n/a - en to de_DE translation catalogue (150 entries)

en: Aland Islands
de_DE: Åland Inseln

en: Albania
de_DE: Albanien

en: Algeria
de_DE: Algerien

en: American Samoa
de_DE: Amerikanisch-Samoa

en: Antarctica
de_DE: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
de_DE: Antigua und Barbuda

en: Argentina
de_DE: Argentinien

en: Armenia
de_DE: Armenien

en: Australia
de_DE: Australien

en: Austria
de_DE: Österreich

en: Azerbaijan
de_DE: Aserbaidschan

en: Bangladesh
de_DE: Bangladesch

en: Belgium
de_DE: Belgien

en: Bolivia
de_DE: Bolivien

en: Bosnia And Herzegovina
de_DE: Bosnien und Herzegowina

en: Bouvet Island
de_DE: Bouvetinsel

en: Brazil
de_DE: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
de_DE: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: Bulgaria
de_DE: Bulgarien

en: Cambodia
de_DE: Kambodscha

en: Cameroon
de_DE: Kamerun

en: Canada
de_DE: Kanada

en: Cape Verde
de_DE: Kap Verde

en: Cayman Islands
de_DE: Kaimaninseln

en: Central African Republic
de_DE: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de_DE: Tschad

en: Christmas Island
de_DE: Weihnachtsinsel

en: Cocos (Keeling) Islands
de_DE: Kokosinseln

en: Colombia
de_DE: Kolumbien

en: Comoros
de_DE: Komoren

en: Congo
de_DE: Kongo

en: Congo, Democratic Republic
de_DE: Kongo, Demokratische Republik

en: Cook Islands
de_DE: Cookinseln

en: Cote D'Ivoire
de_DE: Republik Côte d'Ivoire

en: Croatia
de_DE: Kroatien

en: Cuba
de_DE: Kuba

en: Cyprus
de_DE: Zypern

en: Czech Republic
de_DE: Tschechische Republik

en: Denmark
de_DE: Dänemark

en: Djibouti
de_DE: Dschibuti

en: Dominican Republic
de_DE: Dominikanische Republik

en: Egypt
de_DE: Ägypten

en: Equatorial Guinea
de_DE: Äquatorialguinea

en: Estonia
de_DE: Estland

en: Ethiopia
de_DE: Äthiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
de_DE: Falklandinseln (Malwinen)

en: Faroe Islands
de_DE: Färöer Inseln

en: Fiji
de_DE: Fidschi

en: Finland
de_DE: Finnland

en: France
de_DE: Frankreich

en: French Guiana
de_DE: Französisch-Guayana

en: French Polynesia
de_DE: Französisch-Polynesien

en: French Southern and Antarctic Lands
de_DE: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: Gabon
de_DE: Gabun

en: Georgia
de_DE: Georgien

en: Germany
de_DE: Deutschland

en: Greece
de_DE: Griechenland

en: Greenland
de_DE: Grönland

en: Heard Island & Mcdonald Islands
de_DE: Heard und die McDonaldinseln

en: Holy See (Vatican City State)
de_DE: Heiliger Stuhl (Staat Vatikanstadt)

en: Hungary
de_DE: Ungarn

en: Iceland
de_DE: Island

en: India
de_DE: Indien

en: Indonesia
de_DE: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic Of
de_DE: Islamische Republik Iran

en: Iraq
de_DE: Irak

en: Ireland
de_DE: Irland

en: Isle Of Man
de_DE: Isle of Man

en: Italy
de_DE: Italien

en: Jamaica
de_DE: Jamaika

en: Jordan
de_DE: Jordanien

en: Kazakhstan
de_DE: Kasachstan

en: Kenya
de_DE: Kenia

en: North Korea
de_DE: Nordkorea

en: Kyrgyzstan
de_DE: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
de_DE: Die Laotische Demokratische Volksrepublik

en: Latvia
de_DE: Lettland

en: Lebanon
de_DE: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
de_DE: Libysch-Arabische Dschamahirija

en: Lithuania
de_DE: Litauen

en: Luxembourg
de_DE: Luxemburg

en: Macedonia
de_DE: Mazedonien

en: Madagascar
de_DE: Madagaskar

en: Maldives
de_DE: Malediven

en: Marshall Islands
de_DE: Marshallinseln

en: Mauritania
de_DE: Mauretanien

en: Mexico
de_DE: Mexiko

en: Federated States Of Micronesia
de_DE: Föderierte Staaten von Mikronesien

en: Moldova
de_DE: Moldawien

en: Mongolia
de_DE: Mongolei

en: Morocco
de_DE: Marokko

en: Mozambique
de_DE: Mosambik

en: Netherlands
de_DE: Niederlande

en: Netherlands Antilles
de_DE: Niederländische Antillen

en: New Caledonia
de_DE: Neukaledonien

en: New Zealand
de_DE: Neuseeland

en: Norfolk Island
de_DE: Norfolkinsel

en: Northern Mariana Islands
de_DE: Nördliche Marianen

en: Norway
de_DE: Norwegen

en: Palestinian Territory, Occupied
de_DE: Palästinensisches Gebiet, besetzt

en: Papua New Guinea
de_DE: Papua-Neuguinea

en: Philippines
de_DE: Philippinen

en: Poland
de_DE: Polen

en: Qatar
de_DE: Katar

en: Reunion
de_DE: Réunion

en: Romania
de_DE: Rumänien

en: Russian Federation
de_DE: Russische Föderation

en: Rwanda
de_DE: Ruanda

en: Saint Barthelemy
de_DE: Saint Barthélémy

en: Saint Helena
de_DE: Sankt Helena

en: Saint Kitts And Nevis
de_DE: St. Kitts und Nevis

en: Saint Lucia
de_DE: St. Lucia

en: Saint Martin
de_DE: Sankt Martin

en: Saint Pierre And Miquelon
de_DE: Saint Pierre und Miquelo

en: Saint Vincent And Grenadines
de_DE: St. Vincent und Grenadinen

en: Sao Tome And Principe
de_DE: São Tomé und Príncipe

en: Saudi Arabia
de_DE: Saudi-Arabien

en: Serbia
de_DE: Serbien

en: Seychelles
de_DE: Seychellen

en: Singapore
de_DE: Singapur

en: Slovakia
de_DE: Slowakei

en: Slovenia
de_DE: Slowenien

en: Solomon Islands
de_DE: Salomonen

en: South Africa
de_DE: Südafrika

en: South Georgia And Sandwich Isl.
de_DE: Südgeorgien und die Südlichen Sandwichinseln

en: Spain
de_DE: Spanien

en: Suriname
de_DE: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen
de_DE: Svalbard und Jan Mayen

en: Swaziland
de_DE: Swasiland

en: Sweden
de_DE: Schweden

en: Switzerland
de_DE: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
de_DE: Syrische Arabische Republik

en: Tajikistan
de_DE: Tadschikistan

en: Tanzania
de_DE: Tansania

en: Trinidad And Tobago
de_DE: Trinidad und Tobago

en: Tunisia
de_DE: Tunesien

en: Turkey
de_DE: Türkei

en: Turks And Caicos Islands
de_DE: Turks- und Caicosinseln

en: United Arab Emirates
de_DE: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
de_DE: Vereinigtes Königreich

en: United States
de_DE: Vereinigte Staaten

en: United States Outlying Islands
de_DE: Kleinere Inselbesitzungen der Vereinigten Staaten

en: Uzbekistan
de_DE: Usbekistan

en: Virgin Islands, British
de_DE: Jungferninseln, Britisch

en: Virgin Islands, U.S.
de_DE: Jungferninseln, U.S.

en: Wallis And Futuna
de_DE: Wallis und Futuna

en: Western Sahara
de_DE: Westsahara

en: Yemen
de_DE: Jemen

en: Zambia
de_DE: Sambia

en: Zimbabwe
de_DE: Simbabwe
