Weiterleitung von Einwilligungen ist derzeit deaktiviert oder es wurden keine externen Hosts definiert (eine andere Domain als die aktuelle Website-Domain). Bitte navigiere zu %1$sEinstellungen > Weiterleitung der Einwilligung%2$s, um sie zu aktivieren.

en: Consent Forwarding is not active.
de_DE: Weiterleitung der Einwilligung ist nicht aktiv.

en: Consent Management Platform by Real Cookie Banner
de_DE: Consent Management Platform von Real Cookie Banner

en: Consent for data processing in unsafe third countries
de_DE: Einwilligung zur Datenverarbeitung in unsicheren Drittländern

en: Consent for data processing in unsafe third countries is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
de_DE: Die Einwilligung zur Datenverarbeitung in unsicheren Drittländern ist derzeit deaktiviert. Bitte navigiere zu %1$sEinstellungen > Einwilligung%2$s, um sie zu aktivieren.

en: Consent forwarding to other websites
de_DE: Weiterleitung der Einwilligung zu anderen Websites

en: Consent options
de_DE: Einwilligungs-Optionen

en: Consent to data processing in insecure third countries (instead of US data processing only)
de_DE: Einwilligung in die Datenverarbeitung in unsicheren Drittländern (anstatt nur US-Datenverarbeitung)

en: Consents collected under Google Consent Mode stored in consent types (purposes) for all Google Consent Mode compatible services. Is only stored until consent is documented on the website server.
de_DE: Im Rahmen des Google Consent Mode erfasste Einwilligungen werden für alle mit dem Google Consent Mode kompatiblen Services in Einwilligungstypen (Zwecke) gespeichert. Wird nur solange gespeichert, bis die Einwilligung auf dem Website-Server dokumentiert ist.

en: Consents collected under TCF stored in TC String format, including TCF vendors, purposes, special purposes, features, and special features.
de_DE: Im Rahmen von TCF gesammelte Einwilligungen, die im TC-String-Format gespeichert werden, einschließlich TCF-Vendoren, -Zwecke, -Sonderzwecke, -Funktionen und -Sonderfunktionen.

en: Consents collected under TCF stored in TC String format, including TCF vendors, purposes, special purposes, features, and special features. Is only stored until consent is documented on the website server.
de_DE: Im Rahmen von TCF gesammelte Einwilligungen werden im TC-String-Format gespeichert, einschließlich TCF Vendoren, Zwecke, besondere Zwecke, Funktionen und besondere Funktionen. Wird nur solange gespeichert, bis die Einwilligung auf dem Website-Server dokumentiert ist.

en: Consents into consent types (purposes)  collected under Google Consent Mode stored for all Google Consent Mode compatible services.
de_DE: Die im Google Consent Mode gesammelten Einwilligungen in die verschiedenen Einwilligungstypen (Zwecke) werden für alle mit dem Google Consent Mode kompatiblen Services gespeichert.

en: Consents obtained via TCF illegal
de_DE: Mittels TCF eingeholte Einwilligungen illegal

en: Contact form
de_DE: Kontaktformular

en: Contact support
de_DE: Support kontaktieren

en: Content Blockers
de_DE: Content Blocker

en: Continue without consent
de_DE: Weiter ohne Einwilligung

en: Controller is the website operator specified in %1$sSettings > General > Website operator details%2$s.
de_DE: Verantwortlicher ist der Website-Betreiber, der in %1$sEinstellungen > Allgemein > Details zum Website-Betreiber%2$s angegeben ist.

en: Controller of the website
de_DE: Verantwortlicher der Website

en: Cookie <code>%1$s</code> with saved consent has been responded by server, but with the invalid cookie path <code>%2$s</code>. You may have an <a href="%3$s" target="_blank">error in your WordPress configuration file</a>.
de_DE: Das Cookie <code>%1$s</code> mit gespeicherter Zustimmung wurde vom Server beantwortet, aber mit dem ungültigen Cookie-Pfad <code>%2$s</code> . Möglicherweise hast du einen <a href="%3$s" target="_blank">Fehler in deiner WordPress-Konfigurationsdatei</a>.

en: Cookie <code>%1$s</code> with saved consent has been responded to by the server, but with a <code>HttpOnly</code> flag, which means that the Real Cookie Banner JavaScript does not have permission to read it. You probably have <a href="%2$s" target="_blank">too strict security settings configured in your web server</a>.
de_DE: Das Cookie <code>%1$s</code> mit gespeicherter Zustimmung wurde vom Server beantwortet, aber mit einem <code>HttpOnly</code> Flag, was bedeutet, dass das Real Cookie Banner JavaScript keine Erlaubnis hat, es zu lesen. Du hast wahrscheinlich <a href="%2$s" target="_blank">zu strenge Sicherheitseinstellungen in deinem Webserver</a> konfiguriert.

en: Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner
de_DE: Cookie Consent Banner von Real Cookie Banner

en: Cookie Consent with Real Cookie Banner
de_DE: Cookie Consent mit Real Cookie Banner

en: Cookie Policy Page
de_DE: Cookie-Richtlinien Seite

en: Cookie banner optimizations for mobile devices
de_DE: Cookie Banner Optimierungen für mobile Endgeräte

en: Cookie banners must be displayed only for users from certain countries. Real Cookie Banner can now detect which country your visitor comes from and depending on that decide whether to display a cookie banner. This way you don't annoy e.g. visitors from non EU countries.
de_DE: Cookie Banner müssen nur für Nutzer aus bestimmten Ländern angezeigt werden. Real Cookie Banner kann nun erkennen, aus welchem Land dein Besucher kommt und abhängig davon entscheiden, ob ein Cookie Banner angezeigt werden soll. Auf diese Weise verärgerst du z.B. Besucher aus Nicht-EU-Ländern nicht.

en: Cookie policy
de_DE: Cookie-Richtlinie

en: Cookie policy page for more transparency
de_DE: Cookie-Richtlinie Seite für mehr Transparenz

en: Cookie set to test HTTP cookie functionality. Deleted immediately after test.
de_DE: Cookie, der gesetzt wurde, um die Funktionalität von HTTP-Cookies zu testen. Wird sofort nach dem Test gelöscht.

en: Cookie with the saved consent (name starts with <code>real_cookie_banner</code>) was not part of the server response. Perhaps you have configured your <a href="%s" target="_blank">webserver to drop all cookies before sending the response</a>.
de_DE: Das Cookie mit der gespeicherten Zustimmung (der Name beginnt mit <code>real_cookie_banner</code>) war nicht Teil der Serverantwort. Vielleicht hast du deinen <a href="%s" target="_blank">Webserver so konfiguriert, dass er alle Cookies löscht, bevor er die Antwort</a> sendet.

en: Copy suggested text
de_DE: Vorgeschlagenen Text kopieren

en: Create TCF vendor configurations for Google AdSense
de_DE: TCF-Vendor Konfigurationen für Google AdSense erstellen

en: Create a content blocker
de_DE: Content Blocker erstellen

en: Create cookie policy page
de_DE: Cookie-Richtlinie Seite erstellen

en: Create legal links
de_DE: Rechtliche Links erstellen

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS

en: Custom choice in first view
de_DE: Benutzerdefinierte Auswahl in der ersten Ansicht

en: Custom icon
de_DE: Benutzerdefiniertes Icon

en: Custom icon (x2 for Retina)
de_DE: Benutzerdefiniertes Icon (x2 für Retina)

en: Customize cookie policy content
de_DE: Inhalt der Cookie-Richtlinie anpassen

en: Customize design
de_DE: Design anpassen

en: Customize the design of the cookie banner
de_DE: Passe das Design des Cookie Banners an

en: Dark Banner
de_DE: Dunkles Banner

en: Dark Dialog
de_DE: Dunkler Dialog

en: Dark mode design with a clear accent.
de_DE: Dunkler Modus-Design mit einem klaren Akzent.

en: Data processing agreement
de_DE: Vereinbarung zur Datenverarbeitung

en: Data processing notice in cookie banner
de_DE: Hinweis zur Datenverarbeitung im Cookie Banner

en: Decide which features should be enabled in your cookie banner depending on your needs.
de_DE: Entscheide, welche Features in deinem Cookie Banner nach deinen Anforderungen aktiviert sein sollen.

en: Decision of the Belgian Data Protection Authority (APD)
de_DE: Entscheidung der belgischen Datenschutzbehörde (APD; Englisch)

en: Define DSG (Switzerland) as legal basis
de_DE: DSG (Schweiz) als Rechtsgrundlage hinterlegen

en: Define a maximum height for the cookie banner
de_DE: Maximale Höhe für das Cookie Banner definieren

en: Define inner distance of one stack.
de_DE: Definiere den inneren Abstand eines Stacks.

en: Define inner distance of the body.
de_DE: Definiere den Innenabstand des Hauptbereichs (Body).

en: Define inner distance of the button/link.
de_DE: Definiere den Innenabstand des Buttons/Links.

en: Define inner distance of the description paragraph.
de_DE: Definiere den inneren Abstand des Beschreibungstexts.

en: Define inner distance of the header.
de_DE: Definiere den Innenabstand des Kopfbereichs (Header).

en: Define inner distance of the menu item.
de_DE: Lege den inneren Abstand des Menüpunkts fest.

en: Define outer distance of the container.
de_DE: Definiere den äußeren Abstand des Containers.

en: Define outer distance of the dialog.
de_DE: Definiere den äußeren Abstand des Dialogs.

en: Define the inner distance of the button.
de_DE: Definiere den Innenabstand des Buttons.

en: Define the inner distance of the group box.
de_DE: Definiere den Innenabstand der Gruppen-Box.

en: Define the outer distance around the logo.
de_DE: Definiere den Außenabstand um das Logo herum.

en: Define the outer distance of the icon. The top-value defines the space between the icon and the menu.
de_DE: Lege den äußeren Abstand des Icons fest. Der Top-Wert definiert den Abstand zwischen dem Icon und dem Menü.

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description font size
de_DE: Schriftgröße der Beschreibung

en: Description text align
de_DE: Ausrichtung des Beschreibungstexts

en: Design as clear and minimalist as possible.
de_DE: Gestalte so klar und minimalistisch wie möglich.

en: Design your cookie banner.
de_DE: Gestalte dein Cookie Banner.

en: Dialog border radius
de_DE: Dialog-Rahmen: Abgerundete Ecken

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disable TCF
de_DE: TCF deaktivieren

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Discover the new Real Cookie Banner 4.0! With this update, we've made legal adjustments to make your cookie banner legally even more rubust. Learn more about the changes in the <a href="%s" target="_blank">release notes</a> on our blog!
de_DE: Entdecke das neue Real Cookie Banner 4.0! Mit diesem Update haben wir rechtliche Anpassungen vorgenommen, um dein Cookie Banner juristisch noch rubuster aufzustellen. Erfahre mehr über die Änderungen in den <a href="%s" target="_blank">Release Notes</a> in unserem Blog!

en: Discover the new Real Cookie Banner 5.0! In this update, we have included many new features that could be of interest to specific target groups and help you collect consents more effectively. You can find more details in the <strong><a href="%s" target="_blank">release notes on our blog</a></strong>!
de_DE: Entdecke das neue Real Cookie Banner 5.0! In diesem Update haben wir viele neue Features eingebaut, die für bestimmte Zielgruppen interessant sein könnten und dir helfen, noch gezielter Einwilligungen einzuholen. Mehr dazu findest du in den <strong><a href="%s" target="_blank">Release Notes in unserem Blog</a></strong>!

en: Dismiss notice
de_DE: Meldung ausblenden

en: Dispute resolution
de_DE: Streitbeilegung

en: Divi Banner
de_DE: Divi-Banner

en: Divi Dialog
de_DE: Divi-Dialog

en: Documentation of consents
de_DE: Dokumentation von Einwilligungen

en: Downloading the GVL has failed. Please try again later! (%1$s: %2$s)
de_DE: Das Herunterladen der GVL ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es später noch einmal! (%1$s: %2$s)

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Edit service
de_DE: Service bearbeiten

en: Elements in the cookie banner can be scaled smaller or larger relative to the desktop view. Make sure that all elements are still clearly legible so that you obtain valid consents.
de_DE: Die Elemente im Cookie Banner können im Verhältnis zur Desktop-Ansicht kleiner oder größer skaliert werden. Achte darauf, dass alle Elemente weiterhin gut lesbar sind, damit du wirksame Einwilligungen einholst.

en: Emotionally colorful play of red-black-white.
de_DE: Emotionales Farbspiel von Rot-Schwarz-Weiß.

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable Geo-restriction
de_DE: Geo-Restriktion aktivieren

en: Enable TCF compatibility
de_DE: TCF-Kompatibilität aktivieren

en: Enable animations for the menu and menu items
de_DE: Animationen für das Menü und die Menüpunkte aktivieren

en: Enable box shadow
de_DE: Box-Schatten aktivieren

en: Enable visual separator
de_DE: Visuellen Trenner aktivieren

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Essential
de_DE: Essenziell

en: Example
de_DE: Erläuterung des berechtigten Interesses

en: Explain data processing by Real Cookie Banner in privacy policy
de_DE: Datenverarbeitung durch Real Cookie Banner in den Datenschutzerklärungen erläutern

en: Explain data processing of cookie banner in privacy policy
de_DE: Erkläre die Datenverarbeitung des Cookie Banners in den Datenschutzerklärungen

en: Explanation of the legitimate interest
de_DE: Erläuterung des berechtigten Interesses

en: External 'Forward To' endpoints
de_DE: Externe 'Weiterleiten an'-Endpunkte

en: Family
de_DE: Familie

en: Feature is enabled
de_DE: Die Funktion ist aktiviert

en: Filled
de_DE: Gefüllt

en: Fingerprint
de_DE: Fingerabdruck

en: Font
de_DE: Schriftart

en: Font color
de_DE: Schriftfarbe

en: Font color on hover
de_DE: Schriftfarbe bei Hover

en: Font size
de_DE: Schriftgröße

en: Font weight
de_DE: Schriftbreite

en: Footer
de_DE: Fußbereich (Footer)

en: Footer link
de_DE: Fußzeilen Link

en: Footer links
de_DE: Fußzeilen Links

en: Forward to
de_DE: Weiterleiten an

en: Functional
de_DE: Funktional

en: Further information / free text field
de_DE: Weitere Informationen / Freitextfeld

en: GDPR Cookie Consent with Real Cookie Banner
de_DE: DSGVO Cookie Consent mit Real Cookie Banner

en: General
de_DE: Allgemein

en: General terms and conditions
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen

en: Geo-restriction
de_DE: Geo-Restriktion

en: Get a PRO license at devowl.io to get more out of Real Cookie Banner!
de_DE: Hol dir eine PRO-Lizenz auf devowl.io, um mehr aus Real Cookie Banner herauszuholen!

en: Group box
de_DE: Gruppen-Box

en: Guided configuration
de_DE: Geführte Konfiguration

en: HTTP error code <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/%1$d" target="_blank"><code>%1$d</code></a> has been returned by the server. This indicates that the <a href="%2$s" target="_blank">WP REST API may have been proactively blocked</a>.
de_DE: Der HTTP-Fehlercode <a href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/%1$d" target="_blank"><code>%1$d</code> </a> wurde vom Server zurückgegeben. Das bedeutet, dass die <a href="%2$s" target="_blank">WP REST API möglicherweise proaktiv blockiert</a> wurde.

en: Handling of failed consent documentation
de_DE: Handhabung fehlgeschlagener Einwilligungsdokumentation

en: Header
de_DE: Kopfbereich (Header)

en: Headline
de_DE: Überschrift

en: Height
de_DE: Höhe

en: Help us make Real Cookie Banner even better!
de_DE: Hilf uns Real Cookie Banner noch besser zu machen!

en: Hero and Wrapped Content Blockers are trying to do that better. Hero Content Blocker mimic maps, video players, audio players, and various types of social media feeds in a privacy-compliant way, so it looks like the original element is still embedded. Consent is obtained in a modal when the visitor tries to start the video, for example. <strong>Reconfigure your content blockers now!</strong>
de_DE: Hero und Wrapped Content Blocker versuchen, das besser zu machen. Hero Content Blocker imitieren Karten, Videoplayer, Audioplayer und verschiedene Arten von Social Media Feeds auf datenschutzkonforme Weise, sodass es so aussieht, als wäre das ursprüngliche Element noch eingebettet. Die Einwilligung wird in einem Modal eingeholt, wenn der Besucher z. B. versucht, das Video zu starten. <strong>Konfiguriere deine Content Blocker jetzt um!</strong>

en: Hide
de_DE: Verstecken

en: Hide header
de_DE: Kopfbereich (Header) ausblenden

en: Hide on additional pages
de_DE: Auf zusätzlichen Seiten ausblenden

en: Horizontal offset
de_DE: Horizontaler Versatz

en: How do I conclude standard contractual clauses with %s?
de_DE: Wie schließe ich Standardvertragsklauseln mit %s ab?

en: How to manage cookies in a browser?
de_DE: Wie verwalte ich Cookies in einem Browser?

en: I allow telemetry data about the use of this WordPress plugin to be collected in accordance with the <a href="%s" target="_blank">privacy policy</a>. This data does not include any personal information about users of the plugin. Collected data will be used to provide you with the best possible support and to improve the plugin.
de_DE: Ich erlaube die Erhebung von Telemetrie-Daten über die Nutzung dieses WordPress-Plugins in Einklang mit der <a href="%s" target="_blank">Datenschutzerklärung</a>. Diese Daten enthalten keine persönlichen Informationen über die Nutzer des Plugins. Die gesammelten Daten werden verwendet, um dir den bestmöglichen Support zu bieten und das Plugin zu verbessern.

en: I allow to place a link in the cookie banner, which informs about the use of this plugin.
de_DE: Ich erlaube, einen Link im Cookie Banner zu platzieren, der über die Verwendung dieses Plugins informiert.

en: I do not use "Audiences" in Google Analytics 4
de_DE: Ich verwende "Zielgruppen" in Google Analytics 4 nicht

en: Icon and text color
de_DE: Icon und Textfarbe

en: Icon layout
de_DE: Icon Layout

en: Icon size
de_DE: Icon Größe

en: If a service group is expanded in the individual privacy settings, all the services it contains will appear. Information per service that is less relevant for most website visitors, such as unsafe third countries or technical cookie definitions, is only displayed when further information about the service is expanded.
de_DE: Wenn eine Service-Gruppe in den individuellen Datenschutzeinstellungen erweitert wird, werden alle darin enthaltenen Services angezeigt. Informationen zu einzelnen Services, die für die meisten Website-Besucher weniger relevant sind, wie z. B. unsichere Drittländer oder technische Cookie-Definitionen, werden nur angezeigt, wenn weitere Informationen zu dem Service erweitert werden.

en: If you delete a service group, it will not be deleted in other languages.
de_DE: Wenn du eine Service-Gruppe löschst, wird diese in anderen Sprachen nicht gelöscht.

en: If you delete a service, it will not be deleted in other languages.
de_DE: Wenn du einen Service löschst, wird dieser in anderen Sprachen nicht gelöscht.

en: If you do not consciously integrate %1$s, it is most likely that a plugin or theme you are using uses this CDN to load external scripts, fonts or media such as images. The best way to find out who is integrating the CDN is to disable the individual plugins or themes and scan again. Once you have found out where the integration is coming from, contact the developer of the plugin or theme to see if it can be used without %1$s or replace this plugin/theme!
de_DE: Wenn du %1$s nicht bewusst integrierst, ist es sehr wahrscheinlich, dass ein Plugin oder ein Theme, das du verwendest, dieses CDN nutzt, um externe Skripte, Schriftarten oder Medien wie Bilder zu laden. Die beste Methode, um herauszufinden, wer das CDN integriert, ist, die einzelnen Plugins oder Themes zu deaktivieren und erneut zu scannen. Wenn du herausgefunden hast, woher die Integration kommt, wende dich an den Entwickler des Plugins oder Themes, um herauszufinden, ob es ohne %1$s verwendet werden kann oder ersetze dieses Plugin/Theme!

en: If you do not yet explain the use of Real Cookie Banner in your privacy policy, simply use our suggestion!
de_DE: Wenn du die Nutzung von Real Cookie Banner noch nicht in deiner Datenschutzerklärung erklärst, nutze einfach unseren Textvorschlag!

en: If you have previously obtained consents under the Transparency & Consent Framework, be sure to read the following additional information and consult a legal advisor to clarify the further procedure for your individual case.
de_DE: Wenn du bereits Einwilligungen nach dem Transparency & Consent Framework eingeholt hast, solltest du unbedingt die folgenden zusätzlichen Informationen lesen und eine Rechtsberatung konsultieren, um das weitere Vorgehen für deinen Einzelfall zu klären.

en: If you intentionally target website visitors from Switzerland, you should activate the DSG as the applicable legal basis to get useful tips in Real Cookie Banner.
de_DE: Wenn du bewusst Website-Besucher aus der Schweiz ansprichst, solltest du das DSG als anwendbare Rechtsgrundlage aktivieren, um nützliche Tipps in Real Cookie Banner zu erhalten.

en: If you last fully scanned your website before Februrary 2022, we recommend that you scan your website again. The scanner will now detect even more services!
de_DE: Wenn du deine Website zuletzt vor Februar 2022 vollständig gescannt hast, empfehlen wir dir, deine Website erneut zu scannen. Der Scanner erkennt jetzt noch mehr Services!

en: If you need to place additional instructions in your country, such as an introduction to deleting cookies, they can be displayed. Typically only necessary if you are deliberately addressing other jurisdictions outside the EU.
de_DE: Wenn du in deinem Land zusätzliche Belehrungen platzieren musst, wie zum Beispiel eine Einführung zum Löschen von Cookies, können diese angezeigt werden. Normalerweise ist dies nur notwendig, wenn du dich bewusst an andere Länder außerhalb der EU wendest.

en: If you only use essential services and those with a visual content blocker, you can avoid using a cookie banner so that your website visitors are not distracted. Visual content blockers initially block all services that require consent. For example, if a visitor wants to watch a YouTube video, they can give their consent in the content blocker for these videos to always be loaded in future. To fulfill your information obligations, you should have a cookie policy on your website (created automatically) or provide all necessary information in your privacy policy (manually).
de_DE: Setzt du nur essenzielle Services und solche mit visuellem Content Blocker ein, kannst du auf ein visuelles Cookie Banner verzichten, sodass deine Website-Besucher nicht abgelenkt werden. Visuelle Content Blocker blockieren zunächst alle einwilligungspflichtigen Services. Möchte ein Besucher z.B. ein YouTube-Video ansehen, kann er im Content Blocker einwilligen, wodurch diese Videos auf deiner Website künftig immer geladen werden. Zur Erfüllung deiner Informationspflichten solltest du eine Cookie-Richtlinie auf deiner Website haben (automatisch erstellt) oder alle notwendigen Informationen in deiner Datenschutzerklärung angeben (manuell).

en: If you want to keep your individual Cookie Banner Design, please make sure that the choices ("Accept all", "Continue without consent" and "Set privacy settings individually") are displayed equally and all services are named in the first view of your cookie banner.
de_DE: Wenn du dein individuelles Cookie Banner Design beibehalten möchtest, achte bitte darauf, dass die Auswahlmöglichkeiten ("Alle akzeptieren", "Weiter ohne Einwilligung", "Privatsphäre-Einstellungen individuell festlegen") gleichwertig angezeigt werden und alle Services in der ersten Ansicht deines Cookie Banners benannt werden.

en: Ignore
de_DE: Ignorieren

en: Image
de_DE: Bild

en: Image (x2 for Retina)
de_DE: Bild (x2 für Retina)

en: In accordance with the requirements of the &quot;<a href="%s" target="_blank">Guidance of the Conference of Independent Data Protection Authorities for cookie banners</a>&quot;, the possibility to view, modify and revoke consent must be directly accessible on every sub-page of your website.
de_DE: Gemäß den Anforderungen des <a href="%s" target="_blank">"Orientierungshilfe der Konferenz der unabhängigen Datenschutzaufsichtsbehörden des Bundes und der Länder"</a> muss die Möglichkeit, die Einwilligung einzusehen, zu ändern und zu widerrufen, auf jeder Unterseite deiner Website direkt zugänglich sein.

en: In addition, we have adapted Real Cookie Banner to legal details of more EU countries and now offer translations in 12 languages. Official translations of the plugin are now available in English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German (informal and formal), Dutch (informal and formal), Polish, Czech, Danish, Swedish, Norwegian Bokmal. Translations of service templates and content blocker templates will follow.
de_DE: Darüber hinaus haben wir Real Cookie Banner an die rechtlichen Details weiterer EU-Länder angepasst und bieten jetzt Übersetzungen in 12 Sprachen an. Offizielle Übersetzungen des Plugins sind jetzt in Englisch, Französisch, Spanisch, Portugiesisch, Italienisch, Deutsch (informell und formell), Niederländisch (informell und formell), Polnisch, Tschechisch, Dänisch, Schwedisch, Norwegisch Bokmål verfügbar. Übersetzungen von Service-Vorlagen und Content Blocker Vorlagen werden folgen.

en: In order to use the service in a way that complies with data protection regulations, the only practical option would be to conclude standard contractual clauses (SCCs) with %1$s that guarantee the safe processing of personal data of your website visitors (in particular IP addresses). Unfortunately, %1$s does not offer the option of concluding standard contractual clauses to our knowledge. Therefore, in our legal opinion, {{strong}}it is not possible to use this service in a legally compliant manner.{{/strong}}
de_DE: Um den Service datenschutzkonform zu nutzen, wäre die einzige praktikable Möglichkeit, Standardvertragsklauseln mit %1$s abzuschließen, die eine sichere Verarbeitung personenbezogener Daten deiner Website-Besucher (insbesondere IP-Adressen) gewährleisten. Leider bietet %1$s unseres Wissens nach keine Möglichkeit, Standardvertragsklauseln abzuschließen. Daher ist es unserer Rechtsauffassung nach {{strong}}nicht möglich, diesen Service rechtskonform zu nutzen.{{/strong}}

en: In order to use the service in a way that complies with data protection regulations, the only practical option would be to conclude standard contractual clauses (SCCs) with %s that guarantee the safe processing of personal data of your website visitors (in particular IP addresses).
de_DE: Um den Service datenschutzkonform zu nutzen, besteht die einzige praktische Möglichkeit darin, mit %s Standardvertragsklauseln (SCCs) abzuschließen, welche die sichere Verarbeitung der personenbezogenen Daten deiner Website-Besucher (insbesondere IP-Adressen) garantieren.

en: In recent months, more clarity has been created about what consent management on websites should look like - and what it shouldn't. In particular, through the <a href="%1$s" target="_blank">TDDDG (former TTDSG)</a> (Telecommunications Digital Services Data Protection Act; Germany) and <a href="%2$s" target="_blank">Guidance of the Conference of Independent Data Protection Authorities for cookie banners</a> (coordinated legal interpretation of all German data protection authorities; in German), there are now clearer rules that further interpret or complement the EU-wide applicable <a href="%3$s" target="_blank">ePrivacy Directive</a> and <a href="%4$s" target="_blank">GDPR</a>. Furthermore, there were important decisions such as the evaluation of <a href="%5$s" target="_blank">TCF by ADP (Belgium)</a>, the <a href="%6$s" target="_blank">Google Analytics decision by dsb (Austria)</a> and the <a href="%7$s" target="_blank">position on Google Analytics by CNIL</a>.
de_DE: In den letzten Monaten wurde mehr Klarheit darüber geschaffen, wie das Einwilligungsmanagement auf Websites aussehen sollte - und wie es nicht aussehen sollte. Insbesondere durch das <a href="%1$s" target="_blank">TDDDG (früher TTDSG)</a> (Telekommunikation-Digitale-Dienste-Datenschutz-Gesetz) und die <a href="%2$s" target="_blank">Orientierungshilfe der Konferenz der unabhängigen Datenschutzaufsichtsbehörden des Bundes und der Länder</a> (koordinierte Rechtsauslegung aller deutschen Datenschutzbehörden) gibt es jetzt klarere Regeln, welche die EU-weit geltende <a href="%3$s" target="_blank">ePrivacy-Richtlinie</a> und <a href="%4$s" target="_blank">DSGVO</a> weiter auslegen oder ergänzen. Außerdem gab es wichtige Entscheidungen wie die Bewertung von <a href="%5$s" target="_blank">TCF durch ADP (Belgien)</a>, die <a href="%6$s" target="_blank">Google Analytics Entscheidung von dsb (Österreich)</a> und die <a href="%7$s" target="_blank">Stellungnahme zu Google Analytics von CNIL</a>.

en: In services, you can provide contact details of the provider/data processor (postal address, email, phone, etc.) to fulfill your information obligations under <a href="%1$s" target="_blank">Art. 13 GDPR</a> in conjunction with <a href="%2$s" target="_blank">Art. 5 GDPR</a>. For self-hosted services, you are the data processor and should also provide this data in the cookie banner.
de_DE: In Services kannst du Kontaktdaten des Anbieters/Datenverarbeiters (Postanschriftt, Email, Telefon etc.) angeben, um deine Informationspflichten gemäß <a href="%1$s" target="_blank">Art. 13 DSGVO</a> in Verbindung mit <a href="%2$s" target="_blank">Art. 5 DSGVO</a> zu erfüllen. Für self-hosted Services bist du der Datenverarbeiter und solltest diese Daten ebenso im Cookie Banner ausweisen.

en: Incognito
de_DE: Inkognito

en: Incomplete translation
de_DE: Unvollständige Übersetzung

en: Individual privacy preferences
de_DE: Individuelle Privatsphäre-Einstellungen

en: Initially hide less relevant details about services
de_DE: Zunächst weniger relevante Details über Services ausblenden

en: Inner distance
de_DE: Innerer Abstand

en: Install Real Cookie Banner
de_DE: Real Cookie Banner installieren

en: Instruction
de_DE: Anleitung

en: Invalid IP address. Please insert a valid IPv4 or IPv6 address.
de_DE: Ungültige IP-Adresse. Bitte gib eine gültige IPv4- oder IPv6-Adresse ein.

en: It may happen that your website is accessible (e.g. through a scalable page cache), but the consents granted in the cookie banner cannot be documented (e.g. due to server overload caused by high traffic). In this case, Real Cookie Banner will try to document the consents according to your legal obligations as soon as the server is available again.
de_DE: Es kann vorkommen, dass deine Website zwar erreichbar ist (z. B. durch einen skalierbaren Page Cache), aber die im Cookie Banner erteilten Einwilligungen nicht dokumentiert werden können (z. B. bei Serverüberlastung durch hohen Traffic). In diesem Fall wird Real Cookie Banner versuchen, die Einwilligungen nach deinen rechtlichen Verpflichtungen zu dokumentieren, sobald der Server wieder verfügbar ist.

en: Justify
de_DE: Blocksatz

en: Language
de_DE: Sprache

en: Language switcher
de_DE: Sprachumschalter

en: Learn more
de_DE: Mehr erfahren

en: Left
de_DE: Links

en: Legal adjustments of texts and translations in 12 languages
de_DE: Rechtliche Anpassungen von Texten und Übersetzungen in 12 Sprachen

en: Legal adjustments of texts and translations in 5 more languages
de_DE: Rechtliche Anpassungen von Texten und Übersetzungen in 5 weiteren Sprachen

en: Legal adjustments to texts and design in cookie banner
de_DE: Rechtliche Anpassungen von Texten und Design im Cookie Banner

en: Legal assessment by RA Dr. Schwenke (German)
de_DE: Rechtliche Einschätzung von RA Dr. Schwenke

en: Legally compliant use of used Content Delivery Networks (CDNs)
de_DE: Rechtskonforme Nutzung der verwendeten Content Delivery Networks (CDNs)

en: Legally required pages must be accessible even if the cookie banner covers your website. Therefore, the privacy policy should be linked in the footer of the cookie banner.
de_DE: Gesetzlich vorgeschriebene Seiten müssen zugänglich sein, auch wenn das Cookie Banner deine Website verdeckt. Deshalb sollte die Datenschutzerklärung direkt im Fußbereich des Cookie Banner verlinkt werden.

en: Light Banner
de_DE: Helles Banner

en: Light Dialog
de_DE: Heller Dialog

en: Lighter
de_DE: Dünner

en: Limit result set to posts with one or more specific statuses.
de_DE: Ergebnisse auf Beiträge mit einem oder mehreren bestimmten Status beschränken.

en: Limiting the height can make it difficult to see all important information. At most, limit it to the extent that all core information remains available without scrolling in order to obtain effective consent!
de_DE: Eine Begrenzung der Höhe kann es schwierig machen, alle wichtigen Informationen zu finden. Schränke höchstens so weit ein, dass alle Kerninformationen ohne Scrollen verfügbar bleiben, um wirksame Einwilligungen einzuholen!

en: Link text decoration
de_DE: Verzierung des Linktextes

en: Link text, to show all required services
de_DE: Linktext, um alle benötigten Services anzuzeigen

en: List of services
de_DE: Liste der Services

en: Load content
de_DE: Inhalt laden

en: Load form
de_DE: Formular laden

en: Load map
de_DE: Karte laden

en: Local caching of selection in cookie banner until server documents consent; documentation periodic or at page switches attempted if server is unavailable or overloaded.
de_DE: Lokale Zwischenspeicherung (Caching) der Auswahl im Cookie-Banner, bis der Server die Einwilligung dokumentiert; Dokumentation periodisch oder bei Seitenwechseln versucht, wenn der Server nicht verfügbar oder überlastet ist.

en: Make it easy with just two colors.
de_DE: Mach es dir einfach mit nur zwei Farben.

en: Manage settings
de_DE: Einstellungen anpassen

en: Margin
de_DE: Außenabstand

en: Maximum content width
de_DE: Maximale Inhaltsbreite

en: Maximum height
de_DE: Maximale Höhe (px)

en: Maximum width
de_DE: Maximale Breite

en: Maybe you use one or more content delivery networks (CDNs) on your website. CDNs are networks of servers distributed around the world that cache content and deliver it faster based on the location of your visitors. This reduces the loading time of your website. Servers can also be located in countries that are considered insecure from a data protection perspective.
de_DE: Möglicherweise verwendest du ein oder mehrere Content Delivery Networks (CDNs) auf deiner Website. CDNs sind Netzwerke von weltweit verteilten Servern, die Inhalte zwischenspeichern und basierend auf dem Standort deiner Besucher schneller ausliefern. Dadurch verkürzt sich die Ladezeit deiner Website. Dabei können Server auch in Ländern stehen, die aus datenschutzrechtlicher Sicht als unsicher gelten.

en: Mention of self-created service groups in the cookie policy
de_DE: Erwähnung von selbst erstellten Service-Gruppen in der Cookie-Richtlinie

en: Menu items
de_DE: Menüpunkte

en: Middle left
de_DE: Mitte links

en: Middle right
de_DE: Mitte rechts

en: Migration is only available in PRO version!
de_DE: Die Migration ist nur in der PRO-Version verfügbar!

en: Mobile experience
de_DE: Mobile Nutzererfahrung

en: More clarity in the cookie banner thanks to new design options
de_DE: Mehr Übersicht im Cookie Banner dank neuer Design-Optionen

en: Most cookie banners address data processing in third countries by only offering a special consent according to Art. 49 GDPR for the US. Real Cookie Banner has been taking this into account for all countries of the world for a long time. In the latest version, Real Cookie Banner goes one step further and only considers Art. 49 GDPR as a last resort for data processing in third countries. Before relying on consent, factors such as adequacy decisions should be considered (with special cases such as the TADPF in the USA). Alternatively, standard contractual clauses with providers should be considered to ensure safe data processing. Real Cookie Banner covers all these scenarios under both the GDPR (EU) and the DSG (Switzerland) and provides simple, guided questions for users to make this complex process easier to navigate.
de_DE: Die meisten Cookie Banner gehen auf die Datenverarbeitung in Drittländern ein, indem sie nur eine besondere Einwilligung gemäß Art. 49 DSGVO für die USA einholen. Real Cookie Banner berücksichtigt dies schon seit langem für alle Länder der Welt. In der neuesten Version geht Real Cookie Banner noch einen Schritt weiter und berücksichtigt Art. 49 DSGVO nur als letzten Ausweg für die Datenverarbeitung in Drittländern. Bevor du dich auf die Einwilligung verlässt, sollten Faktoren wie Angemessenheitsentscheidungen berücksichtigt werden (mit Sonderfällen wie dem TADPF in den USA). Alternativ sollten Standardvertragsklauseln mit Anbietern in Betracht gezogen werden, um eine sichere Datenverarbeitung zu gewährleisten. Real Cookie Banner deckt all diese Szenarien sowohl unter der DSGVO (EU) als auch unter dem DSG (Schweiz) ab und bietet einfache, angeleitete Fragen, um diesen komplexen Prozess zu vereinfachen.

en: Multilingual %1$s: %2$s
de_DE: Mehrsprachig %1$s: %2$s

en: NEW!
de_DE: NEU!

en: Naming of all services in first view is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Consent%2$s to activate it.
de_DE: Die Liste aller Services ist derzeit deaktiviert. Bitte navigiere zu %1$sEinstellungen > Einwilligung%2$s, um diese zu aktivieren.

en: Naming of all services on the legal basis of the legitimate interest in the first view
de_DE: Benennung aller Services auf der Rechtsgrundlage des berechtigten Interesses in der ersten Ansicht

en: Naming of all services requiring consent in the first view
de_DE: Benennung aller Services, welche eine Einwilligung benötigen, in der ersten Ansicht

en: Native in WordPress
de_DE: Nativ in WordPress

en: Next
de_DE: Nächste

en: No
de_DE: Nein

en: No consents found. Please navigate back and check your input.
de_DE: Keine Einwilligungen gefunden. Bitte navigiere zurück und überprüfe deine Eingabe.

en: No license activated - not for production use!
de_DE: Keine Lizenz aktiviert - kein Produktionseinsatz!

en: No matching records found
de_DE: Keine passenden Einträge gefunden

en: None
de_DE: Nichts

en: Not found
de_DE: Nicht gefunden

en: Obtain GDPR (DSGVO) and ePrivacy (EU cookie law) compliant opt-in consent. Find cookies and fill all legal information in your cookie banner. More than just a cookie notice!
de_DE: Hole DSGVO (GDPR) und ePrivacy (EU Cookie Law) konforme Opt-in Cookie Einwilligung ein. Finde Cookies und trage alle rechtlichen Informationen in deinen Cookie Banner ein. Mehr als nur ein Cookie-Hinweis!

en: Obtain consent for data processing in unsecure third countries
de_DE: Hole die Einwilligung für die Datenverarbeitung in unsicheren Drittländern ein

en: Obtain consent with Google Consent Mode
de_DE: Einwilligung mit dem Google Consent Mode einholen

en: Obtain consent without cookie banner (banner-less)
de_DE: Einwilligung ohne Cookie Banner einholen (Banner-less)

en: Obtain full consent for Google AdSense in accordance with the TCF
de_DE: Vollständige Einwilligung für Google AdSense nach TCF einholen

en: Once everything is set up, you can display the cookie banner to your visitors.
de_DE: Sobald alles eingerichtet ist, kannst du deinen Besuchern das Cookie Banner anzeigen.

en: Only users with an activated license get updates and are always up-to-date on legal changes.
de_DE: Nur Nutzer mit einer aktivierten Lizenz erhalten Updates und sind immer auf dem neuesten Stand hinsichtlich gesetzlicher Änderungen.

en: Open scanner
de_DE: Scanner öffnen

en: Optimized design for the standard Astra theme as a consent banner.
de_DE: Optimiertes Design für das Astra Theme als Cookie Banner.

en: Optimized design for the standard Astra theme as a consent dialog.
de_DE: Optimiertes Design für das Astra Theme als Cookie Dialog.

en: Optimized design for the standard Avada theme as a consent banner.
de_DE: Optimiertes Design für das Avada Theme als Cookie Banner.

en: Optimized design for the standard Avada theme as a consent dialog.
de_DE: Optimiertes Design für das Avada Theme als Cookie Dialog.

en: Optimized design for the standard Divi theme as a consent banner.
de_DE: Optimiertes Design für das Divi-Theme als Cookie Banner.

en: Optimized design for the standard Divi theme as a consent dialog.
de_DE: Optimiertes Design für das Divi-Theme als Cookie Dialog.

en: Order of the buttons
de_DE: Reihenfolge der Buttons

en: Outer distance
de_DE: Äußerer Abstand

en: Outlined
de_DE: Umrissen

en: Overlay
de_DE: Überlagerung (Overlay)

en: Overlay background color
de_DE: Overlay Hintergrundfarbe

en: Overlay opacity
de_DE: Overlay Deckkraft

en: Padding
de_DE: Innenabstand

en: Padlock
de_DE: Schloss

en: Page %1$d of %2$d
de_DE: Seite %1$d von %2$d

en: Page %d
de_DE: Seite %d

en: Pixel Manager for WooCommerce allows to check consents only in its PRO version (paid version). Therefore, you won't see the "Enable Explicit Consent Mode" option.
de_DE: Pixel Manager für WooCommerce erlaubt die Überprüfung von Einwilligungen nur in der PRO-Version (kostenpflichtige Version). Daher wirst du die Option "Enable Explicit Consent Mode" nicht sehen.

en: Place legal links
de_DE: Rechtliche Links platzieren

en: Place legal links on each subpage
de_DE: Rechtliche Links auf jeder Unterseite platzieren

en: Place legal links to your website
de_DE: Platziere rechtliche Links auf deiner Website

en: Please activate %s in settings to use this template.
de_DE: Bitte aktiviere %s in den Einstellungen, um diese Vorlage zu verwenden.

en: Please note that from a legal perspective, you must give your visitor an equivalent way to give or refuse consent. In some countries of the EU it is also allowed to display an "X" in the upper right corner of the cookie banner instead of a button/link. With the currently selected setting you are taking a risk!
de_DE: Bitte beachte, dass du deinem Besucher aus rechtlicher Sicht eine gleichwertige Möglichkeit geben musst, seine Einwilligung zu geben oder zu verweigern. In einigen Ländern der EU ist es auch erlaubt, ein "X" in der oberen rechten Ecke des Cookie Banners anstelle eines Buttons/Links anzuzeigen. Mit der aktuell gewählten Einstellung gehst du ein Risiko ein!

en: Please note that from a legal point of view you have to give your visitor this option. With the currently selected setting, you are taking a risk.
de_DE: Bitte beachte, dass du aus rechtlicher Sicht deinem Besucher diese Möglichkeit geben musst. Mit der aktuell gewählten Einstellung gehst du ein Risiko ein.

en: Please provide a UUID or a date range.
de_DE: Bitte gib eine UUID oder einen Datumsbereich an.

en: Please provide a `text` attribute in your shortcode!
de_DE: Bitte gib ein `text`-Attribut in deinem Shortcode an!

en: Please provide a `type` attribute in your shortcode. Allowed: %s!
de_DE: Bitte gib in deinem Shortcode das Attribut `type` an. Erlaubt: %s!

en: Please provide a valid <code>%s</code> key.
de_DE: Bitte gib einen gültigen <code>%s</code> Schlüssel an.

en: Please remove %s from your website!
de_DE: Bitte entferne %s von deiner Website!

en: Please use this text input for custom CSS explicitly for your cookie banner. Custom CSS outside this field, e.g. in your theme options, will not work due to anti-adblocker optimization. Use class names like <code>rcb-headline</code> that you only see here in the customizer preview, and not auto-generated class names that look like <code>ac04ddfa165</code>.
de_DE: Bitte verwende diese Texteingabe für benutzerdefinierte CSS explizit für dein Cookie Banner. Benutzerdefiniertes CSS außerhalb dieses Feldes, z. B. in deinen Theme-Optionen, wird aufgrund der Anti-Adblocker-Optimierung nicht funktionieren. Verwende Klassennamen wie <code>rcb-headline</code>, die du nur hier in der Vorschau des Customizers siehst, und keine automatisch generierten Klassennamen, die aussehen wie <code>ac04ddfa165</code>.

en: Previous
de_DE: Vorherige

en: Privacy settings history
de_DE: Historie der Privatsphäre-Einstellungen

en: Product license not for production use!
de_DE: Produktlizenz nicht für den Produktionseinsatz!

en: Professional request to agree to the cookies.
de_DE: Professionelle Aufforderung, den Cookies zuzustimmen.

en: Provide details of the website operator for self-hosted services
de_DE: Details zum Website-Betreiber für selbst gehostete Services angeben

en: Provider details are set!
de_DE: Details zum Website-Betreiber sind festgelegt!

en: Read instructions for Google AdSense configuration with TCF consents
de_DE: Anleitung zur Google AdSense Konfiguration mit TCF-Einwilligungen lesen

en: Real Cookie Banner asks website visitors for consent to set cookies and process personal data. For this purpose, a UUID (pseudonymous identification of the user) is assigned to each website visitor, which is valid until the cookie expires to store the consent. Cookies are used to test whether cookies can be set, to store reference to documented consent, to store which services from which service groups the visitor has consented to, and, if consent is obtained under the Transparency & Consent Framework (TCF), to store consent in TCF partners, purposes, special purposes, features and special features. As part of the obligation to disclose according to GDPR, the collected consent is fully documented. This includes, in addition to the services and service groups to which the visitor has consented, and if consent is obtained according to the TCF standard, to which TCF partners, purposes and features the visitor has consented, all cookie banner settings at the time of consent as well as the technical circumstances (e.g. size of the displayed area at the time of consent) and the user interactions (e.g. clicking on buttons) that led to consent. Consent is collected once per language.
de_DE: Real Cookie Banner bittet Website-Besucher um die Einwilligung zum Setzen von Cookies und zur Verarbeitung personenbezogener Daten. Dazu wird jedem Website-Besucher eine UUID (pseudonyme Identifikation des Nutzers) zugewiesen, die bis zum Ablauf des Cookies zur Speicherung der Einwilligung gültig ist. Cookies werden dazu verwendet, um zu testen, ob Cookies gesetzt werden können, um Referenz auf die dokumentierte Einwilligung zu speichern, um zu speichern, in welche Services aus welchen Service-Gruppen der Besucher eingewilligt hat, und, falls Einwilligung nach dem Transparency & Consent Framework (TCF) eingeholt werden, um die Einwilligungen in TCF Partner, Zwecke, besondere Zwecke, Funktionen und besondere Funktionen zu speichern. Im Rahmen der Darlegungspflicht nach DSGVO wird die erhobene Einwilligung vollumfänglich dokumentiert. Dazu zählt neben den Services und Service-Gruppen, in welche der Besucher eingewilligt hat, und falls Einwilligung nach dem TCF Standard eingeholt werden, in welche TCF Partner, Zwecke und Funktionen der Besucher eingewilligt hat, alle Einstellungen des Cookie Banners zum Zeitpunkt der Einwilligung als auch die technischen Umstände (z.B. Größe des Sichtbereichs bei der Einwilligung) und die Nutzerinteraktionen (z.B. Klick auf Buttons), die zur Einwilligung geführt haben. Die Einwilligung wird pro Sprache einmal erhoben.

en: Real Cookie Banner can be used not only to meet the requirements of the GDPR in the EU, but also to comply with the new Swiss data protection law (DSG or nDSG). <a href="%1$s" target="_blank">More information about the DSG and cookie banners</a> can be found in our knowledge base!
de_DE: Real Cookie Banner kann nicht nur verwendet werden, um die Anforderungen der GDPR in der EU zu erfüllen, sondern auch um das neue Schweizer Datenschutzgesetz (DSG oder nDSG) einzuhalten. <a href="%1$s" target="_blank">Weitere Informationen über das DSG und Cookie Banner</a> findest du in unserer Wissensdatenbank!

en: Real Cookie Banner complies with <a href="%1$s" target="_blank">WCAG 2.2 Level AA standard</a>, covers legal requirements and makes you ready for the new law. For more details, <a href="%2$s" target="_blank">check out our knowledge base</a>.
de_DE: Real Cookie Banner erfüllt dem <a href="%1$s" target="_blank">WCAG 2.2 Level AA Standard</a>, deckt rechtliche Anforderungen ab und macht dich fit für das neue Gesetz. Weitere Details <a href="%2$s" target="_blank">findest du in unserer Wissensdatenbank</a>.

en: Real Cookie Banner in privacy policy mentioned!
de_DE: Du erwähnst Real Cookie Banner in deiner Datenschutzerklärung!

en: Real Cookie Banner is a cookie plugin specially designed for WordPress. It is fully installed in your WordPress as a native plugin. All consents are processed and stored on your server. Nothing is downloaded from a cloud in your visitor's browser, which avoids further legal issues.
de_DE: Real Cookie Banner ist ein speziell für WordPress entwickeltes Cookie-Plugin. Es wird vollständig in deinem WordPress als natives Plugin installiert. Alle Einwilligungen werden auf deinem Server verarbeitet und gespeichert. Nichts wird aus einer Cloud im Browser deines Besuchers heruntergeladen, wodurch weitere rechtliche Probleme vermieden werden.

en: Real Cookie Banner is not yet fully available in your configured language (<strong>%s</strong>). However, you can translate all the untranslated texts displayed to your visitors in the cookie banner by yourself in the Real Cookie Banner settings.
de_DE: Real Cookie Banner ist noch nicht vollständig in der von dir konfigurierten Sprache (<strong>%s</strong>) verfügbar. Du kannst jedoch alle nicht übersetzten Texte, die deinen Besuchern im Cookie Banner angezeigt werden, in den Real Cookie Banner Einstellungen selbst übersetzen.

en: Real Cookie Banner is now fully translated into Greek, Finnish, Slovak, Hungarian and Romanian and adapted to the legal details of the countries.
de_DE: Real Cookie Banner ist jetzt vollständig ins Griechisch, Finnisch, Slowakisch, Ungarisch und Rumänisch übersetzt und an die rechtlichen Details der Länder angepasst.

en: Real Cookie Banner is obliged to implement mandatory requirements of the IAB Europe. <strong>We point out that with the current version of Real Cookie Banner it is not possible to obtain lawful consents with the version of TCF integrated in it.</strong> Therefore, we strongly recommend that you do not use the TCF integration until the IAB Europe has made the necessary changes (this will be implemented in Real Cookie Banner via an update).
de_DE: Real Cookie Banner ist verpflichtet, die verbindlichen Anforderungen des IAB Europe umzusetzen. <strong>Wir weisen darauf hin, dass es mit der aktuellen Version von Real Cookie Banner nicht möglich ist, rechtswirksame Einwilligungen mit Hilfe der darin integrierten Version von TCF einzuholen.</strong> Daher empfehlen wir dir dringend, die TCF-Integration nicht zu nutzen, bis das IAB Europe die notwendigen Änderungen vorgenommen hat (dies wird über ein Update in Real Cookie Banner implementiert).

en: Real Cookie Banner now allows you to generate automatically a cookie policy!
de_DE: Real Cookie Banner ermöglicht es dir jetzt, eine Cookie-Richtlinie automatisch zu erstellen!

en: Real Cookie Banner now offers you a sticky widget that, for example, displays a fingerprint icon in the bottom left corner of every subpage, making the corresponding links easily accessible at all times. It takes just one click to set up and increases transparency for your website visitors by making the features particularly easy to access. The design of the widget and the icon can be fully customized.
de_DE: Real Cookie Banner bietet dir jetzt ein Sticky-Widget an, das beispielsweise unten links auf jeder Unterseite ein Fingerabdruck-Icon anzeigt, über das die entsprechenden Links jederzeit leicht zugänglich sind. Die Einrichtung erfolgt mit nur einem Klick und erhöht die Transparenz für deine Website-Besucher, da die Funktionen besonders einfach erreichbar sind. Das Design des Widgets und des Icons lässt sich vollständig anpassen.

en: Real Cookie Banner offered you so far to obtain special consent according to <a href="%1$s" target="_blank">Art. 49 (1) (a) GDPR</a> for data processing in the USA. <a href="%2$s" target="_blank">The USA is again a secure third country under data protection law since July 2023</a>. However, data processing of many services takes place worldwide and thus in other insecure countries.
de_DE: Real Cookie Banner hat dir bisher angeboten, eine spezielle Einwilligung gemäß <a href="%1$s" target="_blank">Art. 49 Abs. 1 lit. a DSGVO</a> für die Datenverarbeitung in den USA einzuholen. <a href="%2$s" target="_blank">Seit Juli 2023 sind die USA wieder ein sicheres Drittland im Sinne des Datenschutzrechts</a>. Die Datenverarbeitung vieler Services findet jedoch weltweit und damit auch in anderen unsicheren Ländern statt.

en: Real Cookie Banner offers new service templates for <strong>%1$s</strong> and for handling external URLs <strong>%2$s</strong>, which may be of interest to you.
de_DE: Real Cookie Banner bietet neue Service-Vorlagen für <strong>%1$s</strong> und für die Handhabung der externen URLs <strong>%2$s</strong>, die für dich von Interesse sein könnten.

en: Real Cookie Banner offers new service templates for <strong>%s</strong> that may be of interest to you.
de_DE: Real Cookie Banner bietet neue Service-Vorlagen für <strong>%s</strong>, die für dich von Interesse sein könnten.

en: Real Cookie Banner offers new service templates for handling external URLs <strong>%s</strong>, which may be of interest to you.
de_DE: Real Cookie Banner bietet neue Servicevorlagen für die Handhabung externer URLs <strong>%s</strong>, die für dich von Interesse sein könnten.

en: Real Cookie Banner tried to automatically scan your entire website for services and external URLs.
de_DE: Real Cookie Banner hat versucht, deine gesamte Website automatisch nach Services und externen URLs zu scannen.

en: Real Cookie Banner v5.0 introduces an optimized database schema that allows consent documents to be stored in less storage space. The migration failed. Please try again or contact the support of Real Cookie Banner!
de_DE: Real Cookie Banner v5.0 führt ein optimiertes Datenbankschema ein, mit dem Einwilligungen auf weniger Speicherplatz gespeichert werden können. Die Migration ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es erneut oder kontaktiere den Support von Real Cookie Banner!

en: Real Cookie Banner: Automatic scan of complete website
de_DE: Real Cookie Banner: Automatischer Scan der kompletten Website

en: Real Cookie Banner: Migration of consent data
de_DE: Real Cookie Banner: Migration von Einwilligungsdaten

en: Real Cookie Banner: Scan of your pages
de_DE: Real Cookie Banner: Scan deiner Seiten

en: Recently, we have started actively collecting telemetry data about how Real Cookie Banner is used - if you have consented to it. This helps us e.g. to better prioritize often needed service templates or to implement much used features even better.
de_DE: Seit kurzem sammeln wir aktiv Telemetriedaten darüber, wie Real Cookie Banner genutzt wird – sofern du dem zugestimmt hast. Dies hilft uns z.B. dabei, häufig benötigte Service-Vorlagen besser zu priorisieren oder viel genutzte Features noch besser zu implementieren.

en: Reconfigure Content Blocker
de_DE: Content Blocker umkonfigurieren

en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: Reset cookie banner consent to default
de_DE: Cookie-Banner Einwilligung auf Standard zurücksetzen

en: Response from the server is malformed. This indicates, for example, that another plugin is manipulating the response. In the following, you find the server response:
de_DE: Die Antwort des Servers ist fehlerhaft. Das deutet zum Beispiel darauf hin, dass ein anderes Plugin die Antwort manipuliert. Im Folgenden findest du die Antwort des Servers:

en: Response of the server contains a <code>Location</code> header, which leads to a redirection of the save request instead of saving. You probably have an <a href="%2$s" target="_blank">incorrect trailing slash configuration in your web server</a>.
de_DE: Die Antwort des Servers enthält einen <code>Location</code> Header, der zu einer Umleitung der Speicheranfrage führt, anstatt zu speichern. Wahrscheinlich hast du eine <a href="%2$s" target="_blank">falsche Trailing-Slash-Konfiguration in deinem Webserver</a>.

en: Review
de_DE: Überprüfen

en: Review changes
de_DE: Änderungen überprüfen

en: Revoke consents
de_DE: Einwilligungen widerrufen

en: Revoke consents: Success message
de_DE: Einwilligungen widerrufen: Erfolgsmeldung

en: Right
de_DE: Rechts

en: Safety mechanisms for third-country data processing reworked
de_DE: Sicherheitsmechanismen für die Datenverarbeitung in Drittländern überarbeitet

en: Save button
de_DE: Speichern

en: Save your contact details once in the settings and they will be available for all current and future services!
de_DE: Speichere deine Kontaktdaten einmalig in den Einstellungen und sie stehen für alle aktuellen und zukünftigen Services bereit!

en: Scaling factor
de_DE: Skalierungsfaktor

en: Scan this page
de_DE: Diese Seite scannen

en: Scan website (again)
de_DE: Website (erneut) scannen

en: Scan website again
de_DE: Website erneut scannen

en: Scan your website for services
de_DE: Scanne deine Website nach Services

en: Scan your website for services that require consent
de_DE: Scanne deine Website nach einwilligungspflichtigen Services

en: Scan your website to identify services used and external URLs that may transmit personal data and/or set cookies.
de_DE: Scanne deine Website, um genutzte Services und externe URLs zu identifizieren, die persönliche Daten übertragen und/oder Cookies setzen können.

en: Search...
de_DE: Suche...

en: Select page
de_DE: Seite auswählen

en: Separator
de_DE: Trenner

en: Service Group
de_DE: Service-Gruppe

en: Service group
de_DE: Service-Gruppe

en: Service groups
de_DE: Service-Gruppen

en: Service groups as bullet list
de_DE: Service-Gruppen als Aufzählungsliste ausgeben

en: Service groups font size
de_DE: Schriftgröße für Service-Gruppen

en: Services that do not share consents via the TCF standard, but via other technologies. These are divided into several groups according to their purpose. Some of them are used based on a legitimate interest (e.g. threat prevention), others are used only with your consent. Details about the individual groups and purposes of the services can be found in the individual privacy settings.
de_DE: Services, die Einwilligungen nicht über den TCF-Standard, sondern über andere Technologien teilen. Diese werden nach ihrem Zweck in mehrere Gruppen unterteilt. Einige davon werden aufgrund eines berechtigten Interesses genutzt (z.B. Gefahrenabwehr), andere werden nur mit deiner Einwilligung genutzt. Details zu den einzelnen Gruppen und Zwecken der Services findest du in den individuellen Privatsphäre-Einstellungen.

en: Services with various purposes outside the TCF standard
de_DE: Services mit verschiedenen Zwecken außerhalb des TCF-Standards

en: Set privacy policy URL
de_DE: Datenschutzerklärung URL einstellen

en: Set privacy policy page
de_DE: Datenschutzerklärung Seite einstellen

en: Set website operator details
de_DE: Details zum Website-Betreiber festlegen

en: Setting/Option <code>%1$s</code> (%2$s) cannot be imported because it needs explicit opt-in. Skipped.
de_DE: Einstellung/Option <code>%1$s</code> (%2$s) kann nicht importiert werden, da sie eine explizite Einwilligung benötigt. Übersprungen.

en: Setting/Option <code>%s</code> can only be imported in the PRO version. Skipped.
de_DE: Einstellung/Option <code>%s</code> kann nur in der PRO-Version importiert werden. Übersprungen.

en: Setting/Option <code>%s</code> could not be updated. Skipped.
de_DE: Einstellung/Option <code>%s</code> konnte nicht aktualisiert werden. Übersprungen.

en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported because it refers to a media URL/ID. Skipped.
de_DE: Einstellung/Option <strong>%1$s</strong> (Schlüssel <code>%2$s</code>) kann nicht importiert werden, da sie sich auf eine Medien ID oder URL bezieht. Übersprungen.

en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported because it refers to a page (ID). Skipped.
de_DE: Einstellung/Option <strong>%1$s</strong> (Schlüssel <code>%2$s</code>) kann nicht importiert werden, da sie sich auf eine Seite (ID) bezieht. Übersprungen.

en: Setting/Option <strong>%1$s</strong> (key <code>%2$s</code>) cannot be imported. Skipped.
de_DE: Einstellung/Option <strong>%1$s</strong> (Schlüssel <code>%2$s</code>) kann nicht importiert werden. Übersprungen.

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings/Options <code>%s</code> not found or obsolete. Skipped.
de_DE: Einstellungen/Optionen <code>%s</code> nicht gefunden oder veraltet. Übersprungen.

en: Shortcode revoke
de_DE: Widerruf Shortcode

en: Show "powered by" link
de_DE: Link “Consent Management mit Real Cookie Banner” anzeigen

en: Show close icon, to continue without consent
de_DE: Schließen-Symbol anzeigen, um ohne Einwilligung fortzufahren

en: Show cookie banner again
de_DE: Cookie Banner erneut anzeigen

en: Show cookie banner on specific pages
de_DE: Cookie-Banner auf bestimmten Seiten anzeigen

en: Show more
de_DE: Mehr anzeigen

en: Show revised design presets
de_DE: Überarbeitete Designvorlagen anzeigen

en: Show save button always
de_DE: Speichern-Button immer anzeigen

en: Show save button only after a change by the user
de_DE: Speichern-Button nur nach einer Änderung durch den Benutzer anzeigen

en: Show service groups as bullet list
de_DE: Service-Gruppen als Aufzählungsliste ausgeben

en: Show sticky legal links widget on all pages
de_DE: Sticky rechtliche Links Widget auf allen Seiten einblenden

en: Show table in dark mode
de_DE: Tabelle im dunklen Modus anzeigen

en: Show text suggestion
de_DE: Textvorschlag anzeigen

en: Show with flags
de_DE: Mit Flaggen anzeigen

en: Show without flags
de_DE: Ohne Flaggen anzeigen

en: Showing
de_DE: Anzeigen

en: Since the request returned a <code>403</code> error, it is possible that the IP of your server has been blocked for internal loopback requests. We have checked the <code>.htaccess</code> file and found that the following line could be the trigger for this, which you should check and remove: <code>%s</code>.
de_DE: Da die Anfrage einen <code>403</code> Fehler zurückgegeben hat, ist es möglich, dass die IP deines Servers für interne Loopback-Anfragen gesperrt wurde. Wir haben die <code>.htaccess</code> Datei überprüft und festgestellt, dass die folgende Zeile der Auslöser dafür sein könnte, die du überprüfen und entfernen solltest: <code>%s</code> .

en: Size
de_DE: Größe

en: Skip failed pages
de_DE: Fehlerhafte Seiten überspringen

en: So far, only privacy policy and legal notice could be linked. From now on you can link any other pages!
de_DE: Bisher konnten nur die Datenschutzerklärung und das Impressum verlinkt werden. Ab jetzt kannst du auch alle anderen Seiten verlinken!

en: Some adblockers are able to block cookie banners. This means that these website visitors will never see the cookie banner and you cannot get consent from them to use more than the essential services. We have implemented several mechanisms that try to remove any technical indicators that adblockers can use to block the cookie banner. This includes CSS selections for styles.
de_DE: Einige Adblocker sind in der Lage, Cookie Banner zu blockieren. Das bedeutet, dass diese Website-Besucher das Cookie Banner nie sehen und du von ihnen keine Einwilligung zur Nutzung von mehr als den essenzielle Services erhalten kannst. Wir haben mehrere Mechanismen implementiert, die versuchen, alle technischen Indikatoren zu entfernen, mit denen Adblocker das Cookie Banner blockieren können. Dazu gehören CSS-Auswahlen für Stile.

en: Some services perform data processing in unsafe third countries within the meaning of data protection regulations.  In the service configurations, you have stated that no security mechanisms are in place for this data processing. You should obtain special consent for this or only use services with data processing in secure countries or with appropriate security mechanisms.
de_DE: Einige Services führen Datenverarbeitungen in unsicheren Drittländern im Sinne der Datenschutzbestimmungen durch. In der Konfiguration der Services hast du angegeben, dass für diese Datenverarbeitung keine Sicherheitsmechanismen vorhanden sind. Du solltest hierfür eine besondere Einwilligung einholen oder nur Services mit Datenverarbeitungen in sicheren Ländern oder mit entsprechenden Sicherheitsmechanismen nutzen.

en: Sort column ascending
de_DE: Spalte aufsteigend sortieren

en: Sort column descending
de_DE: Spalte absteigend sortieren

en: Space between menu items
de_DE: Abstand zwischen Menüpunkten

en: Spacing between groups
de_DE: Abstand zwischen Gruppen

en: Specify additional links in the footer of the cookie banner
de_DE: Weitere Links im Footer des Cookie Banners angeben

en: Specify legal basis
de_DE: Rechtsgrundlage angeben

en: Spread radius
de_DE: Ausbreitungsradius

en: Stack description for non-TCF services
de_DE: Stack Beschreibung für nicht-TCF Services

en: Stack name for non-TCF services
de_DE: Stack Name für nicht-TCF Services

en: Standard banner design
de_DE: Standard Banner-Design

en: Standard design for the cookie consent as a banner in dark mode.
de_DE: Standard-Design für die Cookie-Einwilligung als Banner im dunklen Modus.

en: Standard design for the cookie consent as a banner.
de_DE: Standard-Design für die Cookie-Einwilligung als Banner.

en: Standard design for the cookie consent as a dialog in dark mode.
de_DE: Standard-Design für die Cookie-Einwilligung als Dialog im dunklen Modus.

en: Standard design for the cookie consent as a dialog.
de_DE: Standard-Design für die Cookie-Einwilligung als Dialog.

en: Start configuration
de_DE: Einrichtung beginnen

en: Start customizing
de_DE: Anpassen beginnen

en: Start now!
de_DE: Jetzt starten!

en: Start scanner
de_DE: Scanner starten

en: Start the scanner to check if the service template can be used for your case and will be suggested in the scanner!
de_DE: Starte den Scanner, um zu prüfen, ob die Service-Vorlage für deinen Fall verwendet werden kann und im Scanner vorgeschlagen wird!

en: Statement of the IAB Europe (English)
de_DE: Stellungnahme des IAB Europe (Englisch)

en: Statistic
de_DE: Statistik

en: Statistics
de_DE: Statistik

en: Sticky legal links widget
de_DE: Sticky rechtliche Links Widget

en: Success message
de_DE: Erfolgsmeldung

en: TCF Vendor
de_DE: TCF Verdor

en: TCF Vendor configuration
de_DE: TCF Vendor-Konfiguration

en: TCF is currently disabled. Please navigate to %1$sSettings > Transparency & Consent Framework (TCF)%2$s to activate it.
de_DE: TCF ist derzeit deaktiviert. Bitte navigiere zu %1$sEinstellungen > Transparency & Consent Framework (TCF)%2$s, um es zu aktivieren.

en: TCF required
de_DE: TCF erforderlich

en: TCF stacks
de_DE: TCF Stacks

en: TCF vendor configuration
de_DE: TCF Vendor Konfiguration

en: TCF vendor configurations
de_DE: TCF Vendor Konfigurationen

en: Table of contents
de_DE: Inhaltsverzeichnis

en: Telemetry data enabled.
de_DE: Telemetriedaten aktiviert.

en: Telemetry data enabled. Thanks for your support!
de_DE: Telemetriedaten aktiviert. Danke für deine Unterstützung!

en: Templates in Real Cookie Banner have been replaced by new templates. You should check whether you want to replace the new service and/or content blocker with the new one in order to remain legally compliant. The following services are affected:
de_DE: Die Vorlagen in Real Cookie Banner wurden durch neue Vorlagen ersetzt. Du solltest prüfen, ob du den neuen Dienst und/oder Content Blocker durch den neuen ersetzen willst, um rechtskonform zu bleiben. Die folgenden Dienste sind betroffen:

en: Terms of use
de_DE: Nutzungsbedingungen

en: Text align
de_DE: Textausrichtung

en: Text of "Accept all" changes when user changes selection
de_DE: Text von “Alle akzeptieren” ändert sich, wenn der Benutzer die Auswahl ändert

en: Texts
de_DE: Texte

en: Texts for data processing in unsafe third country and the age notice.
de_DE: Texte für die Datenverarbeitung in unsicheren Drittländern und den Altershinweis.

en: That's why we're offering new design options that provide more clarity while complying with the law. With the <strong>"Define a maximum height for the cookie banner"</strong> option, you can limit the size of the banner so that it still displays all the necessary information but remains more compact. Website visitors can see when it is possible to scroll. With <strong>"Initially hide less relevant details about services"</strong>, more detailed technical and legal information about the individual services can be hidden by default in the individual privacy settings. This significantly improves the overview for all services, while the information remains accessible with a single click when needed.
de_DE: Daher bieten wir neue Design-Optionen an, die im Einklang mit den Rechtsvorschriften für mehr Übersichtlichkeit sorgen. Mit der Option <strong>"Maximale Höhe für das Cookie Banner definieren"</strong> kannst du die Größe des Banners begrenzen, sodass es weiterhin alle notwendigen Informationen anzeigt, aber kompakter bleibt. Website-Besucher können sehen, wenn gescrollt werden kann. Mit <strong>"Zunächst weniger relevante Details über Services ausblenden"</strong> lassen sich weiterführende technische und rechtliche Infos zu den einzelnen Services in den Privatsphäre-Einstellungen standardmäßig einklappen. So wird die Übersicht für alle Services deutlich verbessert, während die Informationen bei Bedarf mit einem Klick zugänglich bleiben.

en: The %1$s with index <code>%2$d</code> is missing. Required properties: <code>%3$s</code>. Skipped.
de_DE: Der %1$s mit dem Index <code>%2$d</code> fehlt. Benötigte Angabe: <code>%3$s</code>. Übersprungen.

en: The GDPR (EU 2016/679) and ePrivacy Directive (EU 2009/136/EC) defines that visitors must be able to easily reject services, whereby essential services can be set in any case. Therefore, the visitor should be given this option in a similar manner to the "Accept all" button/link.
de_DE: Die DSGVO (EU 2016/679) und die ePrivacy-Richtlinie (EU 2009/136/EG) legen fest, dass Besucher in der Lage sein müssen, Services einfach abzulehnen, wobei essenzielle Services immer gesetzt werden können. Daher sollte dem Besucher diese Option – ähnlich wie der Button/Link “Alle akzeptieren” – angeboten werden.

en: The Service Cloud is currently not reachable, we will try to download the templates again in a few minutes automatically...
de_DE: Die Service Cloud ist zur Zeit nicht erreichbar, wir werden versuchen, die Vorlagen in einigen Minuten automatisch erneut herunterzuladen...

en: The TCF requires that the consent dialogue must "[cover] all or substantially all of the content of the website". We therefore recommend displaying the consent dialogue as a banner in the middle of the website. Also make sure that the overlay remains active so that your website cannot be used until the consent decision has been made.
de_DE: Der TCF-Standard verlangt, dass der Einwilligungsdialog "den gesamten oder im Wesentlichen den gesamten Inhalt der Website [bedecken] muss". Wir empfehlen daher, den Einwilligungsdialog als Banner zentriert auf der Website anzuzeigen. Achte auch darauf, dass das Overlay aktiv bleibt, damit deine Website nicht genutzt werden kann, bis eine Einwilligung erfolgt.

en: The TCF vendor configuration for vendor with ID <code>%s</code> already exists. Skipped.
de_DE: Die TCF Vendor-Konfiguration für den Verdorr mit der ID <code>%s</code> existiert bereits. Übersprungen.

en: The animation you choose will have a negative impact on your PageSpeed Insights score. Please choose an animation where the cookie banner is animated from outside the website to achieve the best website loading speed!
de_DE: Die von dir gewählte Animation hat einen negativen Einfluss auf deinen PageSpeed Insights Score. Bitte wähle eine Animation, bei der das Cookie Banner von außerhalb der Website animiert wird, um die beste Ladegeschwindigkeit der Website zu erreichen!

en: The consent would be saved via the WP REST API route %s. The following problems with your WordPress installation were detected during the automatic error analysis:
de_DE: Die Zustimmung würde über die WP REST API-Route %s gespeichert werden. Die folgenden Probleme mit deiner WordPress-Installation wurden bei der automatischen Fehleranalyse festgestellt:

en: The content blocker <code>%s</code> already exists. A new content blocker has been created anyway.
de_DE: Der Content Blocker <code>%s</code> ist bereits vorhanden. Es wurde trotzdem ein neuer Content Blocker erstellt.

en: The content blocker <code>%s</code> already exists. Skipped.
de_DE: Der Content Blocker <code>%s</code> ist bereits vorhanden. Übersprungen.

en: The cookie banner is responsive even in the free version and works on mobile devices. Only further settings for a better individual appearance on mobile devices are only included in the PRO version.
de_DE: Das Cookie Banner ist bereits in der kostenlosen Version responsive und funktioniert auch auf mobilen Geräten. Nur weitere Einstellungen für eine bessere individuelle Darstellung auf mobilen Geräten sind nur in der PRO-Version enthalten.

en: The export contains only data from the current language.
de_DE: Der Export enthält nur Daten aus der aktuellen Sprache.

en: The following services should be reviewed:
de_DE: Die folgenden Services sollten überprüft werden:

en: The font size will be applied to the entire dialog. You can overwrite this setting e.g for headings in the respective section.
de_DE: Die Schriftgröße wird auf den gesamten Dialog angewendet. Du kannst diese Einstellung z.B. für Überschriften im jeweiligen Abschnitt überschreiben.

en: The footer link <code>%s</code> already exists or may only be configured once. Skipped.
de_DE: Der Fußzeilen-Link <code>%s</code> existiert bereits oder darf nur einmal konfiguriert werden. Übersprungen.

en: The header <strong>will not be hidden</strong>, because otherwise there is no possibility to continue without consent in compliance with the ePrivacy Directive and the GDPR. Activate the button/link "Continue without consent" in the "Consent Options" section on level above to be able to hide the header on mobile devices!
de_DE: Der Header (Kopfbereich) <strong>wird nicht ausgeblendet</strong>, weil es sonst keine Möglichkeit gibt, gemäß der ePrivacy-Richtlinie und der DSGVO ohne Einwilligung fortzufahren. Aktiviere den Button/Link “Weiter ohne Einwilligung" im Abschnitt "Einwilligungsoptionen" auf einer Ebene höher, um den Header auf mobilen Geräten ausblenden zu können!

en: The link to Real Cookie Banner is an affiliate link. If you buy the product, we may receive a commission, but the price of the product will not change for you.
de_DE: Der Link zu Real Cookie Banner ist ein Affiliate-Link. Wenn du das Produkt kaufst, können wir eine Provision erhalten, aber der Preis des Produkts ändert sich für dich nicht.

en: The navigation menu could not be found.
de_DE: Das Navigationsmenü konnte nicht gefunden werden.

en: The newly created content blocker <code>%s</code> could not correctly resolve some associated relationships.
de_DE: Der neu erstellte Content Blocker <code>%s</code> konnte einige zugehörige Beziehungen nicht korrekt auflösen.

en: The newly created content blocker <code>%s</code> could not set the preview image because it refers to a media item within your media library (ID)
de_DE: Der neu erstellte Content Blocker <code>%s</code> konnte das Vorschaubild nicht setzen, da es sich auf eine Datei in deiner Medienbibliothek bezieht (ID)

en: The newly created footer link <code>%s</code> could not set the selected page because it refers to a page item (ID)
de_DE: Der neu erstellte Fußzeilen-Link <code>%s</code> konnte die ausgewählte Seite nicht setzen, da sich diese auf ein Seitenelement (ID) bezieht

en: The newly created service <code>%s</code> has been added to the fallback service group because the original service group could not be found.
de_DE: Der neu erstellte Service <code>%s</code> wurde zur Fallback-Service-Gruppe hinzugefügt, da die ursprüngliche Service-Gruppe nicht gefunden werden konnte.

en: The options "Accept all" and "Continue without consent" should be of the same type. Therefore, both should be a button or a link.
de_DE: Die Optionen "Alles akzeptieren" und "Weiter ohne Einwilligung" sollten von gleicher Art sein. Daher sollten beide ein Button oder ein Link sein.

en: The overlay prevents clicks outside the consent dialog until consent is given and seperates the consent dialog from the rest of the website.
de_DE: Das Overlay verhindert Klicks außerhalb des Einwilligungsdialogs, bis die Einwilligung erteilt wurde, und trennt den Einwilligungsdialog vom Rest der Website.

en: The recommended minimum height of your logo is <strong>128px</strong>. The width of your logo will be adjusted automatically.
de_DE: Die empfohlene Mindesthöhe deines Logos beträgt <strong>128px</strong>. Die Breite deines Logos wird automatisch angepasst.

en: The scanner of Real Cookie Banner can now automatically detect popular CDNs and explain to you what steps you need to take to use the service in a privacy-compliant way. <strong>Scan your entire website again to get recommendations for CDNs you may be using!</strong>
de_DE: Der Scanner von Real Cookie Banner kann nun beliebte CDNs automatisch erkennen und dir erklären, welche Schritte du unternehmen musst, um den Service datenschutzkonform zu nutzen. <strong>Führe einen erneuten Scan deiner gesamten Website durch, um Empfehlungen für eventuell verwendete CDNs zu erhalten!</strong>

en: The service <code>%s</code> already exists. A new service has been created anyway.
de_DE: Der Service <code>%s</code> ist bereits vorhanden. Es wurde trotzdem ein neuer Service angelegt.

en: The service <code>%s</code> already exists. Skipped.
de_DE: Der Service <code>%s</code> ist bereits vorhanden. Übersprungen.

en: The service <strong>%1$s</strong> could not be assigned to the given group due to the following error: <code>%2$s</code>. Skipped.
de_DE: Der Service <strong>%1$s</strong> konnte aufgrund des folgenden Fehlers nicht der angegebenen Gruppe zugeordnet werden: <code>%2$s</code>. Übersprungen.

en: The service group <strong>%1$s</strong> could not be updated due to the following error: <code>%2$s</code>. Skipped.
de_DE: Die Service-Gruppe <strong>%1$s</strong> konnte aufgrund des folgenden Fehlers nicht aktualisiert werden: <code>%2$s</code>. Übersprungen.

en: The service group <strong>%s</strong> was not created. Instead, the existing one has been updated.
de_DE: Die Service-Gruppe <strong>%s</strong> wurde nicht erstellt. Stattdessen wurde die bestehende Gruppe aktualisiert.

en: The service scanner crawls every subpage of your website, all plugins and other technical indicators of your website to find services on your website that require consent. This allows you to collect all the consent you need from your website visitors.
de_DE: Der Service Scanner durchsucht jede Unterseite deiner Website, alle Plugins und andere technische Indikatoren deiner Website, um Services auf deiner Website zu finden, die eine Einwilligung erfordern. So kannst du alle Einwilligungen einholen, die du von deinen Besuchern brauchst.

en: The singular name of the post type.
de_DE: Der einzelne Name des Beitragstyps.

en: The standard texts in the cookie banner are worded carefully. If you customize them, make sure they are not misleading or riveting. According to the <a href="%s" target="_blank">Data Protection Commissioner of Baden-Wuerttemberg, Germany (Section B, 1.3.7.; German)</a>, for example, a headline "We love cookies" is already misleading.
de_DE: Die Standardtexte im Cookie Banner sind mit Bedacht formuliert. Wenn du sie anpasst, achte darauf, dass sie nicht irreführend oder verniedlichend sind. Nach dem <a href="%s" target="_blank">Datenschutzbeauftragen von Baden-Württemberg, Deutschland (Abschnitt B, 1.3.7.)</a> ist z.B. die Überschrift "Wir lieben Cookies" bereits irreführend.

en: The vertical distance between elements can be decreased or increased relative to the desktop view.
de_DE: Der vertikale Abstand zwischen Elementen kann im Verhältnis zur Desktop-Ansicht verkleinert oder vergrößert werden.

en: The width of your logo will be adjusted automatically. We highly recommend to use a square image as the rest of the image will be cut from the icon bubble.
de_DE: Die Breite deines Logos wird automatisch angepasst. Wir empfehlen dringend, ein quadratisches Bild zu verwenden, da der Rest des Bildes aus der Icon Bubble ausgeschnitten wird.

en: Themes, plugins and co. usually load scripts, styles and content that transfer personal data and set cookies before you have the consent of your visitors. You usually cannot control this by yourself. Content blockers make sure that these features are only executed after you have obtained consent.
de_DE: Themes, Plugins und Co. laden Scripte, Styles und Inhalte, die personenbezogene Daten übertragen und Cookies setzen, bevor du die Einwilligung von deinen Besuchern hast. Das kannst du meist nicht selbst steuern. Content Blocker stellen sicher, dass diese Funktionen erst nach der Einwilligung ausgeführt werden.

en: There are no privacy policies with further information linked for the following services in your cookie banner. We now consider these to be mandatory in order to comply with the information obligations under the GDPR. Please provide a privacy policy for each service!
de_DE: Für folgende Services in deinen Cookie Banner sind keine Datenschutzerklärungen mit weiterführenden Informationen verlinkt. Wir halten diese mittlerweile als zwingend notwendig, um den Informationspflichten nach DSGVO nachzukommen. Bitte hinterlege in jedem Service eine Datenschutzerklärung!

en: There seems to be something generally wrong with the REST API of your WordPress instance. Please deactivate Real Cookie Banner and then check under <a href="%s">Tools > Site Health</a> whether errors regarding the REST API are listed there.
de_DE: Es scheint ein genereller Fehler mit der REST-API deiner WordPress-Instanz vorzuliegen. Bitte deaktiviere Real Cookie Banner und überprüfe dann unter <a href="%s">Werkzeuge > Website-Zustand</a>, ob dort Fehler bezüglich der REST API aufgeführt sind.

en: This functionality is currently not available.
de_DE: Diese Funktionalität ist derzeit nicht verfügbar.

en: This functionality is only available in the PRO version.
de_DE: Diese Funktionalität ist nur in der PRO-Version verfügbar.

en: This legal link on your website has the corresponding functionality. It is deactivated in the preview you are currently in.
de_DE: Dieser rechtliche Link auf deiner Website hat die entsprechende Funktion. Er ist in der Vorschau, in der du dich gerade befindest, deaktiviert.

en: This means you can no longer "hide" the links/buttons in your privacy policy. <strong>We recommend placing the option in the footer of each subpage.</strong>
de_DE: Das bedeutet, dass du die Links/Buttons in deiner Datenschutzerklärung nicht mehr "verstecken" kannst. <strong>Wir empfehlen, die Option in im Footer (Fußzeile) jeder Unterseite deiner Website zu platzieren.</strong>

en: This section is currently not displayed in your cookie policy because the data provided is incomplete. Please set the website operator details at %1$sSettings > General > Website operator details%2$s!
de_DE: Dieser Abschnitt wird derzeit nicht in deiner Cookie-Richtlinie angezeigt, da die angegebenen Daten unvollständig sind. Bitte stelle die Website-Betreiberdaten unter %1$sEinstellungen > Allgemein > Details zum Website-Betreiber%2$s ein!

en: This service template is optimized to work with %s.
de_DE: Diese Service-Vorlage ist für die Nutzung mit %s optimiert.

en: This template is currently disabled because the respective WordPress plugin is not installed or the desired function is not active. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>
de_DE: Diese Vorlage ist derzeit deaktiviert, da das entsprechende WordPress-Plugin nicht installiert ist oder die gewünschte Funktion nicht aktiv ist. <a href="%s" target="_blank">Mehr erfahren</a>

en: This template requires the integration of TCF, as the provider of this template uses this standard. Please activate this in the settings to be able to block this service.
de_DE: Diese Vorlage erfordert die Integration von TCF, da der Anbieter dieser Vorlage diesen Standard verwendet. Bitte aktiviere dies in den Einstellungen, um diesen Service blockieren zu können.

en: Title
de_DE: Titel

en: To be able to use all features of Google Services, in particular Google Analytics and Google Ads Conversion Tracking, you should check the documentation of the respective Google Services to see if consents are required according to the Google Consent Mode. <strong>If this is the case, you have to configure the Google Consent Mode in Real Cookie Banner accordingly.</strong>
de_DE: Um alle Features von Google Services, insbesondere Google Analytics und Google Ads Conversion Tracking, (weiterhin) nutzen zu können, solltest du in der Dokumentation der jeweiligen Google Services prüfen, ob Einwilligungen nach dem Google Consent Mode erforderlich sind. <strong>Falls dies der Fall ist, musst du den Google Consent Mode in Real Cookie Banner entsprechend konfigurieren.</strong>

en: Top
de_DE: Oben

en: Top border
de_DE: Oberer Rahmen

en: Top center
de_DE: Oben Mitte

en: Top left
de_DE: Oben links

en: Top right
de_DE: Oben rechts

en: Transition on hover
de_DE: Hover-Effekt

en: Type
de_DE: Typ

en: Underline
de_DE: Unterstrichen

en: Unique identifier for the consent, but not for the website visitor. Revision hash for settings of cookie banner (texts, colors, features, service groups, services, content blockers etc.). IDs for consented services and service groups.
de_DE: Eindeutiger Identifikator für die Einwilligung, aber nicht für den Website-Besucher. Revisionshash für die Einstellungen des Cookie-Banners (Texte, Farben, Funktionen, Servicegruppen, Dienste, Content Blocker usw.). IDs für eingewilligte Services und Service-Gruppen.

en: Unique identifier for the consent, but not for the website visitor. Revision hash for settings of cookie banner (texts, colors, features, service groups, services, content blockers etc.). IDs for consented services and service groups. Is only stored until consent is documented on the website server.
de_DE: Eindeutiger Identifikator für die Einwilligung, aber nicht für den Website-Besucher. Revisionshash für die Einstellungen des Cookie-Banners (Texte, Farben, Funktionen, Service-Gruppen, Services, Content Blocker usw.). IDs für eingewilligte Services und Service-Gruppen. Wird nur solange gespeichert, bis die Einwilligung auf dem Website-Server dokumentiert ist.

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unobtrusive, clear and directly visible to everyone.
de_DE: Unauffällig, klar und direkt sichtbar für alle.

en: Updated texts (German, English)
de_DE: Aktualisierte Texte (Deutsch, Englisch)

en: Updates for services and content blockers
de_DE: Updates für Services und Content Blocker

en: Updates in v2.0: Make your cookie banner more safe!
de_DE: Updates in v2.0: Mache dein Cookie Banner sicherer!

en: Updates in v3.0: You should act to be safe!
de_DE: Updates in v3.0: Du solltest handeln, um sicher zu sein!

en: Updates in v4.0: You need to make adjustments!
de_DE: Updates in v4.0: Du musst Anpassungen vornehmen!

en: Updates in v5.0: You need to make adjustments!
de_DE: Updates in v5.0: Du musst Anpassungen vornehmen!

en: Use <code>{{dateOfUpdate}}</code> as a placeholder to show date of the cookie policy when it was last changed.
de_DE: Verwende <code>{{dateOfUpdate}}</code> als Platzhalter, um das Datum anzuzeigen, an dem die Cookie-Richtlinie zuletzt geändert wurde.

en: Use <code>{{euLegalBasis}}</code> as a placeholder to display the legal bases for the most important countries in which the website language is spoken.
de_DE: Verwende <code>{{euLegalBasis}}</code> als Platzhalter, um die Rechtsgrundlagen für die wichtigsten Länder anzuzeigen, in denen die Sprache der Website gesprochen wird.

en: Use <code>{{legalBasis}}</code> as a placeholder for the legal basis.
de_DE: Verwende <code>{{legalBasis}}</code> als Platzhalter für die Rechtsgrundlage.

en: Use <code>{{minAge}}</code> as a placeholder for the age limit for minors in your country. Each country in the EU has its own age limits, which we have included in Real Cookie Banner. You can adjust the age limit in the %1$sage notice settings%2$s.
de_DE: Verwende <code>{{minAge}}</code> als Platzhalter für die Altersgrenze für Minderjährige in deinem Land. Jedes Land in der EU hat eigene Altersgrenzen, die wir in Real Cookie Banner hinterlegt haben. Du kannst die Altersgrenze in den %1$sAltershinweis-Einstellungen%2$s anpassen.

en: Use <code>{{name}}</code> as a placeholder for the content blocker name.
de_DE: Verwende <code>{{name}}</code> als Platzhalter für den Content Blocker Namen.

en: Use <code>{{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}</code> as a placeholder for the privacy policy link.
de_DE: Verwende <code>{{privacyPolicy}}Datenschutzerklärung{{/privacyPolicy}}</code> als Platzhalter für den Link zur Datenschutzerklärung.

en: Use <code>{{services}}</code> and <code>{{serviceGroups}}</code> as a placeholder for a list of services and groups.
de_DE: Verwende <code>{{services}}</code> und <code>{{serviceGroups}}</code> als Platzhalter für eine Liste von Services und Gruppen.

en: Use <code>{{services}}</code> as a placeholder for a list of services with legitimate interest as legal basis.
de_DE: Verwende <code>{{services}}</code> als Platzhalter, um alle Services auf der Rechtsgrundlage des berechtigten Interesses anzuzeigen.

en: Use <code>{{websites}}</code> as a placeholder for the external website URLs.
de_DE: Verwende <code>{{websites}}</code> als Platzhalter für die externen Website-URLs.

en: Use the same stylings as for "Accept all"
de_DE: Gleiche Formatierung wie für "Alle akzeptieren" verwenden

en: Vertical offset
de_DE: Vertikaler Versatz

en: Vertical spacing scaling factor
de_DE: Skalierungsfaktor für vertikale Abstände

en: View new design
de_DE: Neues Design ansehen

en: View stats
de_DE: Statistiken ansehen

en: Visitors who do not agree to the cookies and data processing of e.g. YouTube will not be able to load YouTube videos on your website. Content blockers will automatically replace this content and ask the visitor for consent again.
de_DE: Besucher, die den Cookies und der Datenverarbeitung von z. B. YouTube nicht zustimmen, können keine YouTube-Videos auf deiner Website laden. Content Blocker ersetzen diese Inhalte automatisch und fragen den Besucher erneut nach einer Einwilligung.

en: Visual content blocker in pretty: Looks like without content blocker!
de_DE: Visueller Content Blocker in hübsch: Sieht aus wie ohne Content Blocker!

en: Visual content blockers replace, for example, YouTube videos on the website if the visitor has not given consent to YouTube loading in the cookie banner. Until now, these were very text-heavy to display all the legally necessary requirements.
de_DE: Visuelle Content Blocker ersetzen z.B. YouTube-Videos auf der Website, wenn der Besucher im Cookie Banner keine Einwilligung zum Laden von YouTube gegeben hat. Bisher waren diese sehr textlastig, um alle rechtlich notwendigen Anforderungen anzuzeigen.

en: We have <a href="%s" target="_blank">explained typical misconfigurations and solutions</a> for this issue in a detailed article. If you do not know how to solve this problem, please contact the technical contact person for your website!
de_DE: Wir haben <a href="%s" target="_blank">typische Fehlkonfigurationen und Lösungen</a> für dieses Problem in einem ausführlichen Artikel erklärt. Wenn du nicht weißt, wie du dieses Problem lösen kannst, wende dich bitte an den technischen Ansprechpartner für deine Website!

en: We have adapted the texts and design suggestions for the cookie banner accordingly. <strong>We strongly advise you to adopt the new texts and design suggestions for your website!</strong>
de_DE: Wir haben die Texte und Design-Vorschläge für das Cookie Banner entsprechend angepasst. <strong>Wir raten dir dringend, die neuen Texte und Design-Vorschläge für deine Website zu übernehmen!</strong>

en: We have added a new standard design for the cookie banner, which makes a more friendly and clean impression. If you are using the standard design so far, it's worth a look if the new one fits better to your website!
de_DE: Wir haben ein neues Standarddesign für das Cookie Banner hinzugefügt, welches freundlicher und geordneter wirkt. Wenn du aktuell das Standarddesign verwendest, lohnt es sich zu schauen, ob das neue besser zu deiner Website passt!

en: We have adjusted the texts in the cookie banner and service groups (not in cookie/content blocker templates). The adjustments improve the legal security of your cookie banner, as the general purpose of the consent is now more clearly described, and we have added legal teachings. If you want to use the TCF compatibility, the previous texts are no longer permitted. You can let previous texts be overwritten by the new texts. All texts can be customized in the WordPress Customizer or in Services (Cookies). After applying the texts, be sure to verify if the new texts apply to your website!
de_DE: Wir haben die Texte in dem Cookie Banner und den Service-Gruppen (nicht in Cookie-/Content Blocker Vorlagen) angepasst. Die Anpassungen verbessern die Rechtssicherheit deines Cookie Banners, da der allgemeine Zweck der Einwilligung nun klarer beschrieben ist und wir Rechtsbelehrungen hinzugefügt haben. Wenn du die TCF-Kompatibilität nutzen möchtest, ist die Verwendung bisheriger Texte nicht mehr möglich. Du kannst die bisherigen Texte von den neuen Texten überschreiben lassen. Alle Texte können im WordPress Customizer oder in Services (Cookies) angepasst werden. Überprüfe nach dem Übernehmen der Texte unbedingt, ob die neuen Texte auf deine Website zutreffen!

en: We have further improved the texts and placements of these in Real Cookie Banner in an audit by a lawyer. This makes them even less legally vulnerable!
de_DE: Wir haben die Texte und Platzierungen dieser in Real Cookie Banner bei einer anwaltlichen Prüfung weiter verbessert. Das macht sie rechtlich noch weniger angreifbar!

en: We have released a major update with Real Cookie Banner 2.0. Find out what's new in our %1$sblog article%2$s. <strong>You should definitely take a look at the following points, as we have adjusted the behavior of the cookie banner.</strong> All changes can be optionally activated or ignored. We will not change your cookie banner fundamentally without your consent.
de_DE: Wir haben mit Real Cookie Banner 2.0 ein großes Update veröffentlicht. Finde heraus, was neu ist in unserem %1$sBlogartikel%2$s. <strong>Die folgenden Punkte solltest du dir unbedingt ansehen, da wir das Verhalten des Cookie Banners angepasst haben.</strong> Alle Änderungen können wahlweise aktiviert oder ignoriert werden. Wir werden dein Cookie Banner ohne deine Einwilligung nicht grundlegend verändern.

en: We have revised the information given in numerous service and content blocker templates. Services and content blockers you created may contain suggestions for changes that you may want to apply. You should review the proposed changes and adjust your services if necessary to be able to remain legally compliant. When editing the service/content blocker, you will find a blue "Different from template" next to the respective fields with more information.
de_DE: Wir haben die Informationen in zahlreichen Service- und Content-Blocker-Vorlagen überarbeitet. Service und Content Blocker, die du erstellt hast, können Vorschläge für Änderungen enthalten, die du anwenden möchtest. Du solltest die vorgeschlagenen Änderungen überprüfen und deine Services bei Bedarf anpassen, um rechtskonform zu bleiben. Wenn du den Service/Content Blocker bearbeitest, findest du ein blaues "Abweichend von der Vorlage" neben den jeweiligen Feldern mit weiteren Informationen.

en: We need to inform you that on Feb. 02, 2022, the Belgian Data Protection Authority (APD) declared the collection of consents under the Transparency & Consent Framework (TCF) to be invalid. The decision is effective across the EU as it was issued in a one-stop-shop procedure.
de_DE: Wir müssen dich darüber informieren, dass die belgische Datenschutzbehörde (APD) am 2. Februar 2022 die Sammlung von Einwilligungen im Rahmen des Transparency & Consent Framework (TCF) für ungültig erklärt hat.

en: We provide additional options for optimized display of the cookie banner on mobile devices. These make the cookie banner easier to use on smartphones by optimizing it to the normal hand position of users. Also, the cookie banner is no longer Largest Contentfull Paint (LCP) as defined by Google's Web Vitals and thus the optimizations will increase your PageSpeed score for mobile devices.
de_DE: Wir bieten zusätzliche Optionen für die optimierte Anzeige des Cookie Banners auf mobilen Geräten. Diese erleichtern die Nutzung des Cookie Banners auf Smartphones, indem es für die normale Handhaltung der Nutzer optimiert wurde. Außerdem ist das Cookie Banner nicht mehr das größte Largest Contentfull Paint (LCP), wie es von Googles Web Vitals definiert wird, sodass die Optimierungen deinen PageSpeed Score für mobile Geräte erhöhen.

en: We recommend for <strong>%s</strong> to change the design to a more and better visual Content Blocker.
de_DE: Wir empfehlen für <strong>%s</strong>, das Design in Hero Content Blocker zu ändern.

en: We recommend that you use the official translations for <strong>%s</strong> to obtain the most compliant consents possible.
de_DE: Wir empfehlen dir, die offiziellen Übersetzungen für <strong>%s</strong> zu verwenden, um möglichst rechtskonforme Einwilligungen zu erhalten.

en: We strongly advise you to adopt the new texts for all languages with official translations!
de_DE: Wir empfehlen dir dringend, die neuen Texte für alle Sprachen mit offiziellen Übersetzungen zu übernehmen!

en: We will overwrite all texts in your cookie banner with new text suggestions. Also, we name all services in the first view of the cookie banner instead of a bullet list of service groups, equalize the appearance of "Accept all" and "Continue without consent", and highlight "Set privacy settings individually" in your cookie banner. Please check afterwards if all adjustments are correct for your individual requirements and reconfigure your cookie banner yourself if necessary. Are you sure you want to apply the changes?
de_DE: Wir überschreiben alle Texte in deinem Cookie Banner mit neuen Textvorschlägen. Außerdem benennen wir alle Services in der ersten Ansicht des Cookie Banners anstelle einer Aufzählung von Service-Gruppen, gleichen das Aussehen von "Alle akzeptieren" und "Weiter ohne Einwilligung" an und heben "Privatsphäre-Einstellungen individuell festlegen" in deinem Cookie Banner hervor. Bitte überprüfe anschließend, ob alle Anpassungen für deine individuellen Anforderungen richtig sind und konfiguriere dein Cookie Banner bei Bedarf selbst um. Bist du sicher, dass du die Änderungen übernehmen willst?

en: We will overwrite all texts in your cookie banner with new text suggestions. Please check afterwards if all adjustments are correct for your individual requirements and reconfigure your cookie banner yourself if necessary. Are you sure you want to apply the changes?
de_DE: Wir werden alle Texte in deinem Cookie Banner mit neuen Textvorschlägen überschreiben. Bitte überprüfe anschließend, ob alle Anpassungen für deine individuellen Anforderungen korrekt sind und konfiguriere deinen Cookie Banner bei Bedarf selbst neu. Bist du sicher, dass du die Änderungen übernehmen willst?

en: What are cookies and similar technologies?
de_DE: Was sind Cookies und ähnliche Technologien?

en: What is the legal basis for setting/reading cookies?
de_DE: Was ist die Rechtsgrundlage für das Setzen/Lesen von Cookies?

en: What rights does the website visitor have?
de_DE: Welche Rechte hat der Website-Besucher?

en: What types of cookies exist?
de_DE: Welche Arten von Cookies gibt es?

en: When the user moves the mouse over the button/link, it changes its color.
de_DE: Wenn der Nutzer die Maus über den Button bzw. Link bewegt, ändert sie die Farbe.

en: When the user moves the mouse over the footer links, it changes its color.
de_DE: Wenn der Benutzer die Maus über die Links in der Fußzeile (Footer) bewegt, ändert sich deren Farbe.

en: When the user moves the mouse over the sticky symbol or clicks on it, its color changes. These colors are also used for the menu items.
de_DE: Wenn der Nutzer mit der Maus über das sticky Icon fährt oder darauf klickt, ändert sich seine Farbe. Diese Farben werden auch für die Menüpunkte verwendet.

en: Which cookies are used on this website?
de_DE: Welche Cookies werden auf dieser Website verwendet?

en: Who can set cookies on this website?
de_DE: Wer kann auf dieser Website Cookies setzen?

en: Why is %s integrated into my website at all?
de_DE: Warum ist %s überhaupt in meine Website integriert?

en: Width
de_DE: Breite

en: With Real Cookie Banner 3.0 we have released a major update, in which we have implemented, among other things, current legal adjustments. Read more about the changes in our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
de_DE: Mit Real Cookie Banner 3.0 haben wir ein großes Update veröffentlicht, in dem wir u.a. aktuelle rechtliche Anpassungen vorgenommen haben. Mehr zu den Änderungen erfährst du in unserem <a href="%s" target="_blank">Blogbeitrag.</a>.

en: Without context
de_DE: Ohne Kontext

en: WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner
de_DE: WordPress Cookie Hinweis von Real Cookie Banner

en: WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner
de_DE: WordPress Cookie Plugin von Real Cookie Banner

en: Yes
de_DE: Ja

en: You are currently obtaining non-standard compliant consent for Google Adsense via Real Cookie Banner. Please delete the Google AdSense service and Google AdSense content blocker in the Real Cookie Banner settings and then configure the TCF integration.
de_DE: Du holst derzeit eine nicht standardkonforme Einwilligung für Google Adsense über Real Cookie Banner ein. Bitte lösche den Google AdSense Service und den Google AdSense Content Blocker in den Real Cookie Banner Einstellungen und konfiguriere dann die TCF-Integration.

en: You are not allowed to do this in the free version of Real Cookie Banner. Please upgrade to Real Cookie Banner PRO!
de_DE: In der kostenlosen Version von Real Cookie Banner kann diese Aktion nicht ausgeführt werden. Bitte steige auf Real Cookie Banner PRO um!

en: You are obtaining consent for Google services and have activated Google Consent Mode at the same time. However, you have not yet specified in the named services which consent types should be requested in accordance with Google Consent Mode. Please add these in the following services:
de_DE: Du holst Einwilligungen für Google-Services ein und hast gleichzeitig den Google Consent Mode aktiviert. Allerdings hast du in den genannten Services bisher nicht angegeben, welche Einwilligungsarten in Bezug auf den Google Consent Mode angefordert werden sollen. Bitte füge diese in den folgenden Services hinzu:

en: You as a website operator should provide your address and at least one contact option to fulfill your information obligations for self-hosted services.
de_DE: Du als Website-Betreiber solltest deine Adresse und mindestens eine Kontaktmöglichkeit angeben, um deine Informationspflichten für selbst gehostete Services zu erfüllen.

en: You can customize the design of the cookie banner. Match it perfectly to your website!
de_DE: Du kannst das Design des Cookie Banners individuell gestalten. Passe es perfekt an deine Website an!

en: You can customize the texts for the menu items in %1$sCookie Banner > Texts > Sticky legal links widget%2$s.
de_DE: Du kannst die Texte für die Menüpunkte unter %1$sCookie Banner > Texte > Sticky rechtliche Links Widget%2$s anpassen.

en: You can define an additional bottom border to separate the header from the body.
de_DE: Du kannst einen zusätzlichen unteren Rahmen definieren, um den Kopfbereich (Header) vom Hauptbereich (Body) zu abzutrennen.

en: You can define an additional top border to separate the footer from the body.
de_DE: Du kannst einen zusätzlichen oberen Rand definieren, um die Fußzeile (Footer) vom Hauptbereich (Body) abzutrennen.

en: You can design the cookie banner according to your wishes. 20+ design templates and 200+ options give you the flexibility to customize the cookie banner perfectly to your needs. From colors and effects to texts, you can unleash your creativity! All changes are displayed in a live preview.
de_DE: Du kannst das Cookie Banner nach deinen Wünschen gestalten. 20+ Design-Vorlagen und 200+ Optionen geben dir die Flexibilität, das Cookie Banner perfekt an deine Bedürfnisse anzupassen. Von Farben über Effekte bis hin zu Texten kannst du dich kreativ austoben. Alle Änderungen werden in einer Live-Vorschau angezeigt.

en: You can manually add all services from your website. Use the cookie templates of known services to save time!
de_DE: Du kannst alle Services von deiner Website manuell hinzufügen. Nutze die Service-Vorlagen von bekannten Services, um Zeit zu sparen!

en: You can now obtain consent according to the TCF standard from IAB Europe. You need this type of consent mostly when you work with big marketers, e.g. Google Adsense, so they can be sure that you have obtained consent from your visitors. If you turn on TCF compatibility, some features of Real Cookie Banner will change so that your cookie banner is compliant with the rules of the standard.
de_DE: Du kannst jetzt eine Einwilligung nach dem TCF-Standard von der IAB Europe einholen. Du brauchst diese Art der Einwilligung vor allem dann, wenn du mit großen Vermarktern wie Google Adsense zusammenarbeitest, damit sie sicherstellen können, dass du die Einwilligung deiner Besucher eingeholt hast. Wenn du die TCF-Kompatibilität einschaltest, ändern sich einige Funktionen von Real Cookie Banner, so dass dein Cookie Banner mit den Vorschriften des Standards konform ist.

en: You can now place the legal links not only as shortcodes, but also in WordPress menus as menu items.
de_DE: Du kannst die rechtlichen Links jetzt nicht nur als Shortcodes, sondern auch in WordPress-Menüs als Menüpunkte platzieren.

en: You can now specify the countries of data processing in each service! We have already added this information in service templates. You can find a <a href="%1$s" target="_blank">list of secure third countries as defined by the EU in the settings</a>. This means that specific consents are now obtained for all unsecure third countries worldwide.
de_DE: Du kannst jetzt die Länder der Datenverarbeitung in jedem Service angeben! Wir haben diese Informationen bereits in die Service-Vorlagen aufgenommen. <a href="%1$s" target="_blank">In den Einstellungen findest du eine Liste der sicheren Drittländer, die von der EU definiert wurden</a>. Das bedeutet, dass jetzt für alle unsicheren Drittländer weltweit spezielle Einwilligungen eingeholt werden können.

en: You can use Real Cookie Banner to store all technical and legal information about services and cookies to obtain informed consent. You can use 100+ service templates and 60+ content blocker templates to quickly and securely provide all the information you need.
de_DE: Du kannst mit Real Cookie Banner alle technischen und rechtlichen Informationen zu Services und Cookies hinterlegen, um eine informierte Einwilligung einzuholen. Dabei helfen dir 100+ Service Vorlagen und 60+ Content Blocker Vorlagen, um schnell und sicher alle Angaben zu hinterlegen.

en: You currently have TCF mode enabled. Therefore, you are not allowed to change the font size and font thickness for this button.
de_DE: Du hast derzeit den TCF-Modus aktiviert. Daher darfst du die Schriftgröße und die Schriftbreite für diesen Button nicht ändern.

en: You have activated Google Consent Mode and agreed to recommendations for the use of Google services without consent. At the same time, you only allow the following services to be loaded after obtaining consent. Please check whether you want to use the following services on your website based on a legitimate interest (even before Google receiving consent into consent types accordance with Google Consent Mode and therefore e.g. not setting advertising cookies):
de_DE: Du hast den Google Consent Mode aktiviert und den Empfehlungen für die Nutzung von Google-Services ohne Einwilligung zugestimmt. Gleichzeitig erlaubst du, dass die folgenden Services nur nach Einholung der Einwilligung geladen werden. Bitte prüfe, ob du die folgenden Services auf deiner Website auf der Grundlage eines berechtigten Interesses nutzen möchtest (noch bevor Google eine Einwilligung in Einwilligungsarten nach dem Google Consent Mode erhält und daher z.B. keine Werbe-Cookies setzt):

en: You have already created a Content Blocker with this template.
de_DE: Du hast bereits einen Content Blocker mit dieser Vorlage erstellt.

en: You have already created a Service (Cookie) with this template.
de_DE: Du hast bereits einen Service (Cookie) mit dieser Vorlage erstellt.

en: You have embedded the following services on your website: %s You may need to obtain consent for these services via your cookie banner to be able to use them in accordance with data protection regulations.
de_DE: Du hast die folgenden Services auf deiner Webseite eingebunden: %s Es kann sein, dass du die Einwilligung für diese Services über dein Cookie Banner einholen musst, um sie datenschutzkonform nutzen zu können.

en: You have enabled or disabled plugins on your website, which may require your cookie banner to be adjusted. Please scan your website again as soon as you have finished the changes!
de_DE: Du hast Plugins auf deiner Website aktiviert oder deaktiviert, wodurch dein Cookie Banner möglicherweise angepasst werden muss. Bitte scanne deine Website erneut, sobald du die Änderungen abgeschlossen hast!

en: You have to install and activate the plugin in your WordPress to start with the setup.
de_DE: Du musst das Plugin in deinem WordPress installieren und aktivieren, um mit der Einrichtung zu beginnen.

en: You must explain to your website visitors in your privacy policy which data Real Cookie Banner processes and stores to obtain consent. We provide you with text suggestion that you can copy and paste into your privacy policy.
de_DE: Du musst deinen Website-Besuchern in deiner Datenschutzerklärung erklären, welche Daten Real Cookie Banner verarbeitet und speichert, um eine Einwilligung einzuholen. Wir stellen dir einen Textvorschlag zur Verfügung, den du kopieren und in deine Datenschutzerklärung einfügen kannst.

en: You obtain consent for <strong>Google Ads Conversion Tracking and Remarketing</strong> using Real Cookie Banner. From March 2024, conversions will only be processed by Google Ads if consent is obtained using Google Consent Mode. This data is also required in order to be able to continue to run remarketing campaigns in Google Ads.
de_DE: Du holst Einwilligungen für <strong>Google Ads Conversion Tracking und Remarketing</strong> mithilfe von Real Cookie Banner an. Ab März 2024 werden Conversions nur noch dann von Google Ads verarbeitet, wenn die Einwilligung über den Google Consent Mode eingeholt wurde. Diese Daten werden auch benötigt, um weiterhin Remarketing-Kampagnen in Google Ads laufen lassen zu können.

en: You obtain consent for <strong>Google Analytics 4</strong> using Real Cookie Banner. In order to continue to create audiences in Google Analytics 4, you must have configured Google Consent Mode in your cookie banner as of March 2024.
de_DE: Du holst Einwilligungen für <strong>Google Analytics 4</strong> mithilfe von Real Cookie Banner an. Um weiterhin Zielgruppen im Google Analytics 4 bilden zu können, musst du ab März 2024 den Google Consent Mode in deinem Cookie Banner konfiguriert haben.

en: You should explain the data processing of Real Cookie Banner (as well as of any other service) in more detail in your privacy policy in order to fulfill your information obligations under GDPR.
de_DE: Du solltest die Datenverarbeitung von Real Cookie Banner (wie auch von jedem anderen Service) in deiner Datenschutzerklärung näher erläutern, um deine Informationspflichten gemäß GDPR zu erfüllen.

en: You should link all legally relevant subpages of your website (e.g. privacy policy, legal notice/imprint, terms and conditions) in the cookie banner so that they are quickly accessible. On these pages, the cookie banner should also not be displayed, so as not to put a barrier in front of the pages.
de_DE: Du solltest alle rechtlich relevanten Unterseiten deiner Website (z. B. Datenschutzerklärung, Impressum, AGB) im Cookie Banner verlinken, damit sie schnell zugänglich sind. Auf diesen Seiten sollte das Cookie Banner auch nicht angezeigt werden, um keine Hürde vor den Seiten zu errichten.

en: You use Google services on your website. Since Google was classified as a so-called gatekeeper under the Digital Markets Act in March 2024, Google is obliged to ensure and be able to prove that website operators obtain legally compliant consent for data processing using Google services. In order to fulfill this requirement, Google has introduced Google Consent Mode v2, which Real Cookie Banner supports.
de_DE: Du verwendest Google Services auf deiner Website. Seit Google im März 2024 nach dem Digital Markets Act als sogenannter Gatekeeper eingestuft wurde, ist Google verpflichtet, sicherzustellen und nachweisen zu können, dass Website-Betreiber rechtskonforme Einwilligungen für die Verarbeitung durch Google Services einholen. Dafür hat Google den Google Consent Mode v2 eingeführt, der von Real Cookie Banner unterstützt wird.

en: Your cookie banner can quickly become overwhelming if you comply with all legal requirements – especially if you use services that set or read numerous cookies and cookie-like information.
de_DE: Dein Cookie Banner kann schnell unübersichtlich werden, wenn du alle rechtlichen Vorgaben einhältst – besonders, wenn du Services nutzt, die zahlreiche Cookies und Cookie-ähnliche Informationen setzen oder auslesen.

en: Your current contrast ratio between background and font color (%1$s) does not reach the minimum of %2$s. Please adjust your colors!
de_DE: Dein aktuelles Kontrastverhältnis zwischen Hintergrund und Schriftfarbe (%1$s) erfüllt nicht das Minimum von %2$s. Bitte passe deine Farben an!

en: Your multilingual plugin Weglot does currently not support resetting texts for %s.
de_DE: Dein Mehrsprachen-Plugin Weglot unterstützt derzeit nicht das Zurücksetzen von Texten für %s.

en: Your website visitors must be able to view their consent history, change their consent, or withdraw their consent at any time. This must be as easy as giving consent. Therefore, the legal links must be included on every subpage of the website (e.g. in the footer or as a floating icon called sticky legal links widget).
de_DE: Deine Website-Besucher müssen in der Lage sein, den Verlauf ihrer Einwilligung einzusehen, ihre Einwilligung zu ändern oder sie jederzeit zu widerrufen. Das muss so einfach sein wie die Erteilung der Einwilligung. Deshalb müssen die rechtlichen Links auf jeder Unterseite der Website zu finden sein (z. B. im Footer/Fußzeile oder als schwebendes Icon, genannt Sticky rechtliche Link Widget).

en: cookie-banner-frontend.png
de_DE: de/cookie-banner-frontend.png

en: day
de_DE: Tag

en: days
de_DE: Tage

en: deleted
de_DE: gelöscht

en: enabling TCF-compatibility
de_DE: TCF-Kompatibilität aktivieren

en: enabling geo-restriction
de_DE: Geo-Restriktion aktivieren

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Art. 5 (3) ePrivacy Directive and Recital 66 ePrivacy Directive
de_DE: Art. 5 Abs. 3 ePrivacy-Richtlinie und Erwägungsgrund 66 ePrivacy-Richtlinie

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 11.7a Dutch Telecommunications Act (Telecommunicatiewet) and Article 129 Electronic Communications Act (Wet betreffende de elektronische communicatie, Belgium)
de_DE: Artikel 11.7a des niederländischen Telekommunikationsgesetzes (Telecommunicatiewet) und Artikel 129 des Gesetzes über elektronische Kommunikation (Wet betreffende de elektronische communicatie, Belgien)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 22 (2) Information Society Services and e-Commerce Act (LSSI, Ley de Servicios de la Sociedad de la Información y de Comercio Electrónico)
de_DE: Artikel 22 Abs. 2 Gesetz über die Dienste der Informationsgesellschaft und den elektronischen Geschäftsverkehr (LSSI, Ley de Servicios de la Sociedad de la Sociedad de la Información y de Comercio Electrónico, Spanien)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 4 (5) of Law 3471/2006 (Protection of personal data and privacy in the electronic communications sector and amendment of Law 2472/1997)
de_DE: Artikel 4 Abs. 5 Gesetz 3471/2006 (Protection of personal data and privacy in the electronic communications sector and amendment of Law 2472/1997)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 4 Act on the Processing of Personal Data and the Protection of Privacy in the Electronic Communications Sector (LEGE privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice)
de_DE: Artikel 4 Gesetz über die Verarbeitung personenbezogener Daten und den Schutz der Privatsphäre im Bereich der elektronischen Kommunikation (LEGE privind prelucrarea datelor cu caracter personal și protecția vieții private în sectorul comunicațiilor electronice)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 5 Electronic Communications Privacy Law (Lei da Privacidade nas Comunicações Eletrónicas)
de_DE: Artikel 5 Gesetz zum Schutz der Privatsphäre in der elektronischen Kommunikation (Lei da Privacidade nas Comunicações Eletrónicas, Portugal)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 55 Electronic Communications Act (zákon elektronických komunikáciách)
de_DE: Artikel 55 Gesetz über elektronische Kommunikation (zákon elektronických komunikáciách)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Article 82 Data Protection Act (Loi informatique et libertés, France) and Article 129 Electronic Communications Act (Loi relative aux communications electroniques, Belgium)
de_DE: Artikel 82 Datenschutzgesetz (Loi informatique et libertés, Frankreich) und Artikel 129 Elektronisches Kommunikationsgesetz (Loi relative aux communications electroniques, Belgien)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Chapter 9 Section 28 Swedish Electronic Communications Act (Lag om elektronisk kommunikation)
de_DE: Kapitel 9 Abschnitt 28 Schwedisches Gesetz über elektronische Kommunikation (Lag om elektronisk kommunikation)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: Section 122 Italian personal data protection code (Codice in materia di protezione dei dati personali)
de_DE: Abschnitt 122 Italienisches Datenschutzgesetz (Codice in materia di protezione dei dati personali)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 13/A Act on certain aspects of electronic commerce services and information society services (Törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről)
de_DE: § 13/A Gesetz über bestimmte Aspekte von Diensten des elektronischen Geschäftsverkehrs und der Informationsgesellschaft (Törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 173 Telecommunications Act (Prawo telekomunikacyjne)
de_DE: § 173 Telekommunikationsgesetz (Prawo telekomunikacyjne)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 2-7b Electronic Communications Act (Elektroniskekommunikasjonsloven)
de_DE: § 2-7b Gesetz über elektronische Kommunikation (Elektroniskekommunikasjonsloven)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 205 Act on electronic communications services (Laki sähköisen viestinnän palveluista)
de_DE: § 205 finnisches Gesetz über elektronische Kommunikationsdienste (Laki sähköisen viestinnän palveluista)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 25 TDDDG (Germany) and § 165 TKG (Austria)
de_DE: § 25 TDDDG (Deutschland) und § 165 TKG (Österreich)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 3 Cookie Order (Cookiebekendtgørelsen)
de_DE: § 3 Cookie Gesetz (Cookiebekendtgørelsen)

[ctx: gdpr-legal-basis]
en: § 89 (3) Electronic Communications Act (Zákon o elektronických komunikacích)
de_DE: § 89 Abs. 3 Gesetz über elektronische Kommunikation (Zákon o elektronických komunikacích)

en: hour
de_DE: Stunde

en: hours
de_DE: Stunden

en: https://devowl.io
de_DE: https://devowl.io/de/

en: https://devowl.io/data-protection/tadpf-us-data-processing/
de_DE: https://devowl.io/de/datenschutz/tadpf-us-datenverarbeitung/

en: https://devowl.io/ger-dsk-orientierungshilfe-cookie-banner
de_DE: https://devowl.io/de/ger-dsk-orientierungshilfe-cookie-banner

en: https://devowl.io/go/real-cookie-banner?source=rcb-lite
de_DE: https://devowl.io/de/go/real-cookie-banner?source=rcb-lite

en: https://devowl.io/knowledge-base/accessibility-of-real-cookie-banner/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/accessibility-real-cookie-banner/

en: https://devowl.io/knowledge-base/cookie-banner-displayed-every-subpage/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/cookie-banner-angezeigt-jede-unterseite/

en: https://devowl.io/knowledge-base/cookie-banner-displayed-every-subpage/#cause-2-incorrect-cookie-path
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/cookie-banner-angezeigt-jede-unterseite/#cause-2-incorrect-cookie-path

en: https://devowl.io/knowledge-base/cookie-banner-displayed-every-subpage/#cause-3-cookie-not-accessible-via-javascript
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/cookie-banner-angezeigt-jede-unterseite/#cause-3-cookie-not-accessible-via-javascript

en: https://devowl.io/knowledge-base/cookie-banner-displayed-every-subpage/#cause-4-server-discards-all-cookies
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/cookie-banner-angezeigt-jede-unterseite/#cause-4-server-discards-all-cookies

en: https://devowl.io/knowledge-base/cookie-banner-swiss-data-protection-fadp/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/cookie-banner-schweizer-datenschutzgesetz-dsg/

en: https://devowl.io/knowledge-base/google-adsense-tcf-consent-wordpress/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/google-adsense-tcf-einwilligung-wordpress/

en: https://devowl.io/knowledge-base/license-installation-type/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/lizenz-installations-typ/

en: https://devowl.io/knowledge-base/real-cookie-banner-disabled-cookie-templates/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/real-cookie-banner-deaktivierte-cookie-vorlagen/

en: https://devowl.io/knowledge-base/real-cookie-banner-google-consent-mode-setup/
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/real-cookie-banner-google-consent-mode-einrichtung/

en: https://devowl.io/knowledge-base/wordpress-rest-api-does-not-respond/#how-can-i-enable-the-wordpress-rest-api-in-my-website
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/wordpress-rest-api-antwortet-nicht/#how-can-i-enable-the-wordpress-rest-api-in-my-website

en: https://devowl.io/knowledge-base/wordpress-rest-api-does-not-respond/#i-can-read-data-but-not-write
de_DE: https://devowl.io/de/wissensdatenbank/wordpress-rest-api-antwortet-nicht/#i-can-read-data-but-not-write

en: https://devowl.io/news/real-cookie-banner-2-0/
de_DE: https://devowl.io/de/news/real-cookie-banner-2-0/

en: https://devowl.io/news/real-cookie-banner-3-0/
de_DE: https://devowl.io/de/news/real-cookie-banner-3-0/

en: https://devowl.io/news/real-cookie-banner-4-0/
de_DE: https://devowl.io/de/news/real-cookie-banner-4-0/

en: https://devowl.io/news/real-cookie-banner-5-0/
de_DE: https://devowl.io/de/news/real-cookie-banner-5-0/

en: https://devowl.io/support/
de_DE: https://devowl.io/de/support/

en: https://devowl.io/wordpress-real-cookie-banner/
de_DE: https://devowl.io/de/wordpress-real-cookie-banner/

en: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:32009L0136
de_DE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/?uri=CELEX:32009L0136

en: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:32019L0882
de_DE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/?uri=celex:32019L0882

en: https://gdpr-info.eu/
de_DE: https://gdpr-text.com/de/

en: https://gdpr-text.com/read/article-13/
de_DE: https://gdpr-text.com/de/read/article-13/

en: https://gdpr-text.com/read/article-49/
de_DE: https://gdpr-text.com/de/read/article-49/

en: https://gdpr-text.com/read/article-5/
de_DE: https://gdpr-text.com/de/read/article-5/

en: https://gdpr-text.com/read/recital-32/
de_DE: https://gdpr-text.com/de/read/recital-32/

en: key-features/content-blocker.gif
de_DE: key-features/de/content-blocker.gif

en: key-features/customize-presets.gif
de_DE: key-features/de/customize-presets.gif

en: key-features/guided-configuration.gif
de_DE: key-features/de/guided-configuration.gif

en: key-features/list-of-consents.gif
de_DE: key-features/de/list-of-consents.gif

en: key-features/native-menu.gif
de_DE: key-features/de/native-menu.gif

en: key-features/presets.gif
de_DE: key-features/de/presets.gif

[ctx: legal-text]
en: <strong>Essential cookies</strong> are indispensable for the basic functionality of a website and enable functions such as saving login information or access to secure areas of the site. These include, for example, security cookies, which can identify a bot that is not wanted on the website by storing an authentication key in a cookie.
de_DE: <strong>Essenzielle Cookies</strong> sind für die grundlegende Funktionalität einer Website unverzichtbar und ermöglichen Funktionen wie das Speichern von Anmeldeinformationen oder den Zugang zu sicheren Bereichen der Website. Dazu gehören z. B. Sicherheits-Cookies, die einen Bot, der auf der Website nicht erwünscht ist, identifizieren können, indem sie einen Authentifizierungsschlüssel in einem Cookie speichern.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Functional cookies</strong> improve the user experience by storing information and preferences such as language settings or appearance settings of the website to provide personalized. This includes, for example, preference cookies that store the user's preferred video quality on a website.
de_DE: <strong>Funktionale Cookies</strong> verbessern das Nutzererlebnis, indem sie Informationen und Vorlieben wie Spracheinstellungen oder Einstellungen für das Erscheinungsbild der Website speichern, um eine personalisierte Darstellung zu ermöglichen. Dazu gehören zum Beispiel Präferenz-Cookies, welche die bevorzugte Videoqualität der Nutzer auf einer Website speichern.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to block cookies in a browser:</strong> It's possible to configure most modern browsers in their settings to block all cookies from being placed on your device. But blocking cookies could lead to certain services and functionalities not functioning correctly, e.g. logins as a user. You can also use extensions for many browsers which can block the setting of cookies on websites.
de_DE: <strong>Wie man Cookies in einem Browser blockiert:</strong> Bei den meisten modernen Browsern kann man in den Einstellungen festlegen, dass keine Cookies auf deinem Gerät gespeichert werden. Das Blockieren von Cookies kann jedoch dazu führen, dass bestimmte Services und Funktionen nicht richtig funktionieren, z. B. die Anmeldung als Nutzer. Für viele Browser gibt es auch Erweiterungen, die das Setzen von Cookies auf Websites blockieren können.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to control cookies in a browser:</strong> For more granular control over cookies specific to certain websites, navigate to the privacy and cookie settings within your used browser. Here, you can adjust preferences related to individual sites' cookie usage.
de_DE: <strong>Wie du Cookies in einem Browser kontrollierst:</strong> Wenn du eine genauere Kontrolle über die Cookies bestimmter Websites haben möchtest, gehe zu den Datenschutz- und Cookie-Einstellungen in deinem Browser. Hier kannst du die Einstellungen für die Verwendung von Cookies auf einzelnen Websites anpassen.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to manage cookies on this website:</strong> To tailor your preferences regarding cookies on this website, you can change your preferences at any time by clicking on the link in the section "Rights of the website visitor".
de_DE: <strong>Wie man Cookies auf dieser Website verwaltet:</strong> Um deine Präferenzen in Bezug auf Cookies auf dieser Website anzupassen, kannst du deine Einstellungen jederzeit ändern, indem du auf den Link im Abschnitt „Rechte des Website-Besuchers“ klickst.

[ctx: legal-text]
en: <strong>How to remove cookies in a browser:</strong> To remove cookies from your device, you can clear the browsing data in the settings of your browser. This action will remove all cookies from all websites you've visited, potentially including saved login details and site preferences. In some browsers, you can just delete the cookies and similar data without deleting the whole browsing history.
de_DE: <strong>Wie man Cookies in einem Browser entfernt:</strong> Um Cookies von deinem Gerät zu entfernen, kannst du die Browserdaten in den Einstellungen deines Browsers löschen. Dadurch werden alle Cookies von allen Websites, die du besucht hast, gelöscht, möglicherweise auch die gespeicherten Anmeldedaten und Website-Einstellungen. In einigen Browsern kannst du nur die Cookies und ähnliche Daten löschen, ohne den gesamten Browserverlauf zu löschen.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Marketing cookies</strong> are used to track user behavior across different websites and to display personalized advertising based on the interests and surfing behavior of users. This includes, for example, advertising cookies that store an interaction with an advertisement on the website and pass it on to advertisers or a chat system for pre-sale questions and customer support.
de_DE: <strong>Marketing Cookies</strong> werden verwendet, um das Nutzerverhalten über verschiedene Websites hinweg zu verfolgen und um personalisierte Werbung auf der Grundlage der Interessen und des Surfverhaltens der Nutzer anzuzeigen. Dazu gehören z. B. Werbe-Cookies, die eine Interaktion mit einer Werbung auf der Website speichern und an Werbetreibende weiterleiten, oder ein Chat-System für Fragen vor dem Kauf und den Kundensupport.

[ctx: legal-text]
en: <strong>Statistics cookies</strong> collect data about the use of a website to gain insights into user behavior and optimize the performance of the site. This includes, for example, a randomly assigned user ID that makes it possible to attribute whether you have visited a subpage of the website.
de_DE: <strong>Statistik Cookies</strong> sammeln Daten über die Nutzung einer Website, um Erkenntnisse über das Nutzerverhalten zu gewinnen und die Leistung der Website zu optimieren. Dazu gehört z. B. eine zufällig zugewiesene Nutzer-ID, mit der sich zuordnen lässt, ob du eine Unterseite der Website besucht hast.

[ctx: legal-text]
en: Accept all
de_DE: Alle akzeptieren

[ctx: legal-text]
en: Accept required services and load content
de_DE: Erforderliche Services akzeptieren und Inhalte laden

[ctx: legal-text]
en: Accept services and load content
de_DE: Services akzeptieren und Inhalte laden

[ctx: legal-text]
en: Addition to the privacy policy
de_DE: Ergänzung der Datenschutz-Richtlinie

[ctx: legal-text]
en: Additional purposes of data processing according to Google Consent Mode on the basis of consent (applies to all services)
de_DE: Zusätzliche Zwecke der Datenverarbeitung nach dem Google Consent Mode auf Grundlage einer Einwilligung (gilt für alle Services)

[ctx: legal-text]
en: Adequacy decision
de_DE: Angemessenheitsbeschluss

[ctx: legal-text]
en: Appropriate safeguard
de_DE: Geeignete Garantien

[ctx: legal-text]
en: Art. 17 (1) (a) DSG (Switzerland)
de_DE: Art. 17 Abs. 1 lit. a DSG (Schweiz)

[ctx: legal-text]
en: Art. 49 (1) (a) GDPR
de_DE: Art. 49 Abs. 1 lit. a DSGVO

[ctx: legal-text]
en: Below you will find an overview of all services used by this website. You can view detailed information about each service and agree to them individually or exercise your right to object.
de_DE: Im Folgenden findest du eine Übersicht über alle Services, die von dieser Website genutzt werden. Du kannst dir detaillierte Informationen zu jedem Service ansehen und ihm einzeln zustimmen oder von deinem Widerspruchsrecht Gebrauch machen.

[ctx: legal-text]
en: Binding corporate rules
de_DE: Verbindliche interne Datenschutzvorschriften

[ctx: legal-text]
en: By accepting all services, you allow {{services}} to be loaded. These services are divided into groups {{serviceGroups}} according to their purpose (belonging marked with superscript numbers).
de_DE: Wenn du alle Services akzeptierst, erlaubst du, dass {{services}} geladen werden. Diese sind nach ihrem Zweck in Gruppen {{serviceGroups}} unterteilt (Zugehörigkeit durch hochgestellte Zahlen gekennzeichnet).

[ctx: legal-text]
en: Category
de_DE: Kategorie

[ctx: legal-text]
en: Change privacy settings
de_DE: Privatsphäre-Einstellungen ändern

[ctx: legal-text]
en: Compliance with a legal obligation
de_DE: Erfüllung einer rechtlichen Verpflichtung

[ctx: legal-text]
en: Compliance with a legal obligation for processing of personal data
de_DE: Erfüllung einer rechtlichen Verpflichtung zur Verarbeitung personenbezogener Daten

[ctx: legal-text]
en: Consent
de_DE: Einwilligung

[ctx: legal-text]
en: Consent for processing personal data
de_DE: Einwilligung zur Verarbeitung personenbezogener Daten

[ctx: legal-text]
en: Consent for storing or accessing information on the terminal equipment of the user
de_DE: Einwilligung zur Speicherung oder zum Zugriff auf Informationen auf der Endeinrichtung des Nutzers

[ctx: legal-text]
en: Contact form
de_DE: Kontaktformular

[ctx: legal-text]
en: Continue without consent
de_DE: Weiter ohne Einwilligung

[ctx: legal-text]
en: Contractual guarantee for standard contractual clauses with sub-processors
de_DE: Vertragliche Garantie für Standardvertragsklauseln mit Unterauftragsverarbeitern

[ctx: legal-text]
en: Controller of the website
de_DE: Verantwortlicher der Website

[ctx: legal-text]
en: Cookie policy
de_DE: Cookie-Richtlinie

[ctx: legal-text]
en: Cookie refresh
de_DE: Cookie-Erneuerung

[ctx: legal-text]
en: Cookies are small pieces of information similar to text files that can be stored and read on the end device. They serve various purposes, including maintaining basic functionalities of the website, security and privacy, providing optional functions of the website, collecting statistic data on visitor flows and providing marketing systems. Practical examples of what can be stored in cookies are the storage of login status in user accounts, the content of shopping baskets in e-commerce platforms, or a user ID for tracking behavior on the website.
de_DE: Cookies sind kleine Einheiten von Informationen, ähnlich wie Textdateien, die auf dem Endgerät gespeichert und gelesen werden können. Sie dienen verschiedenen Zwecken, u. a. der Aufrechterhaltung grundlegender Funktionen der Website, der Sicherheit und des Datenschutzes, der Bereitstellung optionaler Funktionen der Website, der Erfassung statistischer Daten über Besucherströme und der Bereitstellung von Marketingsystemen. Praktische Beispiele dafür, was in Cookies gespeichert werden kann, sind die Speicherung des Login-Status in Benutzerkonten, der Inhalt von Warenkörben in E-Commerce-Plattformen oder eine Nutzer-ID zur Verfolgung des Verhaltens auf der Website.

[ctx: legal-text]
en: Data categories
de_DE: Daten-Kategorien

[ctx: legal-text]
en: Data categories describe which data is used and obtained while processing personal data.
de_DE: Datenkategorien beschreiben, welche Daten bei der Verarbeitung personenbezogener Daten verwendet und erhoben werden.

[ctx: legal-text]
en: Data processing in third countries
de_DE: Datenverarbeitung in Drittländern

[ctx: legal-text]
en: Data processing in unsafe third countries
de_DE: Datenverarbeitung in unsicheren Drittländern

[ctx: legal-text]
en: Data processing on the legal basis of:
de_DE: Datenverarbeitung auf der Rechtsgrundlage von:

[ctx: legal-text]
en: Data processing standardized according to Google Consent Mode
de_DE: Datenverarbeitung standardisiert nach dem Google Consent Mode

[ctx: legal-text]
en: Data processing standardized according to TCF
de_DE: Datenverarbeitung standardisiert nach TCF

[ctx: legal-text]
en: Duration
de_DE: Dauer

[ctx: legal-text]
en: Email
de_DE: E-Mail

[ctx: legal-text]
en: Essential services are required for the basic functionality of the website. They only contain technically necessary services. These services cannot be objected to.
de_DE: Essenzielle Services sind für die grundlegende Funktionalität der Website erforderlich. Sie enthalten nur technisch notwendige Services. Diesen Services kann nicht widersprochen werden.

[ctx: legal-text]
en: Evaluation and display of personalized advertising.
de_DE: Auswertung und Anzeige von personalisierter Werbung.

[ctx: legal-text]
en: Features
de_DE: Funktionen

[ctx: legal-text]
en: Features for processing personal data describe how data is used to fulfill one or more purposes. Features cannot be opted out, but in the "Purposes" section, purposes that lead to the use of features can be selected or deselected. Any purpose can lead to features being used.
de_DE: Funktionen zur Verarbeitung personenbezogener Daten beschreiben, wie die Daten zur Erfüllung eines oder mehrerer Zwecke verwendet werden. Funktionen können nicht abgewählt werden, aber im Abschnitt “Zwecke” können die Zwecke, die zur Verwendung von Funktionen führen, ausgewählt oder abgewählt werden. Jeder Zweck kann dazu führen, dass Funktionen verwendet werden.

[ctx: legal-text]
en: Functional services are necessary to provide features beyond the essential functionality such as prettier fonts, video playback or interactive web 2.0 features. Content from e.g. video platforms and social media platforms are blocked by default, and can be consented to. If the service is agreed to, this content is loaded automatically without further manual consent.
de_DE: Funktionale Services sind notwendig, um über die wesentliche Funktionalität der Website hinausgehende Features wie hübschere Schriftarten, Videowiedergabe oder interaktive Web 2.0-Features bereitzustellen. Inhalte von z.B. Video- und Social Media-Plattformen sind standardmäßig gesperrt und können zugestimmt werden. Wenn dem Service zugestimmt wird, werden diese Inhalte automatisch ohne weitere manuelle Einwilligung geladen.

[ctx: legal-text]
en: Google Consent Mode is a standard for obtaining consents to the processing of personal data and the setting of cookies by participating partners. It is possible to give consent to data processing for defined purposes so that Google services and third-party tags integrated with Google Tag used on this website can only process data to the desired scope. If you do not consent, you will receive an offer that is less personalized for you. However, the most important services remain the same and there are no missing features that do not necessarily require your consent. Irrespective of this, in the section "Non-standardized data processing", it is possible to consent to the services or to exercise the right to object to legitimate interests. Details on the specific data processing can be found in the named section.
de_DE: Der Google Consent Mode ist ein Standard für die Einholung von Einwilligungen zur Verarbeitung personenbezogener Daten und zum Setzen von Cookies durch teilnehmende Partner. Es besteht die Möglichkeit Einwilligungen zur Datenverarbeitung für definierte Zwecke zu erteilen, sodass auf dieser Website eingesetzte Google-Services und die mit Google Tag integrierten Tags von Drittanbietern Daten nur im gewünschen Maße verarbeiten können. Wenn du nicht einwillgst, erhältst du ein Service, der für dich weniger personalisiert ist. Die wichtigsten Leistungen bleiben jedoch dieselben und es gibt keine fehlenden Features, die nicht unbedingt deine Einwilligung erfordern. Unabhängig davon besteht im Abschnitt "Nicht standardisierte Datenverarbeitung" die Möglichkeit, in den Einsatz von Services einzuwilligen oder das Recht auf Widerspruch gegen berechtigte Interessen auszuüben. Einzelheiten zur spezifischen Datenverarbeitung sind in dem benannten Abschnitt zu finden.

[ctx: legal-text]
en: Hide more details (%s)
de_DE: Weitere Details ausblenden (%s)

[ctx: legal-text]
en: Hide service information
de_DE: Service-Informationen ausblenden

[ctx: legal-text]
en: History of your privacy settings
de_DE: Privatsphäre-Einstellungen: Historie

[ctx: legal-text]
en: How to manage cookies in a browser?
de_DE: Wie verwalte ich Cookies in einem Browser?

[ctx: legal-text]
en: In addition, cookies can also be used by services from the following groups or for the following purposes: %s
de_DE: Darüber hinaus können Cookies auch von Diensten aus den folgenden Gruppen oder für die folgenden Zwecke verwendet werden: %s

[ctx: legal-text]
en: In addition, {{services}} are loaded based on a legitimate interest.
de_DE: Außerdem werden {{services}} auf der Grundlage eines berechtigten Interesses geladen.

[ctx: legal-text]
en: Individual privacy preferences
de_DE: Individuelle Privatsphäre-Einstellungen

[ctx: legal-text]
en: Legal notice
de_DE: Impressum

[ctx: legal-text]
en: Legitimate interest
de_DE: Berechtigtes Interesse

[ctx: legal-text]
en: Legitimate interest for the processing of personal data
de_DE: Berechtigtes Interesse zur Verarbeitung personenbezogener Daten

[ctx: legal-text]
en: Loading the blocked content will adjust your privacy settings. Content from this service will not be blocked in the future.
de_DE: Wenn du die blockierten Inhalte lädst, werden deine Datenschutzeinstellungen angepasst. Inhalte aus diesem Service werden in Zukunft nicht mehr blockiert.

[ctx: legal-text]
en: Loading the blocked content will adjust your privacy settings. Content from this service will not be blocked in the future. You have the right to revoke or change your decision at any time.
de_DE: Wenn du die blockierten Inhalte lädst, werden deine Datenschutzeinstellungen angepasst. Inhalte aus diesem Service werden in Zukunft nicht mehr blockiert. Du hast das Recht, deine Entscheidung jederzeit zu widerrufen oder zu ändern.

[ctx: legal-text]
en: Marketing services are used by us and third parties to track the behaviour of individual visitors (across multiple pages), analyse the data collected and, for example, display personalized advertisements. These services enable us to track visitors across multiple websites.
de_DE: Marketing Services werden von uns und Dritten genutzt, um das Verhalten einzelner Nutzer aufzuzeichnen, die gesammelten Daten zu analysieren und z.B. personalisierte Werbung anzuzeigen. Diese Services ermöglichen es uns, Nutzer über mehrere Websites hinweg zu verfolgen.

[ctx: legal-text]
en: More information on personal data processing by Google and partners:
de_DE: Weitere Informationen zur Verarbeitung personenbezogener Daten durch Google und Partner:

[ctx: legal-text]
en: No expiration
de_DE: Kein Ablauf

[ctx: legal-text]
en: No vendor requests purposes under this legal basis.
de_DE: Kein Anbieter fragt Zwecke auf dieser Rechtsgrundlage.

[ctx: legal-text]
en: Non-standardized data processing
de_DE: Nicht standardisierte Datenverarbeitung

[ctx: legal-text]
en: Not yet consented to
de_DE: Noch nicht eingewilligt

[ctx: legal-text]
en: On this website, both the operator of the website and third-party services which are used on this website may set cookies and access its content. Who can access which cookies and their content differs between first-party and third-party cookies. First-party cookies are created by the visited website and can only be read by the website operator and integrated third-party services on this website. Third-party cookies are set by usually third-party services on other domains, can be read on all websites on which the service that controls the domain is embedded and, for example, used by advertising networks to track user behavior across different websites and offer personalized advertising.
de_DE: Auf dieser Website können sowohl der Betreiber der Website als auch Dienste Dritter, die auf dieser Website genutzt werden, Cookies setzen und auf deren Inhalte zugreifen. Wer auf welche Cookies und deren Inhalte zugreifen kann, unterscheidet sich zwischen First-Party- und Third-Party-Cookies. First-Party-Cookies werden von der besuchten Website erstellt und können nur vom Betreiber der Website und den integrierten Diensten Dritter auf dieser Website gelesen werden. Third-Party-Cookies werden in der Regel von Drittanbieter-Diensten auf anderen Domains gesetzt, können auf allen Websites gelesen werden, auf denen der Service, der die Domain steuert, eingebettet ist, und werden z. B. von Werbenetzwerken verwendet, um das Nutzerverhalten über verschiedene Websites hinweg zu verfolgen und personalisierte Werbung anzubieten.

[ctx: legal-text]
en: Other
de_DE: Anderes

[ctx: legal-text]
en: Phone
de_DE: Telefon

[ctx: legal-text]
en: Privacy Policy
de_DE: Datenschutzerklärung

[ctx: legal-text]
en: Privacy policy
de_DE: Datenschutzerklärung

[ctx: legal-text]
en: Privacy preferences
de_DE: Privatsphäre-Einstellungen

[ctx: legal-text]
en: Privacy settings history
de_DE: Historie der Privatsphäre-Einstellungen

[ctx: legal-text]
en: Provider
de_DE: Anbieter

[ctx: legal-text]
en: Provision of explicitly requested digital service for storing or accessing information on the terminal equipment of the user
de_DE: Bereitstellung eines ausdrücklich gewünschten digitalen Dienstes zur Speicherung oder zum Zugriff auf Informationen auf der Endeinrichtung des Nutzers

[ctx: legal-text]
en: Purpose
de_DE: Zweck

[ctx: legal-text]
en: Purposes
de_DE: Zwecke

[ctx: legal-text]
en: Purposes describe for which purpose which providers may set cookies and process personal data. Purposes are pre-selected if there is a legitimate interest for its data processing. For all other purposes, data will only be processed with explicit consent.
de_DE: Zwecke beschreiben, zu welchem Zweck welche Anbieter Cookies setzen und personenbezogene Daten verarbeiten dürfen. Zwecke werden vorausgewählt, wenn ein berechtigtes Interesse an der Datenverarbeitung besteht. Für alle anderen Zwecke werden die Daten nur mit ausdrücklicher Einwilligung verarbeitet.

[ctx: legal-text]
en: Reading the consent has failed. Please try again later!
de_DE: Das Lesen der Zustimmung ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es später noch einmal!

[ctx: legal-text]
en: Revoke consents
de_DE: Einwilligungen widerrufen

[ctx: legal-text]
en: Safety mechanisms for data transmission
de_DE: Sicherheitsmechanismen für die Datenübermittlung

[ctx: legal-text]
en: Save custom choices
de_DE: Individuelle Auswahlen speichern

[ctx: legal-text]
en: Sending user data to Google for online advertising purposes.
de_DE: Übermitteln von Nutzerdaten an Google für Online-Werbezwecke.

[ctx: legal-text]
en: Services and their cookies can be set and read on the legal basis of your consent or a legitimate interest. When you first visited this website, you were asked for your consent and you had the opportunity to object to the use of certain services. We explained which legal basis is used for which service in our consent dialog.<br /><br />You have the right to view the history of your decisions, change your privacy settings, object to the use of services and revoke your consent at any time. Below you find possibilities to exercise your rights:
de_DE: Services und ihre Cookies können auf der Rechtsgrundlage deiner Einwilligung oder eines berechtigten Interesses gesetzt und gelesen werden. Als du diese Website zum ersten Mal besucht hast, wurdest du nach deiner Einwilligung gefragt und hattest die Möglichkeit, der Nutzung bestimmter Services zu widersprechen. Welche Rechtsgrundlage für welchen Service verwendet wird, haben wir in unserem Einwilligungsdialog erklärt.<br /><br />Du hast das Recht, die Historie deiner Entscheidungen einzusehen, deine Datenschutzeinstellungen zu ändern, der Nutzung von Services zu widersprechen und deine Einwilligung jederzeit zu widerrufen. Im Folgenden findest du Möglichkeiten, deine Rechte auszuüben:

[ctx: legal-text]
en: Set privacy settings individually
de_DE: Privatsphäre-Einstellungen individuell festlegen

[ctx: legal-text]
en: Show all services you still need to agree to
de_DE: Zeige alle Services, in die du noch einwilligen musst

[ctx: legal-text]
en: Show consent from
de_DE: Einwilligungen anzeigen vom

[ctx: legal-text]
en: Show more details (%s)
de_DE: Weitere Details anzeigen (%s)

[ctx: legal-text]
en: Show service information
de_DE: Service-Informationen anzeigen

[ctx: legal-text]
en: Skip to consent choices
de_DE: Zu Einwilligungsoptionen springen

[ctx: legal-text]
en: Some services process personal data in unsafe third countries. By consenting, you also consent to data processing of labeled services per {{legalBasis}}, with risks like inadequate legal remedies, unauthorized access by authorities without information or possibility of objection, unauthorised transfer to third parties, and inadequate data security measures.
de_DE: Einige Services verarbeiten personenbezogene Daten in unsicheren Drittländern. Mit deiner Einwilligung stimmst du auch der Datenverarbeitung gekennzeichneter Services gemäß {{legalBasis}} zu, mit Risiken wie unzureichenden Rechtsmitteln, unbefugtem Zugriff durch Behörden ohne Information oder Widerspruchsmöglichkeit, unbefugter Weitergabe an Dritte und unzureichenden Datensicherheitsmaßnahmen.

[ctx: legal-text]
en: Some services set cookies and/or process personal data without complying with consent communication standards. These services are divided into several groups. So-called "essential services" are used based on legitimate interest and cannot be opted out (an objection may have to be made by email or letter in accordance with the privacy policy), while all other services are used only after consent has been given.
de_DE: Einige Services setzen Cookies und/oder verarbeiten personenbezogene Daten, ohne die Standards für die Mitteilung der Einwilligung einzuhalten. Diese Services werden in mehrere Gruppen eingeteilt. Sogenannte "essenzielle Services" werden auf Basis eines berechtigten Interesses genutzt und können nicht abgewählt werden (ein Widerspruch muss ggf. per E-Mail oder Brief gemäß der Datenschutzerklärung erfolgen), während alle anderen Services nur nach einer Einwilligung genutzt werden.

[ctx: legal-text]
en: Special features
de_DE: Besondere Funktionen

[ctx: legal-text]
en: Special features for processing personal data describe how data is used to fulfill one or more purposes in a profound way. Personal data will only be processed in this way with explicit consent.
de_DE: Besondere Funktionen zur Verarbeitung personenbezogener Daten beschreiben, wie Daten zur Erfüllung eines oder mehrerer Zwecke in tiefgreifender Weise verwendet werden. Personenbezogene Daten werden auf diese Weise nur mit ausdrücklicher Einwilligung verarbeitet.

[ctx: legal-text]
en: Special purposes
de_DE: Besondere Zwecke

[ctx: legal-text]
en: Special purposes for setting cookies and processing personal data by our vendors describe purposes for which we have a legitimate interest that cannot be rejected. For example, we need to process data to prevent fraud.
de_DE: Besondere Zwecke für das Setzen von Cookies und die Verarbeitung personenbezogener Daten durch unsere Partner beschreiben Zwecke, für die wir ein berechtigtes Interesse haben, das nicht abgelehnt werden kann. Zum Beispiel müssen wir Daten verarbeiten, um Betrug zu verhindern.

[ctx: legal-text]
en: Standard contractual clauses
de_DE: Standardvertragsklauseln

[ctx: legal-text]
en: Statistics services are needed to collect pseudonymous data about the visitors of the website. The data enables us to understand visitors better and to optimize the website.
de_DE: Statistik-Services werden benötigt, um pseudonymisierte Daten über die Besucher der Website zu sammeln. Die Daten ermöglichen es uns, die Besucher besser zu verstehen und die Website zu optimieren.

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data related to personalization (e.g. video recommendations).
de_DE: Speichern und Auslesen von Daten im Zusammenhang mit Personalisierung (z. B. Videoempfehlungen).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data related to security (e.g. authentication functionality, fraud prevention, and other user protection).
de_DE: Speichern und Auslesen von sicherheitsrelevanten Daten (z. B. Authentifizierungsfunktionen, Betrugsprävention und anderer Nutzerschutz).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data such as cookies (web) or device identifiers (apps) related to advertising.
de_DE: Speicherung und Auslesen von Daten wie Cookies (Web) oder Gerätekennungen (Apps) im Zusammenhang mit Werbung.

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data such as cookies (web) or device identifiers (apps), related to analytics (e.g. visit duration).
de_DE: Speichern und Auslesen von Daten wie Cookies (Web) oder Gerätekennungen (Apps) im Zusammenhang mit Analysen (z. B. Besuchsdauer).

[ctx: legal-text]
en: Storing and reading of data that supports the functionality of the website or app (e.g. language settings).
de_DE: Speichern und Auslesen von Daten für die Funktionalität der Website oder App (z. B. Spracheinstellungen).

[ctx: legal-text]
en: Switzerland
de_DE: Schweiz

[ctx: legal-text]
en: TCF vendors
de_DE: TCF Vendoren

[ctx: legal-text]
en: Table of contents
de_DE: Inhaltsverzeichnis

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie definitions
de_DE: Technische Cookie-Definitionen

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie host
de_DE: Technischer Cookie Host

[ctx: legal-text]
en: Technical cookie name
de_DE: Technischer Cookie Name

[ctx: legal-text]
en: The Transparency & Consent Framework (TCF) is a standard for obtaining consistent consent for processing of personal data and cookie setting. This should enable all parties in the digital (advertising) chain to ensure that they set, process and store data and cookies in accordance with the GDPR and the ePrivacy Directive.
de_DE: Das Transparency & Consent Framework (TCF) ist ein Standard für die Einholung einheitlicher Einwilligungen zur Verarbeitung personenbezogener Daten und zum Setzen von Cookies. Dies soll es allen Parteien in der digitalen (Werbe-)Kette ermöglichen, sicherzustellen, dass sie Daten und Cookies in Übereinstimmung mit der DSGVO und der ePrivacy-Richtlinie gesetzt, verarbeitet und gespeichert werden.

[ctx: legal-text]
en: The cookie policy was last updated on {{dateOfUpdate}}.
de_DE: Die Cookie-Richtlinie wurde zuletzt am {{dateOfUpdate}} aktualisiert.

[ctx: legal-text]
en: The data processing may take place with your consent or on the basis of a legitimate interest, which you can object to in the privacy settings. You have the right not to consent and to change or revoke your consent at a later time. This revocation takes effect immediately but does not affect data already processed. For more information on the use of your data, please visit our {{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}.
de_DE: Die Datenverarbeitung kann mit deiner Einwilligung oder auf Basis eines berechtigten Interesses erfolgen, dem du in den Privatsphäre-Einstellungen widersprechen kannst. Du hast das Recht, nicht einzuwilligen und deine Einwilligung zu einem späteren Zeitpunkt zu ändern oder zu widerrufen. Der Widerruf wird sofort wirksam, hat jedoch keine Auswirkungen auf bereits verarbeitete Daten. Weitere Informationen zur Verwendung deiner Daten findest du in unserer {{privacyPolicy}}Datenschutzerklärung{{/privacyPolicy}}.

[ctx: legal-text]
en: The information can technically be stored in various ways. The best-known examples of this are HTTP cookies and cookie-like technologies like local storage, session storage or IndexedDB. Each type of storage has different properties, which determine the technical handling, accessibility and controllers authorized to access the information. All these types of storage are usually summarized under the term "cookies" and are therefore called as such in this cookie policy.
de_DE: Die Informationen können technisch auf verschiedene Arten gespeichert werden. Die bekanntesten Beispiele dafür sind HTTP-Cookies und Cookie-ähnliche Technologien wie der lokale Speicher, der Sitzungsspeicher oder IndexedDB. Jede Art der Speicherung hat unterschiedliche Eigenschaften, welche die technische Handhabung, die Zugänglichkeit und die zum Zugriff auf die Informationen berechtigten Verantwortlichen bestimmen. Alle diese Arten der Speicherung werden in der Regel unter dem Begriff „Cookies“ zusammengefasst und daher in dieser Cookie-Richtlinie auch so genannt.

[ctx: legal-text]
en: The setting and reading of cookies in Switzerland is in accordance with Art. 45c (b) FMG (Fernmeldegesetz) only permitted if a user has the option to object the processing of data on the basis of comprehensive information about the purposes of the processing. In exceptional cases, consent must be obtained for the processing of personal data in cookies in Switzerland.
de_DE: Das Setzen und Auslesen von Cookies ist in der Schweiz gemäß Art. 45c lit. b FMG (Fernmeldegesetz) nur dann zulässig, wenn ein Nutzer die Möglichkeit hat, der Verarbeitung von Daten auf der Grundlage einer umfassenden Information über die Zwecke der Verarbeitung zu widersprechen. In Ausnahmefällen muss für die Verarbeitung von personenbezogenen Daten in Cookies in der Schweiz eine Einwilligung eingeholt werden.

[ctx: legal-text]
en: The setting and reading of cookies in the European Union (EU) and the European Economic Area (EEA) is in accordance with {{euLegalBasis}} only permitted if a user has given his consent on the basis of comprehensive information about the purposes of the processing. The website operator may also set cookies if they are strictly necessary to provide you as a user with the expressly requested service, e.g. the basic content of this website or other strictly necessary cookies for basic functionality of the website to be displayed to you without your consent.
de_DE: Das Setzen und Auslesen von Cookies ist in der Europäischen Union (EU) und dem Europäischen Wirtschaftsraum (EWR) gemäß {{euLegalBasis}} nur dann zulässig, wenn ein Nutzer seine Einwilligung auf der Grundlage umfassender Informationen über die Zwecke der Verarbeitung gegeben hat. Der Website-Betreiber kann auch Cookies setzen, wenn sie unbedingt notwendig sind, um dir als Nutzer den ausdrücklich angeforderten Service zur Verfügung zu stellen, z. B. die grundlegenden Inhalte dieser Website oder andere unbedingt notwendige Cookies für grundlegende Funktionen der Website, die dir ohne deine Einwilligung angezeigt werden.

[ctx: legal-text]
en: This cookie policy is a supplement to this website's {{privacyPolicy}}privacy policy{{/privacyPolicy}}. The cookie policy specifies how a website uses cookies and what data it collects through them, while the privacy policy is a more comprehensive overview of all data processing activities on the website and beyond.
de_DE: Diese Cookie-Richtlinie ist eine Ergänzung zur {{privacyPolicy}}Datenschutzerklärung{{/privacyPolicy}} dieser Website. Die Cookie-Richtlinie legt fest, wie eine Website Cookies verwendet und welche Daten sie damit sammelt, während die Datenschutzerklärung einen umfassenderen Überblick über alle Datenverarbeitungsaktivitäten auf der Website und darüber hinaus bietet.

[ctx: legal-text]
en: Type
de_DE: Typ

[ctx: legal-text]
en: Use on legal basis of
de_DE: Verwendung auf gesetzlicher Grundlage von

[ctx: legal-text]
en: Uses cookie-like information (LocalStorage, SessionStorage, IndexDB, etc.)
de_DE: Verwendet Cookie-ähnliche Informationen (LocalStorage, SessionStorage, IndexDB, etc.)

[ctx: legal-text]
en: Uses cookies
de_DE: Verwendete Cookies

[ctx: legal-text]
en: Vendor list
de_DE: Liste der Anbieter

[ctx: legal-text]
en: Vendors
de_DE: Anbieter

[ctx: legal-text]
en: We have recognized that you are a crawler/bot. Only natural persons must consent to cookies and processing of personal data. Therefore, the link has no function for you.
de_DE: Wir haben erkannt, dass du ein Crawler/Bot bist. Nur natürliche Personen dürfen in Cookies und die Verarbeitung von personenbezogenen Daten einwilligen. Daher hat der Link für dich keine Funktion.

[ctx: legal-text]
en: We use cookies and similar technologies on our website and process your personal data (e.g. IP address), for example, to personalize content and ads, to integrate media from third-party providers or to analyze traffic on our website. Data processing may also happen as a result of cookies being set. We share this data with third parties that we name in the privacy settings.
de_DE: Wir verwenden Cookies und ähnliche Technologien auf unserer Website und verarbeiten personenbezogene Daten von dir (z.B. IP-Adresse), um z.B. Inhalte und Anzeigen zu personalisieren, Medien von Drittanbietern einzubinden oder Zugriffe auf unsere Website zu analysieren. Die Datenverarbeitung kann auch erst in Folge gesetzter Cookies stattfinden. Wir teilen diese Daten mit Dritten, die wir in den Privatsphäre-Einstellungen benennen.

[ctx: legal-text]
en: What are cookies and similar technologies?
de_DE: Was sind Cookies und ähnliche Technologien?

[ctx: legal-text]
en: What is the legal basis for setting/reading cookies?
de_DE: Was ist die Rechtsgrundlage für das Setzen/Lesen von Cookies?

[ctx: legal-text]
en: What rights does the website visitor have?
de_DE: Welche Rechte hat der Website-Besucher?

[ctx: legal-text]
en: What types of cookies exist?
de_DE: Welche Arten von Cookies gibt es?

[ctx: legal-text]
en: Which cookies are used on this website?
de_DE: Welche Cookies werden auf dieser Website verwendet?

[ctx: legal-text]
en: Who can set cookies on this website?
de_DE: Wer kann auf dieser Website Cookies setzen?

[ctx: legal-text]
en: With this cookie policy, we would like to explain what cookies and cookie-like technologies are, how we and other service provider use them on this website, what information they collect, for how long and for what purposes we use them.
de_DE: Mit dieser Cookie-Richtlinie möchten wir erklären, was Cookies und Cookie-ähnliche Technologien sind, wie wir und andere Service Provider sie auf dieser Website verwenden, welche Informationen sie sammeln, wie lange und für welche Zwecke wir sie nutzen.

[ctx: legal-text]
en: You also allow data processing in accordance with Google Consent Mode of participating partners on the basis of consent for the following purposes:
de_DE: Außerdem erlaubst du die Datenverarbeitung gemäß dem Google Consent Mode von Google auf der Grundlage deiner Einwilligung für die folgenden Zwecke:

[ctx: legal-text]
en: You also allow data transfer under the TCF standard to {{consentCount}} based on consent, and {{legIntCount}} based on legitimate interest, for the following purposes:
de_DE: Darüber hinaus gestattest du die Datenübermittlung nach dem TCF-Standard auf der Grundlage einer Einwilligung an {{consentCount}} und auf der Grundlage eines berechtigten Interesses an {{legIntCount}} für die folgenden Zwecke:

[ctx: legal-text]
en: You are under {{minAge}} years old? Then you cannot consent to optional services. Ask your parents or legal guardians to agree to these services with you.
de_DE: Du bist unter {{minAge}} Jahre alt? Dann kannst du nicht in optionale Services einwilligen. Du kannst deine Eltern oder Erziehungsberechtigten bitten, mit dir in diese Services einzuwilligen.

[ctx: legal-text]
en: You are under {{minAge}} years old? Unfortunately, you are not permitted to consent to this service to view this content. Please ask your parents or guardians to agree to the service with you!
de_DE: Du bist unter {{minAge}} Jahre alt? Leider darfst du in diesen Service nicht selbst einwilligen, um diese Inhalte zu sehen. Bitte deine Eltern oder Erziehungsberechtigten, in den Service mit dir einzuwilligen!

[ctx: legal-text]
en: You can find more information on the handling of cookies <a href="https://devowl.io/rcb/cookie-handling/" target="_blank">devowl.io/rcb/cookie-handling/</a>.
de_DE: Weitere Informationen über den Umgang mit Cookies findest du unter <a href="https://devowl.io/de/rcb/cookie-handhabung/" target="_blank">devowl.io/de/rcb/cookie-handhabung/</a>.

[ctx: legal-text]
en: You have successfully revoked consent for services with its cookies and personal data processing. The page will be reloaded now!
de_DE: Du hast die Einwilligung für Services mit dessen Cookies und Verarbeitung personenbezogener Daten erfolgreich widerrufen. Die Seite wird jetzt neu geladen!

[ctx: legal-text]
en: Your consent is also applicable on {{websites}}.
de_DE: Deine Einwilligung gilt auch auf {{websites}}.

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="change" tag="a" text="Change privacy settings"]
de_DE: [rcb-consent type="change" tag="a" text="Privatsphäre-Einstellungen ändern"]

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="history" tag="a" text="Privacy settings history"]
de_DE: [rcb-consent type="history" tag="a" text="Historie der Privatsphäre-Einstellungen"]

[ctx: legal-text]
en: [rcb-consent type="revoke" tag="a" text="Revoke consents" successmessage="You have successfully revoked consent for services with its cookies and personal data processing. The page will be reloaded now!"]
de_DE: [rcb-consent type="revoke" tag="a" text="Einwilligungen widerrufen" successmessage="Du hast die Einwilligung für Services mit dessen Cookies und Verarbeitung personenbezogener Daten erfolgreich widerrufen. Die Seite wird jetzt neu geladen!"]

[ctx: legal-text]
en: data retention period
de_DE: Datenspeicherfrist

[ctx: legal-text]
en: https://business.safety.google/privacy/
de_DE: https://business.safety.google/intl/de/privacy/

[ctx: legal-text]
en: partner
de_DE: Partner

[ctx: legal-text]
en: partners
de_DE: Partner

[ctx: legal-text]
en: {{name}} blocked due to privacy settings
de_DE: {{name}} aufgrund von Privatsphäre-Einstellungen blockiert

en: minute
de_DE: Minute

en: minutes
de_DE: Minuten

en: month
de_DE: Monat

en: months
de_DE: Monate

en: of
de_DE: von

en: pro-modal/banner-less-consent.png
de_DE: pro-modal/de/banner-less-consent.png

en: pro-modal/geo-restriction.png
de_DE: pro-modal/de/geo-restriction.png

en: pro-modal/mobile-optimization.png
de_DE: pro-modal/de/mobile-optimization.png

en: pro-modal/sticky-legal-links.webm
de_DE: pro-modal/de/sticky-legal-links.webm

en: pro-modal/tcf-compatibility.png
de_DE: pro-modal/de/tcf-compatibility.png

en: pro-modal/visual-content-blocker.webp
de_DE: pro-modal/de/visual-content-blocker.webp

en: results
de_DE: Ergebnisse

en: second
de_DE: Sekunde

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: to
de_DE: zu

en: upgrade-wizard/v4/accessibility-score.png
de_DE: upgrade-wizard/v4/de/accessibility-score.png

en: upgrade-wizard/v4/banner-footer-links.png
de_DE: upgrade-wizard/v4/de/banner-footer-links.png

en: upgrade-wizard/v4/privacy-policy-text-copy.png
de_DE: upgrade-wizard/v4/de/privacy-policy-text-copy.png

en: upgrade-wizard/v4/service-special-treatments.png
de_DE: upgrade-wizard/v4/de/service-special-treatments.png

en: upgrade-wizard/v4/website-operator.png
de_DE: upgrade-wizard/v4/de/website-operator.png

en: upgrade-wizard/v5/cdn.png
de_DE: upgrade-wizard/v5/de/cdn.png

en: upgrade-wizard/v5/safety-mechanisms-for-data-processing-in-third-countries.png
de_DE: upgrade-wizard/v5/de/safety-mechanisms-for-data-processing-in-third-countries.png

en: year
de_DE: Jahr

en: years
de_DE: Jahre

en: {{strong}}Please make sure that you have concluded standard contract clauses with %1$s, which can be done on their website!{{/strong}} Since %1$s does not set cookies to our knowledge, we do not recommend creating a service in your cookie banner for it. However, you must mention the use of %1$s in your privacy policy.
de_DE: {{strong}}Bitte stelle sicher, dass du Standardvertragsklauseln mit %1$s abgeschlossen hast, was auf deren Website möglich ist!{{/strong}} Da %1$s unseres Wissens nach keine Cookies setzt, empfehlen wir hierfür keinen Service in deinem Cookie Banner zu erstellen. Du musst jedoch die Nutzung von %1$s in deiner Datenschutzerklärung erwähnen.
